به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 2 از 2  [ 9 پست ]  »

فروردین 23 ام, 91, 5:36 pm

آفلاين
مترجم فعال سایت
مترجم فعال سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: آذر 2 ام, 89, 6:15 pm
پست ها : 353
تشکر کرده اید: 1796 مرتبه
تشکر شده:
9659 مرتبه در 421 پست
نوع طوطی: اکلکتوس
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

بيماري منقار و پر طوطي‌سانان1


مقدمه


بيماري  منقار و پر طوطي‌سانان(PBFD) بيماري واگيردار و کشنده ويروسي است که همانطور که از نام آن بر‌مي‌آيد منقار و پرها را مبتلا مي سازد. بيماري براي اولين‌بار در سال 1975 در استراليا شناسايي شد.گزارش‌هاي اوليه از بيماري ظاهرا بيانگر اين مسئله بود که ويروس تنها نوع خاصي از طوطي به نام طوطي کاکلي2 را بيمار مي‌کند، ليکن بعدها مواردي از اين بيماري در ساير انواع طوطي‌سانان از قبيل طوطي‌هاي برزيلي3 و طوطي‌هاي استراليايي (مرغ عشق)4 نيز ديده شد. تا به امروز بيماري PBFD  در بيش از 40 گونه از طوطي‌سانان مشاهده شده است و گفته مي شود احتمالا همه انواع طوطي‌سانان به اين عفونت ويروسي حساس مي‌باشند. از گونه‌هايي که بيشتر از سايرين بيماري در آنها ديده شده، ميتوان به طوطي خاکستري آفريقايي(کاسکو)5، اکلکتوس6، ماکائو7، پيونوس8، آمازون9 و طوطي استراليايي اشاره کرد. بطور کلي طوطي‌هاي دنياي جديد (آمريکاي جنوبي) مثل ماکائو و آمازون نسبت به ساير گونه‌ها مقاومت بيشتري دارند.


اتيولوژي


عامل بيماري DNA ويروسي از خانواده سيرکوويريده10 است. اين خانواده ويروسي مجموعه‌اي از ويروس‌هاي بسيار کوچک با تقارن 20 وجهي را در برمي‌گيرد. سيرکوويروس11 1 عامل PBFD در حقيقت کوچکترين ويروس بيماريزايي است که تاکنون شناسايي شده است. ويروس به سلول‌هاي در حال تقسيم بافت‌هاي جوان علاقه‌مند است. از اينرو ضايعات شديدتر در جوجه‌هاي جوان و در بافت‌هايي که رشد نسبتا سريعي دارند مثل پوست، فوليکول‌هاي پر، منقار، مخاط مري، چينه‌دان و سلول‌هاي سيستم ايمني ديده مي‌شود.


انتقال عامل بيماري


سيرکوويروس عامل PBFD  بسيار مسري است و بدو طريقه افقي و عمودي منتقل مي‌شود. ويروس در گرد پر‌ها، مدفوع، ترشحات چينه‌دان يافت مي‌شود. با توجه به غلظت بالاتر ويروس در گرد و غبار پر‌ها بنظر مي‌رسد آلودگي از راه بلع و يا استنشاق گرد پر‌ها مهمترين راه انتقال افقي بيماري باشد. خوردن غذاي آلوده به مدفوع و ترشحات چينه‌دان و نيز بلع ذرات آلوده به ويروس در هنگام مرتب‌کردن پر‌ها از راه‌هاي ديگر انتقال افقي است. در انتقال عمودي ويروس از مادر از طريق کيسه زرده به جنين مي‌رسد و بيماريزايي خود را معمولا در چند هفته اول تولد جوجه‌ها بروز مي‌دهد.


 


بيماريزايي


ويروس متعاقب ورود به بدن، ابتدا در بافت لنفاوي مربوط به دستگاه گوارش تکثير مي‌شود که در نتيجه مرگ سلول‌هاي لنفاوي سيستم ايمني بشدت تضعيف مي‌شود. ميزان تضعيف ايمني ناشي از عفونت سيرکوويروسي به حدي است که آن را با عملکرد ويروس ايدز انسان مشابه دانسته‌اند. تکثير ثانويه ويروس بدنبال يک مرحله ويرمي در کبد و تيموس اتفاق مي‌افتد. سپس ويروس ساير بافت‌هاي هدف را مورد تهاجم قرار داده و با تکثير در سلول‌هاي زاياي فوليکول‌هاي پر و پوست سبب نکروز و توقف رشد اين بافت‌ها مي‌شود.


علايم باليني


بيشتر پرنده‌هايي که به سيرکوويروس 1 آلوده مي‌شوند، مبتلا به يک عفونت گذرا شده و اين عفونت با عملکرد سيستم ايمني حذف مي‌شود. اما در عفونت‌هاي شديد و در زماني که سيستم ايمني بدن ضعيف عمل کند، نشانه‌هاي باليني بيماري پس از سپري شدن دوره کمون که بسته به سن، وضعيت کلي سلامت بدن، سويه و مقدار ويروس وارد شده  از 4-3 هفته تا چندين ماه متغير است بروز مي‌کند. بر اساس دوره بيماري، سه شکل از بيماري براي PBFD در نظر گرفته مي‌شود؛


شکل فوق حاد- اين شکل از بيماري که با مرگ ناگهاني و بدون علامت جوجه‌هاي تازه هچ شده مشخص مي‌شود، بيشتر در طوطي‌هاي کاکلي و کاسکو‌ها ديده مي‌شود.


شکل حاد- جوجه‌هاي جوان در اولين مرحله رشد پر‌ها معمولا به فرم حاد بيماري مبتلا مي‌شوند. در شروع بيماري رشد و توليد پر‌هاي پودري12 کم مي‌شود که اين امر علاوه بر ايجاد ظاهرکثيف پر‌ها  باعث براق شدن منقار که در حالت طبيعي خاکستري و کمي غبار گرفته است نيز مي‌شود. بتدريج ساير پرهاي در حال رشد نيز درگير عفونت شده بدين ترتيب که ساقه پر شکننده مي‌شود و گاه خونريزي در آن ديده مي‌شود. پرنده بيمار افسرده و کسل بنظر مي‌رسد و ممکن است بدنبال مرحله نسبتا کوتاه بي‌حالي و ضعف در حاليکه بي‌اشتهاست و اسهال دارد و تنها رشد تعداد کمي از پرهايش غيرطبيعي است، بميرد. تغيير رنگ بعضي از پرها گاهي در شکل حاد بيماري ديده شده که البته براي تشخيص اين بيماري اختصاصي نيست. قرمز شدن پرهاي سينه و بال در جوجه کاسکوها نمونه‌اي از اين موارد است.


شکل مزمن- در پرندگان مسن‌تر و بالغين دوره بيماري طولاني و بشکل مزمن ديده مي‌شود. در اين فرم پرها بتدريج ديستروفي شده و رشد آنها اندکي پس از خارج شدن از پوست، متوقف مي‌شود. رشد غير‌طبيعي پرها در هر بار پرريزي شديدتر و بيشتر مي‌شود. اين ناهنجاري رشد ابتدا در خارجي‌ترين لايه پرهاي بدن و سپس در پرهاي اصلي پرواز ايجاد مي‌شود. کم‌کم پرها بطور متقارن شروع به ريزش مي‌کنند. پرهاي جديد که در حال در‌آمدن هستند در حاليکه نمي‌توانند از غلاف خود خارج شوند و داراي خون زيادي در ساقه هستند،  رشد نکرده باقي مانده و يا دچار پيچ‌خوردگي مي‌شوند. پرندگاني که به فرم مزمن مبتلا هستند ممکن است چندين سال‌ با اين اختلالات زنده بمانند ولي اين بيماران نيز در نهايت بعلت ضعف ايمني ايجاد شده و حساس شدن به عفونت‌هاي ثانويه  به اندازه طبيعي عمر نخواهند کرد، براي مثال  آسپرژيلوزيس، بيماري قارچي دستگاه تنفس، يکي از رايج‌ترين عفونت‌هاي ثانويه بدنبال PBFD طوطي‌سانان است و با مقاومتي که به درمان نشان مي‌دهد اغلب عواقب ناگواري را بهمراه دارد.


اختلالات منقار علاوه بر براق شدن غير‌طبيعي که بطور ثانويه و در اثر کاهش توليد پرهاي پودري اتفاق مي‌افتد، شامل رشد طولي بيش از حد و ايجاد شکاف و ترک‌هاي متعدد روي آن نيز هست. تخريب بافت شاخي منقار که ابتدا از منقار بالايي آغاز مي‌شود، آنرا به عفونت‌هاي ثانويه باکتريايي و يا قارچي حساس مي‌کند و در صورت بروز اينگونه عفونت‌ها نکروز و پوسته‌پوسته شدن وسيع در منقار مبتلا مشاهده مي‌شود. تغيير شکل و رشد غير طبيعي منقار علاوه بر آنکه مانع از غذا خوردن مي‌شود، براي پرنده بسيار دردناک نيزهست. تغيير شکل ناخن‌ها گهگاه همراه با اختلالات منقارديده مي‌شود. در پوست پرنده بيمار نيزگاهي درجاتي از ضخيم‌شدگي، پوسته‌پوسته شدن، زخم و يا تغيير رنگ قابل مشاهده است.


احتمال وجود PBFD بايد در هر طوطي که نشانه‌هاي توام پرريزي و پردرآوري غيرطبيعي با يا بدون تغيير شکل منقار را دارد، مد نظر قرار گرفته شود. البته بايد بخاطر داشت که بعضي کمبودهاي غذايي، عفونت با پوليوماويروس، اختلالات هورموني و حساسيت‌هاي دارويي مي‌توانند علايم مشابه با PBFD ايجاد کنند. بيماري باليني PBFD معمولا در طوطيان زير دو سال سن ديده شده و علت مرگ اغلب عفونت‌هاي ثانويه و يا نارسايي کبدي ذکر مي‌شود.


تشخيص


توجه به سن پرنده و علايم باليني در اغلب موارد به ما در تشخيص بيماري کمک مي‌کند.تاييد تشخيص با تهيه نمونه خون،  بيوپسي از پوست و پر (بهمراه فوليکول) بمنظور انجام تست PCR13 و ثابت کردن حضور ويروس در بافت‌هاي مورد آزمايش قابل انجام است. همچنين مي‌توان  از نمونه  فوليکول‌هاي پر براي انجام آزمايشات آسيب‌شناسي بهره برد.گنجيدگي‌هاي بازوفيليک ويروس در هسته سلول‌هاي فوليکولي پر، نشانه قطعي وجود بيماري است. بهتر است نمونه‌گيري علاوه بر پرهاي تغيير شکل يافته، پرهاي بظاهر سالم را نيز شامل گردد تا احتمال تشخيص ويروس بيشتر شود.


جوجه‌هاي جوان مبتلا به فرم‌هاي شديدي چون فوق حاد و يا حاد اکثرا دچار آنمي و لکوپني مي‌شوند. در چنين مواردي بعد از مرگ ويروس در بسياري از اندام‌هاي داخلي از جمله کبد و طحال نيز علاوه بر بافت‌هاي ذکر شده قابل شناسايي است.   


تعيين وجود عامل بيماري با روش مولکولي(PCR) علاوه بر تاييد بيماري باليني، براي تشخيص موارد تحت باليني عفونت و همينطور مراحل اوليه شروع بيماري که هنوز نشانه‌هاي باليني بطور مشخص بروز نکرده، حائز اهميت است. با اين روش نمونه‌هاي مختلف مثل پر، پوست، خون و حتي محيط نگهداري پرنده از حيث وجود آلودگي قابل ارزيابي هستند. براي تشخيص صحيح ويروس در خون بايد خونگيري کاملا بهداشتي انجام شود چراکه تماس خون با محيط سبب آلوده شدن نمونه و غير‌قطعي شدن  نتيجه تست خواهد شد. بدين منظور خونگيري از وريد بال بر روش خونگيري با قطع ناخن ارجحيت دارد. تست PCR براي تشخيص ويروس عامل بيماري حساسيت بالايي دارد، وليکن همانند اکثر روش‌هاي تشخيصي نسبتا سريع، موارد کاذب مثبت و يا منفي نيز اتفاق مي‌افتد. بطور مثال آلوده شدن خون حين خونگيري سبب ايجاد مثبت کاذب و در مقابل بکار بردن بيش از حد لازم ماده ضد انعقاد مي‌تواند نتيجه منفي کاذب را موجب شود.


بر اساس الگوي راهنماي تشخيصي ارائه شده توسط دکتر ريچي14 ، فردی که ساليان متمادي از عمرش را صرف مطالعه در مورد سيرکوويروس‌هاي طوطي‌سانان کرده است، پرندگان بظاهر سالم بايد در معاينه‌هاي روتين ساليانه خود از نظر وجود عفونت تحت باليني ويروسي چک شوند. پرندگان سالم با نتيجه تست مثبت بايد 3 ماه بعد مجددا تست شوند. مثبت ماندن تست در اين زمان نشانه حامل بودن پرنده ‌است و احتمال زياد دارد که در زماني نه‌چندان دور بيماري باليني در اثر عوامل مستعدکننده‌اي مثل استرس بروز کند. بنابراين ضرورت دارد که از تماس چنين پرنده‌اي با ساير طوطي‌ها و همينطور استفاده از آن براي توليد جوجه اجتناب کرد، اين در حاليست که منفي شدن تست بعد از گذشت سه ماه از تست اول دليل بر حذف شدن عفونت گذراي قبلي دارد.


درمان


تاکنون درمان اختصاصي براي اين بيماري شناخته نشده‌است، اما بمنظور افزايش کيفيت زندگي و بعنوان درمان حمايتي مي‌توان رعايت تغذيه صحيح، گرمتر کردن محيط زندگي پرنده، اصلاح منقار و بکار بردن آنتي‌بيوتيک‌هاي وسيع الطيف براي درمان و کنترل عفونت‌هاي ثانويه را توصيه کرد. اينترفرون15 که يک ماده شيميايي طبيعي و ضد ويروس است در درمان طوطي‌هاي جوان بکار رفته‌است و نتايج درماني متفاوتي ازآن حاصل شده‌است. تجويز مکمل‌هاي ويتاميني، معدني و پروبيوتيک‌ها نيز به تقويت سيستم ايمني پرنده کمک خواهد کرد. گاهي بعضي از طوطي‌ها با وجود داشتن نشانه‌هاي باليني قادرند ساليان متمادي به زندگي خود ادامه دهند و يا حتي در مواردي از عفونت رهايي يابند. بهبودي خودبخودي از بيماري در طوطي‌هاي برزيلي بيش از ساير انواع طوطي‌ها ديده شده‌است.


پيشگيري


شناسايي و جدا کردن پرندگان حامل از ساير پرندگاني که در يکجا نگهداري مي‌شوند، ضدعفوني قفس و وسايل مربوط به پرنده مبتلا، عدم نگهداري طوطي‌ها با سنين مختلف کنار هم، استفاده نکردن از پرنده بيمار و يا حامل بمنظور جوجه‌کشي، همگي در کنترل عفونت سيرکوويروسي موثرند. نوعي واکسن کشته براي پيشگيري از اين بيماري با موفقيت مورد استفاده قرارگرفته‌است. اين واکسن که هم‌‌اکنون تنها در استراليا در دسترس است، در سن 14 روزگي تجويز مي‌شود و محافظت قابل قبولي را در پرندگان جوان در برابر بيماري ايجاد کرده‌است. قابل ذکر است که برنامه کنترل اين بيماري ويروسي در ايالات متحده و بعضي ديگر از کشورهاي پيشرفته تنها مبتني بر تست و حذف موارد مثبت است.


 


پي نوشت‌ها:


1. Psittacine Beak and Feather Disease


2. Cockatoo


3. Lovebird


4. Budgerigar


5. African grey parrot


6. Eclectus


7. Macaw


8. Pionus


9. Amazon


10. Circoviridae


11. Circovirus


12. Powder down


13. Polymerase Chain Reaction


14. Ritchie


15. Interferon


منابع:


1. کيوانفر، هادي، کريمي، ناصر (1376) ويروس‌شناسي دامپزشکي، انتشارات دانشگاه تهران.


2. Sakas,P.S (2002) Avian Medicine, American Animal Hospital Association Press.


3.”PBFD”, Avianbiotech.com


4. “PBFD”, Theparrotsocietyuk.org 


---------------------------------------------------------


برگرفته از وبلاگ پزشک پرندگان http://avianveterinarian.blogfa.com/post/2بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

فروردین 29 ام, 91, 8:26 pm

آفلاين
مترجم فعال سایت
مترجم فعال سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: آذر 2 ام, 89, 6:15 pm
پست ها : 353
تشکر کرده اید: 1796 مرتبه
تشکر شده:
9659 مرتبه در 421 پست
نوع طوطی: اکلکتوس
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

marzii نوشته است:


من به تمام آزمایشگاههای دامپزشکی که تونستم شمارشونو پیدا کنم تماس گرفتم متاسفانه هیچ کدوم کیت PCR این بیماری رو نداشتن


واقعا جای تاسف دارهاگر واقعا هیچ جایی در ایران اینکار ار انجام ندهد، یک راه هست و آن هم فرستادن نمونه خون به آزمایشگاه های خارجی هست.


نمونه اش یک آزمایشگاه هلندی هست که برای شما بسته حاوی یک شیشه خون را میفرستد تا شما یک قطره از خون طوطی را برای آنها بفرستید. بوسیله آن میتوانند بنا به درخواست شما یک یا چهار نوع ازمایش PBFD, Polyoma, Chlamydia, Pacheco را انجام میدهد.


هزینه هر کدام از این آزمایش ها حدود 24 یورو میباشد. البته شما باید بتوانید پول را به حسابی در هلند یا بلژیک واریز کنید.


آزمایش تشخیص جنسیت بوسیله 5-6 پر از سینه طوطی هم 19 یورو هست.


من از اونها خواستم تا آگهی خودشان را به زبان انگلیسی بفرستند تا در سایت قرار بدم.


_________________
امضا تصوير


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم afshin به خاطر این پست تشکر کرده اند
mr-fariborz, MEHDI..62, Daryoush, marzii, salmani, mohsen.k, شاهرخ ايلخاني, DR_MOOSAVI, pourzadi, amin-azari, بهنام, EZEL, shadi67, محمد مددی, IvI0h3n, Reza84p
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 2 از 2  [ 9 پست ]  »

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. آشنایی با بیماری بیماری اتساع پیش معده (PDD) در طوطی سانان

مهدشتی

4

3590

دی 14 ام, 95, 1:45 am

مهدشتی نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. علائم اورژانسی بیماری طوطی

afshin

0

7245

فروردین 13 ام, 90, 11:52 am

afshin نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. بیماری ها و مشکلات شایع در طوطی سانان

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

afshin

11

12655

مهر 30 ام, 91, 10:00 pm

aquarius نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. بیماری پاهای باز در طوطی سانان

شاهرخ ايلخاني

1

12906

تیر 21 ام, 93, 12:10 am

ehsan78 نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. شایع ترین بیماری های ماکائو

بهزاد وکیلی

1

1543

بهمن 13 ام, 91, 11:08 pm

viki نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد