به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 2 پست ] 

دی 20 ام, 92, 1:02 am

آفلاين
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
پست ها : 6601
تشکر کرده اید: 64392 مرتبه
تشکر شده:
111017 مرتبه در 6818 پست
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

با سلام به دوستان عزیز


این هم مقاله ای کامل و مهم در خصوص بیماریهای مربوط به پر و پوست طوطی سانان.


_________________
امضا فروشگاه غذا و لوازم جانبی مخصوص طوطی سانان http://www.iranparrot.net
از کاربران عزیز خواهش می کنم قبل از پرسیدن سوال حتما بخش مقالات مختلف و تاپیکها رو مطالعه کنید.جواب سوالتون رو می تونید در مطالب موجود در مقالات و تاپیکها با توضیحات مفصل پیدا کنید.


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم شاهرخ ايلخاني به خاطر این پست تشکر کرده اند
kiakado, محمد1376, soli, amir11, taha, IvI0h3n, مینا مقدم, Oscar-H, maryams, Amir ali, miliboy, ali moghaddass, امیرعلی1980, امید2000, narges feizi, RABI, parsa zsf, amirkaffash, Reza84p, esi67, esi67

#

دی 20 ام, 92, 2:09 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
مدال ترجمه (1)
تاريخ عضويت: تیر 28 ام, 92, 8:08 pm
پست ها : 49
تشکر کرده اید: 107 مرتبه
تشکر شده:
1075 مرتبه در 119 پست
نوع طوطی: Budgerigar
جنسیت شما: خانم
شهر محل سکونت: مشهد

اختلالات و بیماری های رایج در پرها و پوست طوطی سانان:


 


اختلالات و بیماری های متعددی  وجود دارند که می تواند پوست و پرهای طوطی را درگیر کنند. برخی از آن ها ارثی اند  و بقیه، مثل پارازیت ها، در اثر شرایط محیطی ایجاد می شوند. دانستن این که کدام از این بیماری ها جدی و مشکل ساز هستند و اینکه در مواجهه با آنها چه اقدامی را باید پیش گرفت، می تواند آسایش پرنده را فراهم کند و حتی آن را از مرگ نجات دهد.


 


مایت ها:


رایج ترین نوع بیماری پارازیتی در پرندگان، توسط مایت ها ایجاد می شود. انواع متعددی از مایت ها وجود دارند که ممکن است نواحی پوشیده شده از پر و یا نواحی بدون پر بدن طوطی را درگیر کنند. اکثر مایت ها در مقاطع ظاهری پوست ساکن می شوند که منجر به کلفت شدن، پوسته شدن و برآمدن ناحیه مورد نظر می گردند. اگر اسفنج بینی طوطی  نیز مورد تهاجم مایت ها قرار گیرد،منقار پرنده نیز دچار تغییر ظاهری خواهد شد. بعضی از مایت ها ظاهری و سطحی هستند و در پوست مشاهده می شوند، و بعضی دیگر به صورت عمیق در پوست رسوخ کرده و برای مشاهده ی آن ها نیاز به بیوپسی و تخصص دام پزشک است.


با این که مایت ها تمام چرخه ی زندگی خود را بر روی پرنده زندگی می کنند اما توانایی این را دارند که در شکاف های ریز  نشیمنگاه پرنده نیز مخفی شوند. به همین دلیل از اولین اقدامات لازم و مهم، تعویض نشیمنگاه ها و اسباب بازی های چوبی به صورت هفته ای خواهد بود. همچنین ممکن است تعدادی از مایت ها در شکاف ها و درزهای قفس پرنده پنهان شده باشند، به همین دلیل تا برطرف شدن کامل مایت از محیط، لازم است که قفس تمیز شود.  در ادامه به بررسی سه نوع  رایج مایت ها پرداخته شده است:
1. نیمِدوکاپْتیز (Cnemidocoptes /Knemidokoptes):


یکی از رایج ترین انواع مایت ها نیمدوکاپتیز است. این نوع مایت ایجادکننده ی حالتی است که به فلس مانند شدن صورت و پاهای طوطی می انجامد. این مایت در نواحی بدون پر شامل  اسفنج بینی، منقار، چشم ها، مخرج و پاها مخفی می شود.


این نوع جراحت بسیار آرام رشد می کند به طوری که پرنده ی مبتلا شده ممکن برای مدتی طولانی، در ظاهر سالم به نظر برسد. حتی ممکن است اولین نشانه ها پس از شش ماه تا یک سال بروز داده شوند. عقیده بر این است که این مایت ها در لانه ایجاد می شوند و عفونت برای مدت طولانی نهفته باقی می ماند. این مایت ها بسیار ریز و میکروسکوپیک هستند و تشخیص آنها توسط آثار فیزیکی است که تولید می کنند. اَشکال زگیل مانند کوچکی در درزهای منقار یا اطراف اسفنج بینی ایجاد می شوند. منقار و پوست درگیر شده حالت زبر و مشبک مانندی به همراه چاله های ریز پیدا می کنند که ممکن است رشد بیش از حد ناخن و ترک خوردن آن را به همراه داشته باشد. اگر هجوم این مایت و در نتیجه بیماری پیشرفت کند،تمام نواحی بدون پر بدن طوطی را در بر خواهد گرفت و با جلوگیری کردن مایت ها از رشد ناحیه مورد نظر، ممکن است منقار طوطی بدشکل شود و در مواردی نیز به رشد غیر عادی و بیش از حد منقار طوطی می انجامد. در چنین شرایطی نیاز به اصلاح منقار توسط دامپزشک است. در موارد پیشرفته، کم تحرکی و لنگیدن را به همراه خواهد داشت و حتی ممکن است باعث شود پرنده ی مبتلا شده توانایی نشستن بر روی نشیمنگاه را نیز از دست بدهد. همچنین ممکن است عفونت باکتریایی و التهاب مفاصل رخ دهد و درنهایت پرنده ی مبتلاشده را از پا درآورد.


       
گونه ی در معرض این بیماری: این نوع مایت بیشتر در باجریگار رایج است اما در مورد گونه های دیگر طوطی ها نیز گزارش شده است.


روش درمان:موثر ترین روش درمان طوطی مبتلا به اینگونه مایت، استفاده از آیوِرمِکتن ( Ivermectin) که نوعی ضدپارازیت است، معرفی شده. این  مایت بسیار واگیردار است به طوری که تمام پرندگانی اطراف پرنده ی مبتلا شده، نیاز به درمان خواهند داشت. پرنده های درمان نشده و حتی گاهی پرنده های درمان شده ممکن است از شکل افتادگی نواحی آلوده شده را به صورت دائمی حفظ کنند.

2. میالْگِس نودِس (Myialges Nudus):


نوع دوم مایت ها و نیز از رایج ترین ها که ممکن است پرنده را آلوده کند، میالگس نودس نام دارد. برخلاف نوع قبلی مایت ها یعنی نیمدوکاپتیز، این نوع مایت خارش شدیدی در طوطی ایجاد می کند. پرنده ی مبتلا شده بسیار ناتوان و ضعیف می شود و لاغر شدن و قرمزی و فلس مانند شدن پوست، علائم ظاهری این بیماری اند. اگر این بیماری درمان نشود پرنده در عرض چند ماه تلف می شود. این مایت ها نیز میکروسکوپیک هستند و در تونل های پوستی پرنده نهفته اند.


عامل ایجاد کننده: مگس ها و شپش ها ممکن است ناقل این نوع مایت میان پرندگان باشند.


روش درمان: تشخیص آن به وسیله ی نمونه برداری از پوست پرنده و درمان آن توسط آیوِرمِکتِن که نوعی ضدپارازیت است، صورت می گیرد.
3. مایت قرمز(Red Mite):


مایت های قرمز شبانه تغذیه می کنند که معمولا موجب بی قراری و ناآسودگی و خارش داشتن بدن پرنده می شوند. مایت های قرمز شب ها بر روی بدن پرنده و میان پرهای آن دیده می شوند. ناحیه ی سر و مخرج بیشترین احتمال هجوم مایت قرمز را دارند. این مایت ها پس از اینکه خون مورد نیاز خود را از بدن پرنده دریافت کردند، به داخل شکاف های موجود در قفس و نشیمنگاه ها، لانه و یا نواحی دیگر خانه، می خزند. هجوم تعداد زیاد مایت می تواند موجب کم خونی جوجه ها و کشته شدن آن ها گردد. این مایت می تواند از خون انسان و دیگر حیوانات خانگی نیز تغذیه کند. در طول روز، این مایت ها می توانند به درون مبلمان و فرش ها و وسیله های چوبی  نفوذ و در آنجا تخم گذاری نمایند.


بهترین راه برای شناسایی این نوع مایت پوشاندن قفس هنگام شب، با پارچه ای سفید است. با مشاهده ی پارچه هنگام صبح می توان نقطه های بسیار ریز قهوه ای و قرمز را که تقریبا اندازه ی یک دانه ی ریز فلفل هستند را مشاهده کرد .
روش درمان: استفاده از اسپری های مجاز ضد مایت
زَنتُما (Xanthoma):


زنتما ها وصله های پوستی چاله مانند و ضخیم زرد و نارنجی رنگی هستند که از انباشته شدن لیپید و کلسترول تشکیل شده اند. نواحی سینه، ران و سر بال ها رایج ترین محل تشکیل آن هاست.زنتماها اغلب خوشخیم هستند اما اگر درمان نشوند، ممکن است، رشد بی رویه ی سرطانی داشته باشند.
گونه ی در معرض این بیماری: این اختلال بیشتر در باجریگار، کاکتیل و کاکتوها شایع است.


عامل ایجاد کننده: در حال حاضر نامشخص است اما رژیم غذایی نامناسب و حاوی چربی بیش از حد، ممکن است دخیل باشد.


روش درمان: عمل جراحی توسط دامپزشک و استفاده ازکرم های آنتی بیوتیکی مخصوص
التهاب پوستی همراه با زخم:


این نوع التهاب به صورت قرمزی بر روی پوست ایجاد می شود.ناحیه ی موردنظر معمولا حالتی ورم کرده دارد و بدن پرنده در حال بالا بردن تعداد سلول های سفید است که حاکی از عفونت است. چنین التهاباتی ممکن است مربوط به زخم ها و جراحات، دیابت و پارازیت های داخل روده باشند.این گونه التهابات عموما با خارش همراه اند که باعث می شود پرنده به آن ناحیه نوک بزند و باعث زخمی شدن آن گردد. به همین دلیل ممکن است با ادامه دار شدن این روند، عفونت باکتریایی ایجاد شود.


 


گونه ی در معرض این بیماری: لاوبرد، کاکتیل، خاکستری، آمازون ها و کاکتو ها


روش درمان: ابتدا باید عامل داخلی ایجاد کننده ی التهاب بررسی شود، سپس محل جراحت به وسیله ی آنتی بیوتیک موضعی توصیه شده توسط دامپزشک، ضدعفونی شده و سپس توسط پارچه ای تمیز بسته شود تا زخم ترمیم شود.


 


برجستگی در محل رشد پرهای دم:


در اکثر موارد مورد نگران کننده ای نیست، زیرا این غده به صورت ذاتی در گونه هایی مثل طوطی خاکستری آفریقایی، کاکتیل، کانور و باجریگار وجود دارد اما آمازون ها فاقد آن هستند. ترشحات این غده توسط طوطی بر روی پرها پخش می شوند تا به وسیله ی آن پرآرایی کنند. این ترشحات ضد آب هستند. ممکن است در رابطه با این غده، گیر افتادگی، چرک کردن و تومور رخ دهد.


    


 


برجستگی کف پا (پادُدِرْمُتایْتِس / pododermatitis):


این برجستگی بیشتر در پرندگان در اسارت دیده می شود. بر اثر انحطاط و شرایط ناخوشایندی که پا دارد ایجاد می شود. در موارد ابتدایی، قرمز شدن و برجستگی کف پا را به همراه دارد و در موارد عمیق، ورم های چرکی عمیق و عفونت استخوان را داراست.

گونه ی در معرض بیماری: بیشتر در پرندگانی که بدن سنگین تری دارند، مانند آمازون ها، رخ می دهد.


عامل ایجاد کننده: عقیده بر این است که عوامل زیادی از جمله، تغذیه ی نامناسب و بی کیفیت، فقدان ویتامین آ، اضافه وزن و کم تحرکی، جراحت در کف پا و یا نشیمنگاه نامناسب ( از جمله نشیمنگاه های پلاستیکی و یا فاقد مقطع گرد و زاویه دار، کثیف بودن نشیمنگاه و یا نشستن بیش از اندازه بر روی یک نشیمنگاه به دلیل عدم وجود نشیمنگاه هایی با قطرهای مختلف در قفس پرنده)، ممکن است آن را به وجود آورند.


روش درمان: در حالت ابتدایی توسط دام پزشک قابل معالجه است اما در حالت پیشرفته که به استخوان رسیده باشد، احتمال درمان کمی دارند.
کیست پرها:


کیست پرها به صورت توده ای بیضی شکل و کشیده ای است که یک یا تعدادی از فالیکِل (غدد ترشحی) پر را درگیر می کند. اگرچه ممکن است این پدیده در هر قسمتی از بدن پرنده به وجود آیند اما رایج ترین محل وقوع آنها نخستین پرهای بال است. کیست پر زمانی رخ می دهد که یک پر در حال رشد نمی تواند از پوست بیرون بزند پس در حصار فالیکل پیچ می خورد. هرچه پر بیشتر رشد می کند، توده بزرگتر خواهد شد و ترشح خمیری مانندی به نام "کِراتین" در محل کیست  انباشته می شود.
گونه ی در معرض این بیماری: اگرچه کیست پرها در تمام گونه ها دیده می شوند، اما این اختلال بیشتر در ماکائو آبی طلائی مشاهده شده است.


عامل ایجادکننده:  عقیده بر این است که کیست پر یا زمینه ی موروثی دارد و یا بر اثر عفونت یا آسب هایی ست که فولیکل های پر را درگیر کرده است.


روش درمان: بایستی پرهای درگیر توسط دامپزشک با جراحی برداشته شود. اگر فالیکل شکافت شود و پرها به همراه توده ی کراتین برداشته شوند، معمولا ناحیه مورد نظر ترمیم می شود.


 


پُلی فالیکِل (Polyfollicles / Polyfolliculitis):


هنگامی که پایه های چند پر از یک فالیکل رشد کنند، پلی فالیکل ایجاد می شود. این پدیده ممکن است هیچ اشکالی ایجاد نکند و یا ممکن است مربوط به التهاب مزمن در ناحیه ی پرها و پوست باشد. نواحی خارش دار پلی فالیکل در لاوبرد ها و باجریگارها مشاهده شده اند.  بیشترین احتمال وقوع در ناحیه ی دم و پشت گردن است.
عامل ایجادکننده: عقیده بر این است که ویروس عامل ایجاد چنین اختلالی است.


 


کچلی:


کچلی به معنای فقدان پر در ناحیه سر پرنده است.
گونه ی در معرض بیماری: عموما در کاکتیل ها


عامل ایجاد کننده و روش درمان: عدم تعادل هرمونی و ژنتیکی. توجه شود که ممکن است این گونه کچلی در بعضی نقاط بدن پرنده ناشی از کمبود ویتامین آ نیز باشد که در این صورت با مصرف مکمل مطابق با رژیم غذایی پرنده قابل درمان است. همچنین ممکن است عامل ایجاد کننده ی آن نوعی شپش یا مایت مربوط به پرها باشد.


 


قهوه ای و بیش از حد بزرگ شدن اسفج بینی (Brown Hypertrophy):


هنگامی که اسفنج بینی (محل شامل سوراخ های تنفسی طوطی) شامل ترشحات کراتینی می شود که حالتی برجسته و شاخ مانندی را ایجاد می کند. چنین وضعیتی بیشتر در پرنده های ماده رخ می دهد. ممکن است باعث ریزش مخاطی شود که در بسیاری از بیماری های مزمن اتفاق می افتد.


 


گونه ی در معرض بیماری: عموما در باجریگار


علت ایجاد کننده: عقیده بر این است که در ماده، مربوط به فرایند تخم گذاری است.


روش درمان: روش درمان ایده آل پیدا کردن عامل درونی و درمان آن است. اگر موجب بسته شدن مجرای بینی شود، روش مرسومی که دامپزشکان توصیه می کنند، مرطوب کردن و به آرامی زدودن مواد جمع شده اطراف مجرای بینی و مالیدن کمی روغن بی مزه در اطراف مجراست.
پرکنی:


هنگامی که طوطی خودش اقدام به کندن پرهایش کند، لازم است ابتدا ریشه یابی شود که بیماری جسمی است یا روانی. زیرا پرکنی ممکن است در اثر وجود زمینه ی یک بیماری مربوط به پوست یا پر ایجاد شود و یا ممکن است زمینه ی روحی و روانی داشته باشد.


     


عامل ایجاد کننده و روش درمان:  به مقاله ی مفید زیر که به طور مختص در این باره نگارش شده، توجه نمایید: لینک


 


بیماری پر و منقار(PBFD):


به منظور به دست آوردن اطلاعات کامل در این مورد به مقاله ی مفید زیر که به طور مختص در این باره نگارش شده، توجه نمایید: لینک
 


----------------------------------------------------------------------------


 


 ترجمه شده در: انجمن تخصصی طوطی سانان "ایران پاروت"


 


منابع:


http://www.avianweb.com


http://www.birdsnways.com
_________________
امضا “.Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof
تصوير
V for Vendetta-


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 2 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. امراض و بیماریهای باجریگار (مرغ عشق)

NikPendar

0

1653

دی 29 ام, 92, 2:37 am

NikPendar نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. جدول وزنی طوطی سانان

pooian

0

2117

اسفند 28 ام, 90, 12:56 pm

pooian نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. انتی بیوتیک ها و طوطی سانان

pooian

2

5664

تیر 9 ام, 94, 9:43 am

soli نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. شناخت انواع ویروس ها در طوطی سانان

pooian

0

1865

بهمن 20 ام, 90, 12:37 pm

pooian نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. بیماری پاهای باز در طوطی سانان

شاهرخ ايلخاني

1

9341

تیر 21 ام, 93, 12:10 am

ehsan78 نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد