به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 23 از 23  [ 161 پست ]  »

خرداد 15 ام, 95, 8:09 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: بهمن 25 ام, 93, 11:30 am
تشکر کرده اید: 6 مرتبه
نوع طوطی: کاکادو
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

derakht نوشته است:

سلام

1. از قفس و لانه و محیطی که قفس قرار دارد عکس بگذارید.

2. برای پرکنی نر و کلا سلامت جفت باید تغذیه بالانس بدهید. تغذیه بالانس هم پلتهای رودی بوش است که از فروشگاه سایت می توانید تهیه کنید.

3. طوطی ها واکسن خاصی ندارند.  ولی به هیچ وجه نباید پرندگان محیط شهری مثل کبوتر را نزدیک طوطی بیاورید آنها منبع انتقال نیوکاسل هستند.

بزرگوار این عکسی گذاشتم هم قفس توشه هم لانه توشه و هم محیطی که فرمودید 

اتاق خواب بنده است محیط , قفس و لانه هم درون گنجه ی اتاق خواب بنده است 

طوطی های بنده هیچ وقت در قفس نیستند مگر اینکه برای مسافرت , آب و غذا در قفسه

لانه هم که نزدیک سقف توی گنجه درون عکس مشخصه

اگر عکس دیگه ای مد نظرتون هست بفرمایید تهیه کنم 

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم گوفین به خاطر این پست تشکر کرده اند
amirkaffash, شاهرخ ايلخاني, mohammad valamehr

#

خرداد 15 ام, 95, 11:57 pm

آفلاين
مدیر سراسری تالار
مدیر سراسری تالار
نماد کاربر
مدال کاربر فعال (1) مدال فعالیت مفید (1) مدال مدیر برگزیده (1) کاپ مقام دوم مسابقه طوطی ممتاز (1)
تاريخ عضويت: اسفند 22 ام, 90, 8:55 am
تشکر کرده اید: 9119 مرتبه
نوع طوطی: کاکادو و تیل-برزیلی
جنسیت شما: خانم

گوفین نوشته است:

بزرگوار این عکسی گذاشتم هم قفس توشه هم لانه توشه و هم محیطی که فرمودید 

اتاق خواب بنده است محیط , قفس و لانه هم درون گنجه ی اتاق خواب بنده است 

طوطی های بنده هیچ وقت در قفس نیستند مگر اینکه برای مسافرت , آب و غذا در قفسه

لانه هم که نزدیک سقف توی گنجه درون عکس مشخصه

اگر عکس دیگه ای مد نظرتون هست بفرمایید تهیه کنم 

دوست عزیز با اینکه شرایط شما هیچکدوم مناسب نبوده ولی کاکادوها اونو پذیرفتن و تخمگذاری کردن. از این به بعد نیازی نیست شما کار خاصی انجام بدید جز اینکه به خوراکشون برسید و سعی کنید به پرنده هاتون استرس وارد نشه. اگر جفتگیری موفق داشتن احتمال جوجه شدنشون زیاده

پس فعلن تا اون موقع کار خاصی انجام ندید

ﭼـــﯿﺰﯼ ﺩﺭ ﺩﺭﻭﻥ ﺷﻤﺎ ﺑﻤﯿــﺮﺩ ........................ ﺑــــﻨﺎﻡ ﺍﻧــــﺴﺎﻧﯿـــﺖ !

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم soli به خاطر این پست تشکر کرده اند
گوفین, rockman88, amirkaffash, شاهرخ ايلخاني, mohammad valamehr

#

خرداد 16 ام, 95, 6:46 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: بهمن 25 ام, 93, 11:30 am
تشکر کرده اید: 6 مرتبه
نوع طوطی: کاکادو

soli نوشته است:

دوست عزیز با اینکه شرایط شما هیچکدوم مناسب نبوده ولی کاکادوها اونو پذیرفتن و تخمگذاری کردن. از این به بعد نیازی نیست شما کار خاصی انجام بدید جز اینکه به خوراکشون برسید و سعی کنید به پرنده هاتون استرس وارد نشه. اگر جفتگیری موفق داشتن احتمال جوجه شدنشون زیاده

پس فعلن تا اون موقع کار خاصی انجام ندید

چشم , ممنون از محبت شما که با مهربانی پاسخگو بودید , ان شاء الله که خبر خوش جوجه دار شدن عزیزانم رو بهتون بدم به امید خدا , فعلا تا اونروز با اجازه تون 

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم گوفین به خاطر این پست تشکر کرده اند
rockman88, KinG PaRot, محمد مددی, soli, شاهرخ ايلخاني, mohammad valamehr

#

خرداد 22 ام, 95, 4:53 pm

آفلاين
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
تشکر کرده اید: 64311 مرتبه
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف

گوفین نوشته است:

کمکم کنید جوجه بگیرم ازش هیچی نمی دونم خدا خیرتون بده  چیکار کنم 
ماشاء الله
 فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.

به نظر شما این عکسی که گذاشتین گوفین هست؟ دو کورپ نیست؟!!!

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم شاهرخ ايلخاني به خاطر این پست تشکر کرده اند
mohammad valamehr, sasabouri, soli, amirkaffash

#

خرداد 22 ام, 95, 4:57 pm

آفلاين
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
تشکر کرده اید: 64311 مرتبه
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف

گوفین نوشته است:

شما هر عکسی که بگید من میذارم 

آپلود سنتر سایت رو پیدا نکردم حتی جستجو هم کردم لینک اش رو بدید ممنون 

در عکس ذیل ماده از روی تخم بلند شده اومده بیرون , نر هم بالای لانه است 

بچه های من در اتاق خواب خودم در گنجه هستند بزرگوار ممنون 

فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.

شما مگه نگفتید نر پرکنی شدید داره و کلا پر نداره؟!! من در این عکس دو تا گوفین می بینم که هر دو پر دارن! شما حالتون خوبه آقا؟!

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم شاهرخ ايلخاني به خاطر این پست تشکر کرده اند
mohammad valamehr, sol, amirkaffash

#

شهریور 30 ام, 95, 3:44 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مرداد 3 ام, 95, 2:12 am
تشکر کرده اید: 124 مرتبه
نوع طوطی: الآن فقط جوجه شاه طو
طوطی گوفین، باهوش‌ترین پرنده جهان

دانش > طبیعت - هوش حیوانات مدت‌هاست که مورد مطالعه دانشمندان قرار دارد و به تازگی دانشمندان متوجه شده‌اند طوطی‌های گوفین نه‌تنها باهوشند، که می‌توانند به راحتی آموزش بگیرند.

نسیبه خانلرزاده: «ای بابا! این بادام را انداختم. بادام از قفس بیرون افتاده و میله‌های قفس نمی‌گذارند دستم به آن برسد. حالا چه کار کنم، حالا چه کار کنم...»

اوه، فیگارو دارد چه کار می‌کند؟ او هم به مشکل مشابهی برخورده... یک تکه چوب را گرفته، باریکه‌ای از آن را شکسته و جدا کرده ، و حالا دارد دانه بادام را به سمت خودش می‌کشد . من هم همین کار را می‌کنم. آهان! یک تکه چوب بگیر و آن دانه بادام را به سمت داخل قفس بکش . بله ...بله ... گرفتمش!».

مراحل فوق، یک آموزش ذهنی است که بیشتر انسان‌ها می‌توانند از آن به سادگی برای پیشبرد کارهایشان استفاده کنند، اما اکثر حیوانات حتی زحمت آزمودن آن را هم به خود نمی‌دهند. البته طوطی‌های گوفین (با نام علمی کاکاتوا گوفینیانا که بومی جنگل‌ها و کشتزارهای چند جزیره کوچک در اندونزی است) استثنا هستند. دانشمندان مدت‌هاست اثیات کرده‌اند که سرعت فکر این پرنده‌های دوست داشتنی به طور هیجان‌انگیزی بالا است. بعد از اینکه یک طوطی گوفین فهمید که یک ابزار ساده را چگونه بسازد و به کار گیرد، بقیه طوطی ها به او نگاه می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه خودشان هم ابزار خود را بسازند و از آن استفاده کنند.

بادام مرا بده!
طوطی‌های گوفین بسیار باهوش هستند. سال گذشته مشخص شد که آنها توان حل مسئله چند مرحله‌ای را دارند: یعنی می‌توانند چالشی را تکمیل کنند که در آن، چندین کار باید با ترتیب درست و پشت سر هم انجام شوند.

طوطی‌ها می‌توانند یک قفل سه قسمتی را باز کنند. تنها پس از آن که اولین جزء باز شود، دومین جزء را می‌توان باز کرد، و تازه پس از آن است که سومین جزء باز خواهد شد. پنج پرنده این کار را با راهنمایی یا تمرین انجام دادند، اما یکی از آنها بدون این که از کسی کمک بگیرد، قفل را باز کرد.

آنها کار با ابزار را هم بلدند. در سال 2012، آلیس آئورسپرگ از دانشگاه وین در اتریش و همکارانش یک طوطی گوفین نر به نام فیگارو را دیدند که از یک باریکه جوب استفاده کرد و سنگریزه‌ای را که بیرون از قفس خود افتاده بود به داخل قفس کشاند. او موفق نشد، اما این تلاش نشان داد که او می داند که چگونه از یک تکه چوب به عنوان یک ابزار استفاده کند.

بنابراین آنها به کمک او آمدند و یک دانه بادام را بیرون قفسش گذاشتند و یک تکه چوب بلند را داخل قفس گذاشتند. فیگارو یک تکه بزرگ از چوب را جدا کرد و از آن برای جمع کردن بادام استفاده کرد. او این کار را چندین بار انجام داد.

همان کاری را بکن که من انجام می‌دهم!
حالا طوطی‌های گوفین دیگر هم این کار را یاد گرفته‌اند که نشان می‌دهد آنها می‌توانند از یکدیگر یاد بگیرند. گروه آرئوسپرگ اجازه دادند که 6 طوطی، فیگارو را در حالی که از میله‌اش استفاده می‌کرد، تماشا کنند، و به شش طوطی دیگر هم، نمایش‌های کنترل شده‌ای نشان داده شد که در آنها هم ابزار و هم غذا به روشی مشابه فیگارو ولی با استفاده از آهن‌ربا حرکت داده می‌شد.

از شش پرنده‌ای که فیگارو را در حال کار دیدند، سه تا توانستند از میله چوبی استفاده کنند و بادام را بردارند و دو تا از سه تای آنها حتی کار اضافه‌تر نیز انجام دادند و اینکه از یک تخته چوب یک باریکه را جدا کردند. هیچکدام از پرنده‌های گروه کنترل نتوانستند بادام را به داخل قفس بکشند

اما پرنده‌های موفق، روش فیگارو را تقلید نکردند. به جای جارو کردن سطح با استفاده از چوب، انها به ضربه از پهلو روی آوردند. این نشان می‌دهد که انها فهمیده‌اند که این ابزار می‌تواند برای به دست آوردن بادام استفاده شود و سپس از آزمون و خطا برای دریافتن چگونگی انجام کار بهره گرفتند.

جالب اینجا است که سه پرنده‌ای که یاد گرفتند چطور از ابزار استفاده کنند، همه نر بودند. و آنهایی که حتی بعد از دفعات زیاد تماشای فیگارو، قادر به انجام این کار نشدند، همگی ماده بودند. با توجه به تعداد بسیار کم نمونه‌ها، این صرفا می‌توانست یک تصادف باشد، اما آرئوسپرگ می‌گوید که چنین نتیجه‌ای می‌تواند انعکاس دهنده تفاوتی واقعی باشد. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که نرها شاید بهتر بتوانند مشکل را حل کنند. وقتی ماده‌ها در لانه نشسته‌اند، آنها مجبورند برایشان غذا تهیه کنند» که انگیزه بیشتری برای هوشمند شدن به آنها می‌دهد.

آئورسپرگ می‌گوید که هنوز مشخص نیست که طوطی‌ها خلاقیت را از کجا آورده‌اند، اما شاید دلیلش این باشد که آنها در جزیره‌های کوچک زندگی می‌کنند. او می‌گوید: «آنها در موقعیت ویژه با منابع غیرقابل پیش‌بینی قرار دارند». شاید همین آنها را ناگزیر از باهوش بودن کرده باشد. تا به حال هیچ گزارشی مبنی بر اینکه طوطی‌ها در حیات وحش بتوانند ابزاری بسازند و از آن استفاده کنند وجود ندارد، اما آئوسپرگ می گوید که آنها چندان مورد بررسی و تحقیق قرار نگرفته‌اند. او می‌افزاید: «اینکه آنها در دنیای حیات وحش نیز ابزار می‌سازند یا نه، یک سوال بزرگ است».
منبع: خبر آنلاين- ٢٠ شهريور ٩٣

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم iMosi به خاطر این پست تشکر کرده اند
محمد مددی, amirkaffash, شاهرخ ايلخاني, شاهرخ ايلخاني

#

مهر 4 ام, 95, 9:22 am

آفلاين
مدیر ارشد انجمن
مدیر ارشد انجمن
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1) مدال بزرگ ویژه سایت (1)
تاريخ عضويت: فروردین 30 ام, 91, 10:50 pm
تشکر کرده اید: 9585 مرتبه
نوع طوطی: گونه های مختلف
شهر محل سکونت: مشهد

iMosi نوشته است:
طوطی گوفین، باهوش‌ترین پرنده جهان دانش > طبیعت - هوش حیوانات مدت‌هاست که مورد مطالعه دانشمندان قرار دارد و به تازگی دانشمندان متوجه شده‌اند طوطی‌های گوفین نه‌تنها باهوشند، که می‌توانند به راحتی آموزش بگیرند. نسیبه خانلرزاده: «ای بابا! این بادام را انداختم. بادام از قفس بیرون افتاده و میله‌های قفس نمی‌گذارند دستم به آن برسد. حالا چه کار کنم، حالا چه کار کنم...» اوه، فیگارو دارد چه کار می‌کند؟ او هم به مشکل مشابهی برخورده... یک تکه چوب را گرفته، باریکه‌ای از آن را شکسته و جدا کرده ، و حالا دارد دانه بادام را به سمت خودش می‌کشد . من هم همین کار را می‌کنم. آهان! یک تکه چوب بگیر و آن دانه بادام را به سمت داخل قفس بکش . بله ...بله ... گرفتمش!». مراحل فوق، یک آموزش ذهنی است که بیشتر انسان‌ها می‌توانند از آن به سادگی برای پیشبرد کارهایشان استفاده کنند، اما اکثر حیوانات حتی زحمت آزمودن آن را هم به خود نمی‌دهند. البته طوطی‌های گوفین (با نام علمی کاکاتوا گوفینیانا که بومی جنگل‌ها و کشتزارهای چند جزیره کوچک در اندونزی است) استثنا هستند. دانشمندان مدت‌هاست اثیات کرده‌اند که سرعت فکر این پرنده‌های دوست داشتنی به طور هیجان‌انگیزی بالا است. بعد از اینکه یک طوطی گوفین فهمید که یک ابزار ساده را چگونه بسازد و به کار گیرد، بقیه طوطی ها به او نگاه می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه خودشان هم ابزار خود را بسازند و از آن استفاده کنند. بادام مرا بده! طوطی‌های گوفین بسیار باهوش هستند. سال گذشته مشخص شد که آنها توان حل مسئله چند مرحله‌ای را دارند: یعنی می‌توانند چالشی را تکمیل کنند که در آن، چندین کار باید با ترتیب درست و پشت سر هم انجام شوند. طوطی‌ها می‌توانند یک قفل سه قسمتی را باز کنند. تنها پس از آن که اولین جزء باز شود، دومین جزء را می‌توان باز کرد، و تازه پس از آن است که سومین جزء باز خواهد شد. پنج پرنده این کار را با راهنمایی یا تمرین انجام دادند، اما یکی از آنها بدون این که از کسی کمک بگیرد، قفل را باز کرد. آنها کار با ابزار را هم بلدند. در سال 2012، آلیس آئورسپرگ از دانشگاه وین در اتریش و همکارانش یک طوطی گوفین نر به نام فیگارو را دیدند که از یک باریکه جوب استفاده کرد و سنگریزه‌ای را که بیرون از قفس خود افتاده بود به داخل قفس کشاند. او موفق نشد، اما این تلاش نشان داد که او می داند که چگونه از یک تکه چوب به عنوان یک ابزار استفاده کند. بنابراین آنها به کمک او آمدند و یک دانه بادام را بیرون قفسش گذاشتند و یک تکه چوب بلند را داخل قفس گذاشتند. فیگارو یک تکه بزرگ از چوب را جدا کرد و از آن برای جمع کردن بادام استفاده کرد. او این کار را چندین بار انجام داد. همان کاری را بکن که من انجام می‌دهم! حالا طوطی‌های گوفین دیگر هم این کار را یاد گرفته‌اند که نشان می‌دهد آنها می‌توانند از یکدیگر یاد بگیرند. گروه آرئوسپرگ اجازه دادند که 6 طوطی، فیگارو را در حالی که از میله‌اش استفاده می‌کرد، تماشا کنند، و به شش طوطی دیگر هم، نمایش‌های کنترل شده‌ای نشان داده شد که در آنها هم ابزار و هم غذا به روشی مشابه فیگارو ولی با استفاده از آهن‌ربا حرکت داده می‌شد. از شش پرنده‌ای که فیگارو را در حال کار دیدند، سه تا توانستند از میله چوبی استفاده کنند و بادام را بردارند و دو تا از سه تای آنها حتی کار اضافه‌تر نیز انجام دادند و اینکه از یک تخته چوب یک باریکه را جدا کردند. هیچکدام از پرنده‌های گروه کنترل نتوانستند بادام را به داخل قفس بکشند اما پرنده‌های موفق، روش فیگارو را تقلید نکردند. به جای جارو کردن سطح با استفاده از چوب، انها به ضربه از پهلو روی آوردند. این نشان می‌دهد که انها فهمیده‌اند که این ابزار می‌تواند برای به دست آوردن بادام استفاده شود و سپس از آزمون و خطا برای دریافتن چگونگی انجام کار بهره گرفتند. جالب اینجا است که سه پرنده‌ای که یاد گرفتند چطور از ابزار استفاده کنند، همه نر بودند. و آنهایی که حتی بعد از دفعات زیاد تماشای فیگارو، قادر به انجام این کار نشدند، همگی ماده بودند. با توجه به تعداد بسیار کم نمونه‌ها، این صرفا می‌توانست یک تصادف باشد، اما آرئوسپرگ می‌گوید که چنین نتیجه‌ای می‌تواند انعکاس دهنده تفاوتی واقعی باشد. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم که نرها شاید بهتر بتوانند مشکل را حل کنند. وقتی ماده‌ها در لانه نشسته‌اند، آنها مجبورند برایشان غذا تهیه کنند» که انگیزه بیشتری برای هوشمند شدن به آنها می‌دهد. آئورسپرگ می‌گوید که هنوز مشخص نیست که طوطی‌ها خلاقیت را از کجا آورده‌اند، اما شاید دلیلش این باشد که آنها در جزیره‌های کوچک زندگی می‌کنند. او می‌گوید: «آنها در موقعیت ویژه با منابع غیرقابل پیش‌بینی قرار دارند». شاید همین آنها را ناگزیر از باهوش بودن کرده باشد. تا به حال هیچ گزارشی مبنی بر اینکه طوطی‌ها در حیات وحش بتوانند ابزاری بسازند و از آن استفاده کنند وجود ندارد، اما آئوسپرگ می گوید که آنها چندان مورد بررسی و تحقیق قرار نگرفته‌اند. او می‌افزاید: «اینکه آنها در دنیای حیات وحش نیز ابزار می‌سازند یا نه، یک سوال بزرگ است». منبع: خبر آنلاين- ٢٠ شهريور ٩٣

سلام وقت بخیر 

خیر گوفین و کلا طوطی سانان باهوشترین در بین پرندگان نیستند

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم محمد مددی به خاطر این پست تشکر کرده اند
amirkaffash, مهدشتی, شاهرخ ايلخاني
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 23 از 23  [ 161 پست ]  »

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است

{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. کاکادو نخلی (Palm Cockatoo)

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2, 3, 4 ]

شاهرخ ايلخاني

25

5390

شهریور 22 ام, 92, 7:07 pm

محسن رستمی نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. کاکادو دوکرپ (Ducorp Cockatoo)

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1 ... 21, 22, 23 ]

شاهرخ ايلخاني

160

11275

خرداد 2 ام, 95, 7:33 pm

sasabouri نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. کاکادو چتری (Umbrella Cockatoo)

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1 ... 11, 12, 13 ]

شاهرخ ايلخاني

89

9722

شهریور 25 ام, 95, 11:30 pm

مهدشتی نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. کاکادو چشم برهنه (Bare-Eyed Cockatoo)

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1 ... 5, 6, 7 ]

شاهرخ ايلخاني

45

5944

شهریور 14 ام, 94, 10:16 pm

شاهرخ ايلخاني نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. کاکادو سیاه دم قرمز (Red Tailed Black Cockatoo)

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2, 3 ]

شاهرخ ايلخاني

15

3335

اسفند 7 ام, 92, 2:41 pm

narges feizi نمایش آخرین ارسال

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد