به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 1 از 5  [ 29 پست ]  »

تیر 17 ام, 92, 4:48 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: اردیبهشت 28 ام, 92, 9:42 am
تشکر کرده اید: 223 مرتبه
نوع طوطی: گرینچیک
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

سلام

اگر میشد طوطی ها را از نظر موضوعاتی نظیر (قدرت تکلم - پر ریزی - هوش - سهولت نگهداری - جوجه کشی - قیمت) رده بندی میکردیم و در یک تاپیک قفل شده قرار می دادیم خیلی خوب میشد .

این باعث میشه که کسی که میخواد طوطی بخره متناسب با نیازش انتخاب کنه و بدونه که در زمینه های مختلف چه انتظاراتی می تونه از پرنده اش داشته باشه .

مثلا هر ردیف را از یک تا 5 امتیاز می دادیم و جدولی مثل این در میامد

کاسکو : 1- 4 - 3 - 5 - 2 - 2

عروس هلندی : 3 -1 -4 - 5 - 5 - 4

.....

بالا بالا
  مشخصات
#

تیر 19 ام, 92, 2:34 pm

آفلاين
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
تشکر کرده اید: 64386 مرتبه
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف

n_bayaty نوشته است:

سلام محمد جان !

ببین عزیز برای هر حرفه و دانش و هنری یک طبقه بندی وجود داره .

اونی که میخواد نقاشی یاد بگیره اول از مداد سیاه شروع میکنه . کسی که میخواد موسیقی یاد بگیره از ساز ساده مثل بلز آغاز میکنه . کسی که میخواد اکواریوم داری کنه از ابتدا سراغ ماهی . نمیره ! شما طوطی بازان هم از اون طوطی مشکله (که هنوز نمی دونم چیه) شروع نکردین . فکر نکنم لازم باشه همه مثل مدیران عزیز این فروم ، بیشتر انواع طوطی را از نزدیک تجربه کنند . مطالعه به جای خود . ولی من وقتی فهمیدم گردپر چیه که عروس هلندی روی پام نشست و حسابی خودش را تمیز کرد و ما را هم خالخالی ! حالا هی تو فروم بخونم فلان و بهمان ! تا از نزدیک نبینم که متوجه نمی شم .

با سلام

طبقه بندی طوطی ها از نظر قدرت تکلم و پر ریزی و....و..... کاری هست خوب و علمی که در کتابها و سایتهای خارجی هم انجام شده...من بسیار موافق این جدول و طبقه بندی و دادن امتیاز هستم منتهی دل و دماغم باید سر جاش باشه و وقت هم داشته باشم تا با توجه به تجربیاتم در مورد طوطی هایی که داشتم و یا نداشتم اما مطالعه کردم این جدول رو آماده کنم...شما اگر روحیه بدید چشم انجام میدم.

فقط لطف کنید آیتمهایی که باید در این جدول باشه رو پیشنهاد بدید....آنچه به ذهن من میرسه اینها هستند:

قیمت-استعداد سخنگویی-میزان گرده پر و پر ریزی-میزان سر و صدا-میزان ریخت و پاش -میزان ارتباط عاطفی با انسان-طول عمر-میزان حساس بودن و نیازمند توجه صاحب-غذا از نظر سخت بودن(مثل لوریکیتها و لوریها که خیلی سخت هست و اکلکتوسها که کمی سخت هست و آمازونها و ککاسکو که متوسط و باجریگار و برزیلی که بسیار راحت هست).......به نظرتون دیگه چی؟

من طوطی هایی که در ایران باب هست و خودم داشتم و اونهایی که نداشتم و در کتابهای زبان اصلی که دارم ازشون نوشته و خوندم و اطلاع دارم رو ردیف میکنم و از اعداد 1 تا 5 بهشون میدم که 1 یعنی کمترین و 5 یعنی بیشترین.

دوستان لطفا پیشنهادهای منطقی و عقلانی در این مورد بدید تا کار رو شروع کنم.

اما در مورد این سخن شما که کسی که می خواد نقاشی یاد بگیره از مداد سیاه شروع میکنه و موسقی یاد بگیره از بلز و....دوست عزیز چنین قیاسی در مورد نگهداری از طوطی صدق نمیکنه ...یعنی اینطور نیست که هر کسی که علاقه به نگهداری از طوطی داره پله پله حتما بره بالا و مثلا از مرغ عشق شروع کنه بعد برزیلی-عروس-ملنگو-شاه طوطی-کاسکو-کاکادو-ماکائو .....خیر....این به علاقه بستگی داره..عده ای هستند که عاشق عروس هستند و اصلا از کاسکو یا ماکائو خوششون نمیاد که بخوان نگه دارن و پله های ترقی رو طی کنند تا به مثلا ماکائو برسند....مثلا یکی پیدا میشه که عاشق نگهداری و تکثیر برزیلی هست ...اون شخص اصلا هیچ علاقه ای به طوطی های دیگه نداره....یکی هست که میگه کاسکو مثل کلاغه با اون رنگش و هیچوقت ازش نگهداری نخواهد کرد....یکی از اخلاق شاه طوطی و اکلکتوس خوشش نمیاد و الی آخر.

یکی  از کاکادوی پالم خوشش میاد و یکی هم  اصلا خوشش نمیاد...این دیگه به درون آدمها و عشقشون و سلیقشون بر میگرده و اینکه چه انتظاری از طوطی دارند......من دیدم بعضی ها حتی با سن 60-70 سال انواع و اقسام طوطی ها رو داشتن اما بدجوری عاشق شاه طوطی هستند و سالهاست که دارن از شاه طوطی نگهداری می کنند.

اما سخن شما فقط در مورد تکثیر درست هست...کسیکه می خواد از کاسکو جوجه بگیره حتما باید قبلش تجربه جوجه گرفتن از یک طوطی ساده مثل مرغ عشق یا عروس رو داشته باشه .معمولا هم همینطوره و کسانی که از عروس و مرغ عشق و یا برزیلی مدتی هست که جوجه میکشن یواش یواش به فکر جوجه گرفتن از طوطی های مشکلتر مثل کاسکو یا کاکادو یا کانور یا شاه طوطی میوفتند اما بدونید که آنچنان پله هایی هم در کار نیست یعنی اینطور نیست که از مرغ عشق شروع کنند و بعد به کاسکو برسند بعد به کاکادو و بعد هم به ماکائو ...یعنی همینکه یه چند سالی از طوطی های راحت جوجه بکشن و بعد با مقداری مطالعه سراغ طوطی های سخت برن کفایت میکنه.

بالا بالا
  مشخصات
#

تیر 19 ام, 92, 2:41 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: اردیبهشت 26 ام, 91, 11:21 pm
تشکر کرده اید: 39739 مرتبه
نوع طوطی: کاسکو/هلندي/مرغ عشق

شاهرخ ايلخاني نوشته است:

با سلام

طبقه بندی طوطی ها از نظر قدرت تکلم و پر ریزی و....و..... کاری هست خوب و علمی که در کتابها و سایتهای خارجی هم انجام شده...من بسیار موافق این جدول و طبقه بندی و دادن امتیاز هستم منتهی دل و دماغم باید سر جاش باشه و وقت هم داشته باشم تا با توجه به تجربیاتم در مورد طوطی هایی که داشتم و یا نداشتم اما مطالعه کردم این جدول رو آماده کنم...شما اگر روحیه بدید چشم انجام میدم.

فقط لطف کنید آیتمهایی که باید در این جدول باشه رو پیشنهاد بدید....آنچه به ذهن من میرسه اینها هستند:

قیمت-استعداد سخنگویی-میزان گرده پر و پر ریزی-میزان سر و صدا-میزان ریخت و پاش -میزان ارتباط عاطفی با انسان-طول عمر-میزان حساس بودن و نیازمند توجه صاحب-غذا از نظر سخت بودن(مثل لوریکیتها و لوریها که خیلی سخت هست و اکلکتوسها که کمی سخت هست و آمازونها و ککاسکو که متوسط و باجریگار و برزیلی که بسیار راحت هست).......به نظرتون دیگه چی؟

من طوطی هایی که در ایران باب هست و خودم داشتم و اونهایی که نداشتم و در کتابهای زبان اصلی که دارم ازشون نوشته و خوندم و اطلاع دارم رو ردیف میکنم و از اعداد 1 تا 5 بهشون میدم که 1 یعنی کمترین و 5 یعنی بیشترین.

به نظر من به لیست

جوجه کشی در قفس- میزان سختی ویا راحتی بزرگ کردن جوجه سرلاکی-استعداد اموزش پذیری(تریک)-سایز-

اضافه شه

بالا بالا
  مشخصات
#

تیر 19 ام, 92, 2:54 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: خرداد 5 ام, 90, 3:14 pm
تشکر کرده اید: 236 مرتبه
نوع طوطی: کاسکو
شهر محل سکونت: اصفهان

شاهرخ ايلخاني نوشته است:

با سلام

.......

البته پیشنهاد های من لزوما نمیشه به همش امتیاز داد ولی با دو سه کلمه داخل جدول میشه توضیح داد ، مثلا تفاوت نز و ماده : DNA - طوق گردن و غیره

میزان در دسترس بودن( ایران ) - تشخیص جوجه و بالغ  - اطلاعات در مورد تکثیر ( مثل جفت شدن ، تعداد تخم ، مدت خوابیدن رو تخم ) - - قابلیت تشخیص نر

و ماده نر و ماده  -  اندازه و جثه - مقاومت در برابر بیماریها - دمای ایده آل برای نگهداری - نگهداری با سایر گونه ها - سن بلوغ - سن کامل شدن حنجره (شروع سخنگویی)

بالا بالا
  مشخصات
#

تیر 19 ام, 92, 2:57 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال خوش برخوردی (1) مدال تشویقی (1)
تاريخ عضويت: آذر 1 ام, 91, 3:17 pm
تشکر کرده اید: 17746 مرتبه
نوع طوطی: قابل عرض نيستن
شهر محل سکونت: لرستان
شاهرخ ايلخاني نوشته است:

با سلام

اما در مورد این سخن شما که کسی که می خواد نقاشی یاد بگیره از مداد سیاه شروع میکنه و موسقی یاد بگیره از بلز و....دوست عزیز چنین قیاسی در مورد نگهداری از طوطی صدق نمیکنه ...یعنی اینطور نیست که هر کسی که علاقه به نگهداری از طوطی داره پله پله حتما بره بالا و مثلا از مرغ عشق شروع کنه بعد برزیلی-عروس-ملنگو-شاه طوطی-کاسکو-کاکادو-ماکائو .....خیر....این به علاقه بستگی داره..عده ای هستند که عاشق عروس هستند و اصلا از کاسکو یا ماکائو خوششون نمیاد که بخوان نگه دارن و پله های ترقی رو طی کنند تا به مثلا ماکائو برسند....مثلا یکی پیدا میشه که عاشق نگهداری و تکثیر برزیلی هست ...اون شخص اصلا هیچ علاقه ای به طوطی های دیگه نداره....یکی هست که میگه کاسکو مثل کلاغه با اون رنگش و هیچوقت ازش نگهداری نخواهد کرد....یکی از اخلاق شاه طوطی و اکلکتوس خوشش نمیاد و الی آخر.

یکی  از کاکادوی پالم خوشش میاد و یکی هم  اصلا خوشش نمیاد...این دیگه به درون آدمها و عشقشون و سلیقشون بر میگرده و اینکه چه انتظاری از طوطی دارند......من دیدم بعضی ها حتی با سن 60-70 سال انواع و اقسام طوطی ها رو داشتن اما بدجوری عاشق شاه طوطی هستند و سالهاست که دارن از شاه طوطی نگهداری می کنند.

اما سخن شما فقط در مورد تکثیر درست هست...کسیکه می خواد از کاسکو جوجه بگیره حتما باید قبلش تجربه جوجه گرفتن از یک طوطی ساده مثل مرغ عشق یا عروس رو داشته باشه .معمولا هم همینطوره و کسانی که از عروس و مرغ عشق و یا برزیلی مدتی هست که جوجه میکشن یواش یواش به فکر جوجه گرفتن از طوطی های مشکلتر مثل کاسکو یا کاکادو یا کانور یا شاه طوطی میوفتند اما بدونید که آنچنان پله هایی هم در کار نیست یعنی اینطور نیست که از مرغ عشق شروع کنند و بعد به کاسکو برسند بعد به کاکادو و بعد هم به ماکائو ...یعنی همینکه یه چند سالی از طوطی های راحت جوجه بکشن و بعد با مقداری مطالعه سراغ طوطی های سخت برن کفایت میکنه.

با سلام
به نظر من استاد قيمت ها به دلار باشه خيلي بهتره.اينطوري فرد ميتونه راحت تر در مورد قيمت ها نتيجه گيري كنه.فاكتور((سازگاري با ديگر گونه ها در منزل))هم اضافه بشه خوبه.من اين رو در كتاب آقاي هويدا خوندم.دو بند ((سن دان خور شدن جوجه ها))و((سن بلوغ طوطي))هم مناسبه براي عزيزاني كه ميخوان جوجه دون خور بخرند.در ضمن نحوه تشخيص سن به طور خلاصه در صورت امكان درج شود.
در كل اين بندها پيشنهاد بنده هستن:
١.قيمت ها به دلار
٢.سازگاري با ديگر گونه ها در منزل
٣.سن دان خور شدن جوجه ها
٤.سن بلوغ طوطي ها
٥.تشخيص سن طوطي

در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط EZEL در تیر 19 ام, 92, 3:02 pm .

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم EZEL به خاطر این پست تشکر کرده اند
jook, n_bayaty, امید سیدزاده, ECMN, hbk, Mahyar001, شاهرخ ايلخاني, فرشید اصفی, esi67, El`Nino, aquarius, picasso, D@NGER, rezafx, khanoumi, miliboy, maryams, پرهام, کیان مهر, RABI, mahd ashrafi, parsa zsf, A.Ali, Reza84p, mehdi.d

#

تیر 19 ام, 92, 9:31 pm

آفلاين
نماد کاربر

aikido123 نوشته است:

البته پیشنهاد های من لزوما نمیشه به همش امتیاز داد ولی با دو سه کلمه داخل جدول میشه توضیح داد ، مثلا تفاوت نز و ماده : DNA - طوق گردن و غیره

میزان در دسترس بودن( ایران ) - تشخیص جوجه و بالغ  - اطلاعات در مورد تکثیر ( مثل جفت شدن ، تعداد تخم ، مدت خوابیدن رو تخم ) - - قابلیت تشخیص نر

و ماده نر و ماده  -  اندازه و جثه - مقاومت در برابر بیماریها - دمای ایده آل برای نگهداری - نگهداری با سایر گونه ها - سن بلوغ - سن کامل شدن حنجره (شروع سخنگویی)

نه دیگه عزیز نشد....توجه کنید که قراره لیستی از طوطی ها تهیه کنم و مواردی رو هم در جدول مشخص کنم و در مورد هر طوطی از 1 تا 5 که 1 یعنی کمترین و 5 یعنی بیشترین هست نمره بدیم....قرار نیست چیزی رو توضیح بدیم...این پیشنهاد شما میشه یک کتاب طوطی شناسی که اصلا هدف این نیست...لطفا در راستای ایجاد اون جدول و آیتمهاش نظر بدید.

هیچکدوم از این موارد شما به جدول ما نمی خوره و باید راجع بهش توضیح داد:((تفاوت نر و ماده-تشخیص جوجه و بالغ-اطلاعات در مورد تکثیر-دمای ایده آل-سن بلوغ-سن کامل شدن هنجره))

در صورتی که چنین مطالبی در مورد تمام طوطی ها جمع بشه دیگه اسمش جدول نیست ...اسمش دایره المعارف طوطی یا اطلس طوطی شناسی هست ....کاری هست بسیار سنگین و وقت گیر که شاید ماهها لازم هست در مورد ایجاد اون مطالعه بشه و تایپ بشه و تحقیق بشه....سنگ گنده علامت ننداختن هست...بزارید همون جدول خوشگله و مختصر مفیده رو اول ایجاد کنیم بعد بریم سراغ کارهای گنده.

البته من در این فکر بودم و تمام تاپیکهای مخصوص طوطی ها رو با کمک چند نفری از دوستان کامل کردیم و چنین اطلاعاتی رو قرار دادیم اما هدف فعلی ما یک جدول خلاصه و مفید هست که با یک چشم انداختن بهش بشه طوطی ها رو با هم مقایسه کرد.

بالا بالا
  مشخصات
#

تیر 19 ام, 92, 9:37 pm

آفلاين
نماد کاربر

EZEL نوشته است:
با سلام به نظر من استاد قيمت ها به دلار باشه خيلي بهتره.اينطوري فرد ميتونه راحت تر در مورد قيمت ها نتيجه گيري كنه.فاكتور((سازگاري با ديگر گونه ها در منزل))هم اضافه بشه خوبه.من اين رو در كتاب آقاي هويدا خوندم.دو بند ((سن دان خور شدن جوجه ها))و((سن بلوغ طوطي))هم مناسبه براي عزيزاني كه ميخوان جوجه دون خور بخرند.در ضمن نحوه تشخيص سن به طور خلاصه در صورت امكان درج شود. در كل اين بندها پيشنهاد بنده هستن: ١.قيمت ها به دلار ٢.سازگاري با ديگر گونه ها در منزل ٣.سن دان خور شدن جوجه ها ٤.سن بلوغ طوطي ها ٥.تشخيص سن طوطي

دوست عزیز اشکال ما ایرانی ها همینه.....دقت نمی کنیم و کار رو اینقدر بزرگ می کنیم که ولش می کنیم....بنده عرض کردم آیتمهایی که بشه بهشون امتیاز از 1 تا 5 رو داد چرا شما دقت نمی کنید ؟...مگه من عرض نکردم قبل از اینکه نظر بدید ببینید نظرتون منطقی هست یا نه؟.....عزیز جان می خواهیم جدول درست کنیم و آیتمهایی رو برای طوطی ها در نظر بگیریم و از 1 تا 5 بهشون نمره بدیم..آیا این مواردی که شما فرمودین رو میشه نمره داد؟

همین بی دقتی ها هست که آدم رو از دل و دماغ کار می اندازه.

بالا بالا
  مشخصات
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 1 از 5  [ 29 پست ]  »

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

انتقال به:  

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد