به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 1 از 1  [ 7 پست ] 

بهمن 19 ام, 91, 12:03 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: دی 11 ام, 91, 9:03 pm
پست ها : 28
سن: 35
تشکر کرده اید: 535 مرتبه
تشکر شده:
1029 مرتبه در 99 پست
نوع طوطی: ماکائو آبی طلایی
جنسیت شما: خانم
شهر محل سکونت: تهران

چشایی وبویایی طوطی ها
چشایی وبویایی پرندگان - جوانه های چشایی در بیشتر گونه های پرندگان در قاعده زبان قرار دارند. .در مقایسه با پستانداران پرندگان حس چشایی ضعیفی دارند در حالیکه انسان حدود9000 ‏جوانه چشایی دارد طوطی ها در حدود 300 تا 400 عدد ‏ جوانه چشایی دارند طوطی ها تعداد جوانه چشایی قوی تری نسبت به سایر پرندگان مثل مرغ با 250 تا 350 عدد و کبوتر با 37 تا 75عدد دارند.


با وجود تعداد کم جوانه های چشایی در پرندگان ، مطالعات نشان داده است که مزه ها می توانند بر انتخاب و مقدار مصرف غذا موثر باشند با این حال که ثابت شده است اکثر پرندگان به آسانی مزه نمک واسید را تشخیص می دهند اما مواد شیرین اثر محرک موثر ندارند.


پاسخ دهی به مزه های مختلف در پرندگان بسیار گسترده است مرغ عشق و برخی طوطی ها نشان داده اند که مواد آبکی شیرین را به اب ترجیح میدهند با وجود اینکه مطالعات بیشتری برای اهمیت ترجیح دادن مزه ها در طوطی ها نیازاست، تردیدی وجود ندارد که مزه ها در انتخاب یا عدم انتخاب غذا در طوطی ها نقش بازی می کنند .


گیرنده های حفره بویایی به طور معمول در قسمت پشتی بینی قرار دارند تارهای عصبی گیرنده ها از میان اپیتلیوم بویایی به سوی منطقه ای در داخل مغز به نام پیاز بویایی حرکت می کنند که در طوطی ها در مقایسه با سایر گونه های پرندگان به طور ملموسی کوچکتر است. به طور جالب توجهی گونه مختلف پرندگان با پیاز بویایی کوچکشان آستانه های بویایی وسیعی دارند در مقایسه با پستانداران مثل انسان ، سگ و موش ها ، پرندگان ثابت کرده اند که گنجایشی بویایی قابل مقایسه از در یاد گیری های شرطی دارند اگرچه مطالعات در مورد تو انایی های بویایی طوطی سانان کم است گونه های مختلف پرندگان ار نشانه های بویایی برای یافتن محل غذا جهت یابی ، مسیر یابی و بازگشت به لانه، تولید مثل و پرورش جوجه ها و انتخاب مصالح خانه سازی استفاده می کنند.


 


http://www.adspetdata.ir
_________________
امضا حاصل عشق مترسک به کلاغ، مرگ یک مزرعه است!!!


در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط viki در بهمن 19 ام, 91, 12:14 am .

بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

بهمن 19 ام, 91, 12:13 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: دی 11 ام, 91, 9:03 pm
پست ها : 28
سن: 35
تشکر کرده اید: 535 مرتبه
تشکر شده:
1029 مرتبه در 99 پست
نوع طوطی: ماکائو آبی طلایی
جنسیت شما: خانم
شهر محل سکونت: تهران

نوع دید طوطی
طوطی از حس بینایی اش به میزان بسیار زیادی در مسیر بقای خود بهره می گیرد. در مورد سیستم بینایی طوطی به ویژگی های زیر می توان اشاره کرد:  • توانایی دید رنگی

  • توانایی تشخیص نورهای فلورسنت و ماورای بنفش

  • قدرت دیدی معادل با 8 برابر قدرت دید پستانداراناین چشمان تیزبین توانایی دیدن از فواصل بسیار دور را با وضوح بالا برای پرنده به ارمغان می آورد. ضروری است تا شما به عنوان صاحب این پرنده از این مطلب آگاه باشید که طوطی شما بیش از هر حسی بر حس بینایی و چشمان تیزبین خود تکیه می کند. و طبعا اگر صدمه یا بیماری چشم پرنده شما را تهدید کند باید به سرعت ملاحظات پزشکی لازم را انجام دهید.


 


 


_________________
امضا حاصل عشق مترسک به کلاغ، مرگ یک مزرعه است!!!


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

بهمن 19 ام, 91, 12:20 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: دی 11 ام, 91, 9:03 pm
پست ها : 28
سن: 35
تشکر کرده اید: 535 مرتبه
تشکر شده:
1029 مرتبه در 99 پست
نوع طوطی: ماکائو آبی طلایی
جنسیت شما: خانم
شهر محل سکونت: تهران

چگونه متوجه شویم چشم طوطی ضعیف است یا سلامت؟
اگر طوطی خود را در فضایی روشن قرار دادید اما مردمک چشم طوطی کاملا بسته نشد می تواند نشانه ای از ضعف دید در طوطی شما باشد


یکی از مهمترین علل ضعف دید در طوطی سانان قرار دادن قفس پرنده در نزدیکی لامپی پرنور است (یعنی در فاصله کم از نور زیاد ) که می تواند در دراز مدت باعث کوری کامل شود. خصوصا در پرندگان کوچکتری مثل قناری بسیار دیده شده این مورد.


همچنین اگر بجهت گرم نگاه داشتن محیط جوجه طوطی از لامپ پرنور استفاده شود هم روی دید پرنده تاثیر مخرب خواهد داشت.


مردمک چشم گشاد شده و چه در فضای روشن و چه تاریک یکسان می ماند حتی هنگامی که طوطی هیجان زده می شود یا عصبانی می شود هم مردمک کوچک و تنگ نخواهد شد.


 


در مورد طوطی هایی که رنگ عنبیه و مردمک انها تقریبا همرنگ یکدیگر هستند (مثل بسیاری کاکاتوها) تشخیص به روش یاد شده دشوار می شود اما باز هم بسادگی می توان با حرکات دست از طرفین قدرت دید طوطی را آزمایش کرد.


از سایر عوامل مهم در تشدید ضعف در بینایی طوطی سانان تغذیه نامناسب مثل استفاده زیاد از دانه های روغنی مثل تخمه و بادام است و همچنین خوراکی هایی مثل چربی - نمک - شکلات و... مضر هستند. همچنین بوی سیگار نیز در بینایی پرنده تاثیر مخرب خواهد گذاشت


بهمین خاطر است که علاقه مندان به خرید طوطی هنگام خرید جهت اطمینان از سلامت اولیه به چشمان پرنده خوب دقت می کنند چراکه چشمان کدر یا بی حال یا چشمانی شاداب و درخشنده درصد زیادی اطمینان حاصل می کنند.


منبع: http://goldbird2.blogfa.com


 


_________________
امضا حاصل عشق مترسک به کلاغ، مرگ یک مزرعه است!!!


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

بهمن 20 ام, 91, 12:35 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: دی 11 ام, 91, 9:03 pm
پست ها : 28
سن: 35
تشکر کرده اید: 535 مرتبه
تشکر شده:
1029 مرتبه در 99 پست
نوع طوطی: ماکائو آبی طلایی
جنسیت شما: خانم
شهر محل سکونت: تهران

 


اصطلاحات و آناتومی منقار طوطیطوطی ها اغلب منقــار کـج نیز نامیده می شوند .این اصطلاح در میان پرورش دهندگان پرنده، به علت شکل ظاهری منقار طوطی ایجاد شده است . شکل منقار طوطی، او را از سایر پرندگان مانند کبوتر و فنچ متمایز می کند . منقار طوطی به گونه ای عمل می کند که برای صعود و خرد کردن اشیا مناسب است .


 

اصطلاحات منقارطوطی مطابق شکل 1 :

rhamphotheca کل پوشش سخت منقار است که از یک پوسته پروتئینی سخت کراتینی ساخته شده و استخوان فک (فک بالایی و فک پایینی)را می پوشاند.

cere بخش نرم و ضخیم پایه منقار بالایی، که سوراخ های بینی در آن واقع شده است ( شماره 1)

منقار بالا rhinotheca نامیده می شود ( شماره 2)

commisure گوشه دهان بین منقار بالایی و پایینی است ( شماره 3 )

tomium لبه برنده منقار طوطی است (شماره 4)

منقار پایین gnathothecaنامیده میشود (شماره 5)


 


شکل 2 : ساختار استخوانی جمجمه طوطی آمازون بال نارنجی


 maxillare : فک یا آرواره بالایی ( شماره1)

mandibulare : فک یا آرواره پایینی ( شماره 2)


لولای کرانیوفاسیال: مفصل بین فک بالایی و بخش فرونتال یا پیشانی در جمجمه طوطی ها موجودات منحصر به فردی هستند که می توانند منقار بالایی خود را به طور مستقل و در ارتباط با منقار پایینی حرکت دهند . دلیل این امر لولای کرانیوفاسیال است ( در شکل 3 با فلش نشان داده شده است )که به او اجازه میدهد با افزایش فشار فک ، مهارت بیشتری در تخریب اشیا و شکستن آجیل های بزرگ با پوسته های سخت داشته باشد.


 


نمایی نزدیک از شیارهایی که در آن رگهای خونی و اعصاب قرار دارندزیر پوشش کراتینی منقار، یک جریان خونی بسیار قوی و یک شبکه از پایانه های عصبی قرار دارد که توانایی های حسی-لمسی شگفت انگیزی برای طوطی فراهم می کند. حساس ترین منطقه ، نوک منقار بالایی است.استخوان منقار جامد نیست . حفره های بینی و سینوس سر تا منقار گسترش یافته و فک بالایی، شامل بخشی از سینوس زیر چشمی است

آناتومی منقار طوطی :

یکی از جنبه های شگفت انگیز منقار طوطی ، آناتومی آن است . منقار ، سطح خارجی دهان طوطی را تشکیل می دهد . به گفته لری نمتز دامپزشک پرندگان در سانتا آنای کالیفرنیا ، دهان از یک چارچوب استخوانی، یک لایه عروقی حاوی رگهای خونی و اعصاب و یک لایه بافت پیوندی تشکیل شده است که منقار ( غلاف بیرونی پوشش استخوان فک ) را به استخوان متصل می کند. منقار از کراتین تشکیل شده است که به سختی پروتئین های نامحلول در ناخن ، سم و شاخ حیوانات دیگر است .

دهان طوطی از 2 بخش تشکیل شده است . بخش بالایی که فک بالا نامیده میشود ، شامل استخوان فک و منقار فک بالایی است .بخش پایینی که فک پایین نامیده می شود شامل استخوان فک و منقار فک پایین می باشد . سوراخ های بینی در محل اتصال بین سر و منقار طوطی قرار دارند . برخی از گونه های طوطی سانان مانند باجریگار یک بافت گوشتی دارند که سوراخهای بینی بر روی آن واقع شده است .

منقار نیز مانند ناخن به طور مداوم در حال رشد است و از پایه و زیر لایه خارجی رشد می کند . به گفته بورکت گرگوری دامپزشک پرندگان در دورهام کالیفرنیای شمالی ، در هنگام رشد منقار، چارچوب استخوانی منقار تغییری نمی کند . بسته به گونه طوطی سانان ، منقار یک طوطی سالم ، حدود 1 تا 3 اینچ در سال رشد می کند .به گفته گیل سوکک ، منقار باجریگار بطورکلی حدود 3 اینچ ، منقار قناری 2/11 اینچ و منقار طوطی های بزرگتر بین 1 تا 4/11 اینچ در سال رشد می کند .همانطور که منقار در حال رشد است به طور مداوم نیز بر اثر غذا خوردن ، صعود کردن ، جویدن و ساییدن منقار بر روی سطوح سخت ، دچار ساییدگی می شود . در طوطی های سالم ، میزان رشد برابر با میزان این ساییدگی خواهد بود یعنی به همان اندازه که منقار رشد می کند به همان اندازه نیز باید با مواردی که موجب سایش منقار می شود ، ساییده شود . او همچنین افزود : منقار طوطی باید از نظر طول یکسان داشته باشد و رشد بیش از حد منقار همیشه نشانگر یک مشکل یا بیماری است .در  حیات وحش طوطی ها، اندازه منقار را با جویدن، در حد طبیعی حفظ میکنند . در اسارت در صورت نبود یک منبع ثابت برای جویدن مانند اسباب بازی ها و بلوک های چوبی ، منقار دچار رشد بیش از حد خواهد شد .

منقار بالایی و پایینی از نظر شکل و اندازه با یکدیگر متفاوت هستند . منقار بالایی بلندتر است و انحنای بیشتری نسبت به منقار پایینی دارد .


با توجه به آناتومی طوطی که در عکس بالا مشاهده می کنید ، منقار بالایی ( 1a) بیشتر اوقات قابل رویت بوده و منقار پایینی ( 1b) را می پوشاند .

اگر با دقت از پایین به سر طوطی نگاه کنید ، بین منقار پایینی و گلو می توانید یک شکاف با پوست بدون پر مشاهده کنید . این شکاف یک ویژگی طبیعی منقار  طوطی است و به هیچ وجه نشانه بیماری نیست . از آنجائیکه گلو در هنگام بلع غذا کمی کشیده می شود ، بنابراین طوطی ها برای کمک به عمل بلع ، به این شکاف نیاز دارند . اگر این شکاف وجود نداشت طوطی ها نمی توانستند غذا را ببلعند . شما این شکاف و پوست بدون پر آن را هنگام پرآرایی و پس از حمام کردن طوطی میتوانید به راحتی مشاهده کنید . تصویر زیر یک باجریگار ماده را نشان می دهد که برای گرفتن غذا از جفت خود ، سرش را به سمت عقب خم کرده است .محل این شکاف با فلش نشان داده شده است .


 
باز بودن زیر فک پایینی به نظر میرسد که به طوطی  این اجازه را می دهد که سر خود را برای پرآرایی به سمت شکم و پایین بدن خود خم کند .
منبع: www.parsipet.ir


_________________
امضا حاصل عشق مترسک به کلاغ، مرگ یک مزرعه است!!!


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

بهمن 20 ام, 91, 5:36 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: دی 11 ام, 91, 9:03 pm
پست ها : 28
سن: 35
تشکر کرده اید: 535 مرتبه
تشکر شده:
1029 مرتبه در 99 پست
نوع طوطی: ماکائو آبی طلایی
جنسیت شما: خانم
شهر محل سکونت: تهران

چرا اغلب طوطی ها روی یک پا میخوابند؟
دیدن طوطی ها در حال استراحت و یا خواب در حالی که بر روی یک پا ایستاده اند، امری معمول است.


در ابتدا این امر نشان دهنده این موضوع است که طوطی با محیط و اطراف خودش احساس راحتی و آرامش میکند.


هیچ طوطی نابالغ و یا وحشی و یا طوطی که ترسیده باشد را نمیتوانید در این حالت ببینید.


ماهیچه پای طوطی در هر پمپاژ قلب، سه برابر بیشتر از عضله پکتورال که بزرگترین عضله بدن طوطی است و در پرواز مورد استفاده قرار میگیرد، خون احتیاج دارد.


پاهای طوطی بیشترین گرما را نسبت به بقیه قسمت های بدن، از دست میدهد. و نگه داشتن یک پا نزدیک به بدن میتواند دلیل خوبی برای این اتفاق باشد.


از این بابت تفاوت زیادی بین ما انسان ها با طوطی ها وجود ندارد،  چراکه ما هم در زمان سرما،  گرما را از طریق پا و سر از دست میدهیم. که با استفاده از دستکش و کلاه سعی در نگه داشتن گرما میکنیم.


ترجمه شده از سایت: sansanparrots.com


_________________
امضا حاصل عشق مترسک به کلاغ، مرگ یک مزرعه است!!!


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

آبان 22 ام, 92, 3:09 am

آفلاين
کاربر ویژه
کاربر ویژه
نماد کاربر
مدال کاربر فعال (1)
تاريخ عضويت: اردیبهشت 17 ام, 90, 11:05 am
پست ها : 1954
تشکر کرده اید: 40227 مرتبه
تشکر شده:
49472 مرتبه در 4231 پست
نوع طوطی: Cockatiel
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: IR 46

دانستنی های پرندگان (طوطی)


این مطالب از کتاب "آیا می‌دانید که ؟" (مجموعه کتاب‌های 72 دقیقه‌ای) هست


این مطالب کلیاتی در مورد پرندگان هست که فقط مواردی رو در اینجا جمع‌آوری کردم که ممکنه دربرگیرنده‌ی طوطی هم باشه


 


 


 


چرا پرندگان آواز می‌خوانند ؟


آواز پرنده دو هدف اصلی دارد : دفاع از قلمرو و جفت یابی.


بیشتر اوقات این پرنده نر است که آواز می خواند. اگر پرنده نر قلمرو خوبی داشته باشد، می تواند یک جفت مناسب پیدا کند و با موفقیت زاد و ولد نماید. پرنده حدود قلمرو خود را با آواز خواندن در آن مشخص می کند. این آوازها معمولا ساده و کوتاه هستند. پرنده های همسایه آواز همدیگر را می شناسند و تا وقتی که هر کس در محدوده خودش باشد، مشکلی پیش نمی آید. اما یک آوازخوان بیگانه یعنی یک تهدید برای قلمرو، پس باید با یک آواز قوی به او نشان داد که اینجا صاحب دارد.


غالبا پرنده در بین آواز خود سکوت می کند و منتظر می ماند تا جواب بشنود. او از این راه می تواند متوجه شود که مهاجمی وارد محدوده او شده یا نه. بعضی از گونه های پرندگان، برای دور کردن دشمن روش بسیار جالبی را به کار می گیرند. آنها چند نوع آواز مختلف را با هم اجرا می کنند. پرنده تازه واردی که آوازها را می شوند، فکر می کند در این ناحیه پرندگان زیادی زندگی می کنند و در نتیجه سهم او از منابع غذایی موجود ناچیز است. پس ترجیح میدهد به دنبال محل دیگری برود.


اما پرنده نر وقتی بخواهد توجه ماده ها را جلب کند، آوازهای طولانی و پیچیده می خواند. ماده ها آواز را می شنوند، اما معمولا جوابی نمی دهند. آنها پیش از آنکه تصمیم خود را بگیرند، چندین روز وقت صرف می کنند و آواز نرهای مختلف را می شنوند. نرهایی که آوازهای پیچیده تری بخوانند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. علاوه بر این نرها هر چه آوازهای بیشتری بدانند، امکان موفقیت آنها نیز افزایش می یابد.


 پرنده ها در هر محیطی که باشند، صدای آنها به گوش می رسد. آنها آواز خود را طوری تغییر می دهند که در محیط زندگیشان به خوبی شنیده شود. آواز یک پرنده میزان قدرت، سلامت و هوشیاری او را نشان می دهد، چون خواندن به انرژی نیاز دارد. تنها پرندگان قوی می توانند آوازی بلند و مداوم بخوانند و در عین حال مراقب باشند که طعمه درندگان نشوند. به نظر می رسد که بلندترین آواز جهان پرندگان متعلق به مرغ شاخه نشین Superb Lyrebird باشد. آواز بوتیمار هم یکی از بلندترین آوازهاست. علاوه بر این صدای بوتیمار تا فاصله زیادی از محل سکونت او شنیده می‌شود. بوتیمار شب و روز آواز می خواند به این امید که یک ماده به قلمرو او بیاید.


اما بدون شک صدای کاکاپو نوعی طوطی ساکن نیوزلند، Kakapo از آواز همه پرندگان بیشتر پیش می‌رود. ترفندی که او برای تقویت صدای خود به کار می برد، بی نظیر است. او ابتدا با پاهای خود چاله ای حفر می کند. سپس در این گودال می نشیند و هوا را به درون کیسه های هوای خود می کشد تا آنها را به آرامی پر کند. وقتی این کیسه ها پر از هوا می شوند، حجم آنها دو برابر می شود. سپس پرنده شروع به خواندن می کند. صدای او تا شش کیلومتر دورتر به گوش می رسد. کاکاپو ممکن است بیش از سه ماه هر شب برای پیدا کردن جفت آواز بخواند.


 


 


چرا پرندگان به هنگام خواب روی یک پای خود می‌ایستند ؟


پای پرندگان فاقد پر است و برای اینکه گرمای خود را از طریق پاهایشان از دست ندهد یکی از پاهایش را زیر بالش می برد و فقط روی یک پا می خوابد


نگران نباشید آنها با همان یک پا نیز کاملا می توانند تعادل خود را حفظ کنند و نیفتند .


به نظر میرسد به همین علت است که پرنده سرش را زیر بال خود می برد .


 


 


چرا بعضی از پرندگان هنگام حرکت روی زمین راه می‌روند و بعضی دیگر پرواز می‌کنند ؟


پرواز کردن نسبت به راه رفتن فشار بیشتری بر بدن پرنده وارد می کند ، به همین دلیل پرنده ای که در محیط زندگی خود خطری حس نکند ترجیح می دهد راه برود و پرواز نکند .


 


 


چرا پرندگان هنگام خواب از روی سیم برق نمی‌افتند ؟


این راز در زردپی هایی (نوار محکمی مانند چسب که ماهیچه را به استخوان وصل می کند) نهفته است که انگشتان را کنترل می کند. به محض نشستن پرنده وزن بدن چنان زردپی ها را می کشد و سفت می کند که انگشتان جانور خم می شود و شاخه را محکم می گیرد. در انتهای زردپی های دیگری که زیر استخون چنگال قرار گرفته اند صدها برامدگی کوچک قرار دارد این برامدگی ها درون غلاف های گیره مانند کاملا محکم می شوند . سنگینی بدن پرنده روی سیم یا شاخه چفت شدن این برامدگی های درون غلاف را تضمین می کند .


 


 


چرا مرغ ها پرواز نمی‌کنند ؟


مرغ ها هنگامی که در جنگل های وحشی زندگی میکردند میتوانستند پرواز کنند اما پس از اینکه انسان ها شروع به نگهداری ان ها کردند دیگر احتیاجی به پرواز نداشته در نتیجه ماهیچه های پروازشان ضعیف شده و به تدریج  توانایی پرواز کردن را از دست دادند .


 


 


چرا بعضی پرندگان به صورت دسته‌ای پرواز می‌کنند ؟


پرواز به صورت دسته ای برای فرار از دشمنان بسیار راحت تر است . هنگامی که پرندگان به طور منظم به دنبال هم پرواز می‌کنند می‌توانند بدون اینکه با هم برخورد کنند ، سریع و ناگهانی تغییر جهت دهند در نتیجه اگر دشمنی را ببینند ، در یک لحظه تغییر جهت داده و سریع فرار می کنند .


 


 


چرا پرندگان سنگ‌های کوچک را می‌بلعند ؟


سنگها به پرندگان کمک می کند تا غذاهای سنگین آنها هضم بشود. سنگها به داخل اندامی ماهیچه ای و ضخیم به نام سنگدان می روند. از آنجائیکه پرنده ها دندان ندارند عمل جویدن که ماهیچه و آرواره های قوی می خواهد به وسیله ی سنگدان انجام می شود. در واقع کار سنگها در سنگدان این است که غذاهای سنگین را آسیاب و خرد می کند. سنگدان در پشت معده پرنده قرار دارد. قسمت جلو بصورت غده است و شیره های هضم کننده ترشح می کند.غذای هضم شده از سنگدان خارج شده و در روده ها جذب می شود.


_________________
امضا فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
White flag, Vey Strange, Train
.


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم ECMN به خاطر این پست تشکر کرده اند
maryams, Amir ali, سعید سیدزاده, محسن رستمی, مینا مقدم, بی تا, shadi67, rahai, soli, mohsen.k, شاهرخ ايلخاني, fa1380, کیان مهر, Navid, amirkaffash, mahd ashrafi, parsa zsf, Reza84p

#

آبان 23 ام, 92, 2:39 pm

آفلاين
کاربر ویژه
کاربر ویژه
نماد کاربر
مدال کاربر فعال (1)
تاريخ عضويت: اردیبهشت 17 ام, 90, 11:05 am
پست ها : 1954
تشکر کرده اید: 40227 مرتبه
تشکر شده:
49472 مرتبه در 4231 پست
نوع طوطی: Cockatiel
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: IR 46

محمدحسین چرخچی نوشته است:


آقا اسماعیل استاد عزیز شما گفتید که این کتاب در برگیرنده طوطی سانان است. پس این مطلب چیست؟hangheadquestion


چرا مرغ ها پرواز نمی‌کنند ؟


مرغ ها هنگامی که در جنگل های وحشی زندگی میکردند میتوانستند پرواز کنند اما پس از اینکه انسان ها شروع به نگهداری ان ها کردند دیگر احتیاجی به پرواز نداشته در نتیجه ماهیچه های پروازشان ضعیف شده و به تدریج  توانایی پرواز کردن را از دست دادند .


مگه ما طوطی ای هم داریم که پرواز نکندquestionممنون از دقت شما اما چند نکته رو دقت نکردید :


- من گفتم این کتاب ، کلیاتی در مورد پرندگان هست


- من فقط مواردی رو در اینجا جمع‌آوری کردم که ممکنه دربرگیرنده‌ی طوطی هم باشه


- شما طوطی‌ای رو که از زمان سرلاکی بزرگ می‌کنید و همیشه در منزل هست ، اگر توجه کنید در هنگام پرواز تعادل نداره و مدام گیج میزنه ، این موضوع میتونه کوچک شده‌ی همون پرواز مرغ‌ها باشه ، البته از عنوان کردن این موضوع هدفم اشاره به تغییر بعضی ساختارها در طول نسل‌ها بوده که با یکی دو دهه اتفاق نمیفته و مستلزم گذشت زمان و نسلها و ... هست که بحث مفصل و خاص خودش رو داره


- بله ، طوطی‌ای داریم به نام کاکاپو که توانایی پرواز نداره ، البته بدلیل وزن بالا !


_________________
امضا فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
White flag, Vey Strange, Train
.


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم ECMN به خاطر این پست تشکر کرده اند
hbk, محمدحسین چرخچی, بی تا, shadi67, مینا مقدم, jobili_phn, rahai, soli, mohsen.k, شاهرخ ايلخاني, fa1380, کیان مهر, Navid, amirkaffash, mahd ashrafi, parsa zsf, Reza84p
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 1 از 1  [ 7 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. نباید های طوطی سانان

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2, 3 ]

Uho

19

5818

آبان 10 ام, 91, 2:39 pm

شاهرخ ايلخاني نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. نشانه های تخم گذاری در طوطی سانان

Tutinaz

0

18599

خرداد 21 ام, 92, 4:24 pm

Tutinaz نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. لانه های مدرن و حرفه ای برای طوطی سانان

مهدشتی

0

1601

اردیبهشت 11 ام, 95, 8:54 pm

مهدشتی نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. وضعیت بقا در بین گونه های طوطی سانان

محمد رضا

2

866

مهر 10 ام, 91, 2:32 pm

شاهرخ ايلخاني نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. 40 قاتل طوطی سانان

pooian

0

7649

تیر 19 ام, 91, 9:10 pm

pooian نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد