به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 3 پست ] 

اسفند 9 ام, 92, 12:18 am

آفلاين
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
تشکر کرده اید: 64386 مرتبه
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

با سلام به دوستان عزیز

این تاپیک به درخواست کاربر عزیز آقای derakht ایجاد شد تا مقالشون رو در اینجا قرار بدهند.

بالا بالا
  مشخصات
کاربران زیر از شما کاربر محترم شاهرخ ايلخاني به خاطر این پست تشکر کرده اند
کلاغ سیا, مینا مقدم, kaka73, scrat, محمد1376, مهدشتی, amir11, El`Nino, kiakado, Amir ali, Saze SHekasteh, yasy, EZEL, amirkaffash, parsa zsf, KING OF KINGS, esi67, esi67, Reza84p, A.Ali, RABI, mohammad valamehr, USA, pooian, jobili_phn

#

اسفند 9 ام, 92, 12:40 am

آفلاين
مدیر ارشد تالار
مدیر ارشد تالار
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1) مدال افتخاری (1) مدال استاد شرطی کردن طوطی (1) مدال بزرگ ویژه سایت (1)
تاريخ عضويت: شهریور 31 ام, 92, 5:42 pm
تشکر کرده اید: 1539 مرتبه
نوع طوطی: ...
شهر محل سکونت: ...

سپاسگزارم جناب ایلخانی.

بخش اول:

با اشاره به نام آمازونها شما با طیف وسیعی از نظرات مواجه می شوید. بعضی از مردم می گویند آنها بهترین پرندگان خانگی هستند و بعضی می گویند: "من هیچوقت همچنین موجودی را در خانه ام نگهداری نمی کنم"

چرا این نظرات متفاوت از میزان علاقه به آمازون ها وجود دارد؟

در سالهای اخیر نظرات منفی زیادی در خصوص آمازونها داده شده است. آنها به عنوان پرندگان غیر قابل پیش بینی برچسب خورده اند. بعضی مردم تصور می کنند نمی توان آنها را بعد از بلوغ نگهداری کرد. این اظهارات صحیح نیست. آمازونها پرندگان خانگی شگفت انگیزی هستند. آنها سالهاست که به عنوان پرندگان خانگی انتخاب می شوند به دلیل کارهای خارق العاده، صحبت کردن، شعرخوانی، هوش، زیبایی و مقاومت در برابر شرایط زندگی سخت، و مهمترین عامل این است که ضمیر آمازونها به آنها اجازه می دهد با شرایط زندگی در اسارت بیش از هر نژاد دیگری تطابق پیدا کنند.

آیا می توان آمازونها را بعد از بلوغ به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد؟ بله البته. من پنج آمازون نر شامل دو پیشانی آبی و سه پشت گردن زرد بین سنین یازده تا بیست سال دارم. آنها بیشتر عمر خود را با من گذرانده اند. برای زندگی با آمازونها شما اول باید آنها را درک کنید.

آمازونها، طوطی خاکستری با پر و بال سبز نیستند، علی رغم اینکه هر دوی آنها باهوش، سخنگو و هم اندازه هستند. واکنش آمازونها در شرایط مشابه متفاوت با طوطی خاکستری است. اگر به عنوان انسان مثال بزنیم، خاکستریها افراد تحصیل کرده جنتلمن هستند در حالیکه آمازونها جوانان خیابانی خوشگذران.

طبقه بندی آمازونها یک گروه گسترده از پرندگان را شامل می شود. اغلب آنها سبز رنگ با رنگ بندی متفاوت در سر هستند. پرندگان مشکل دار را می توان در چند گونه محدود کرد. همچنین از نظر جنسیت تفکیک کرد. این گروه شامل نرهای سر زرد دوبل، پشت گردن زرد و پیشانی آبی هستند. من این گروه را "سه گانه داغ" نامیده ام. در زمانهای بلوغ این گروه بسیار تهاجمی می شوند و در هنگام لمس آنها باید بسیار مراقب بود. گونه های دیگر مثل تاج بنفش، لپ سبز و می الی در فصل جفت گیری کمتر تحریک شده و آرامتر از "سه گانه داغ" هستند. تفاوت عمده ای در گونه، جنسیت و سن مشاهده می شود. یک تاج بنفش ماده پنج ساله ممکن است گاز بگیرید ولی غیر قابل کنترل نمی شود. همچنین یک نر سر زرد دوبل نه ساله بسیار آرام و تعلیم پذیر است.

ماده های "سه گانه داغ" در فصل جفت گیری آرامتر و خواستار نوازش زیاد هستند. گونه های دیگر تحریک پذیر نیستند ولی این به این معنا نیست که گاز نمی گیرند. آنها گاز می گیرند ولی شما نیاز نیست مثل نرهای "سه گانه داغ" با آنها سر و کله بزنید.

همه پرندگان اعم از آمازونها و یا دیگر نژادها، در فصول جفت خواهی گاز میگیرند، حتی آنهایی که به آرام بودن مشهور هستند. نرهای "سه گانه داغ" در این موقع کاملا غیر قابل کنترل می شوند. آنها به نظر می رسند که در یک حالت خلسه ای هستند که نه صدای شما را می شنوند و نه متوجه رفتار خود می شوند. حمله توسط یک نر "سه گانه داغ" بسیار گسترده است و فقط به یک گاز محدود نمی شود. آنها مرتب گاز می گیرند و استخوان را می شکنند و پوست را پاره می کنند و به صورت آسیب می رسانند. شما در رفتار با آنها باید بسیار مراقب باشید و دیگران را از حمله آنها محافظت کنید وقتی آنها شما را به عنوان جفت خود برگزیده اند.

زمان تهاجمی شدن در هر پرنده منحصر به فرد است. این زمان معمولا بین سنین 5 تا 12 سال اتفاق می افتد. در این سالها، برای یک یا دو سال پرنده بسیار تهاجمی می شود. در این دوران در زمانهایی که پرنده تحت تاثیر هورمونها قرار ندارد علائم پرخاشگری ندارد و یا بسیار اندک دارد ولی در زمانهایی که تحت تاثیر هورمون است بسیار پرخاشگر می شود. مردم معمولا از من می پرسند چه زمانی و برای چه مدتی آمازونها پرخاشگر می شوند. این موضوع در هر پرنده متفاوت است. یکی از آمازونهای پشت گردن زرد من به نام مگنوم این علائم پرخاشگری را در سن نه ماهگی نشان داد. او کاغذها را پاره می کرد، جیغ می کشید و سعی می کرد سوار همه پرندگان دیگر شود. درست است که او نمی توانست در این سن تولید مثل کند ولی رفتارها را نشان می داد. یکی دیگر از پشت گردن زردها به نام جو این رفتارها را تا سن 8 سالگی نشان نداد.

همه نرهای "سه گانه دغ" در زمان تاثیر هورمونها تهاجمی نمی شوند. نرهای جوان، نرهای مریض و نرهایی که تمایلات جفت خواهی کمی دارند معمولا رفتارهای ملایم تری دارند. به هر حال بخش اعظمی از نرهای "سه گانه داغ" رفتارهای تهاجمی در زمانهای تاثیر هورمون دارند. کسی نمی داند کدامیک مشکل ساز می شوند وقتی وارد این دوران می شوند. آمازون من به نام جو تا 8 سالگی هیچ وقت مرا گاز نگرفت. ولی در 8 سالگی گاز سختی گرفت که باعث شد به عصبهای دست چپ من آسیب وارد شود. جو در آن یکسال بسیار تهاجمی شده بود ولی وقتی وارد 9 سالگی شد دوباره همان پرنده شیرین و دوست داشتنی سابق شد.

اغلب مردم فکر می کنند باید آمازونها در زمان تاثیر هورمون درمان کنند. حال آنکه باید بگذارند سیکل طبیعی آن طی شود. تنها باید از افزایش زیاد سطح هورمون در بدن پرنده جلوگیری کرد.

یکی دیگر از چیزهایی است که اغلب اشتباه گرفته می شود نقش بیماری و نقش رژیم غذایی در حمله های هورمونی پرنده است. یک نفر سعی در بهبود یک نر "سه گانه داغ" می کند. وی پرنده دوست داشتنی را نزد دامپزشک می برد برای درمان و تغذیه بهتر. پس از مدتی، روزی پرنده به وی حمله می کند. چه اتفاقی افتاده؟ پرنده سلامت خود را باز یافته و عملکرد بدن طبیعی شده است. گاهی یک عفونت خفیف باکتریایی موجب جلوگیری از فعالیت تولید مثل در بدن پرنده می شود مثل یک سوء تغذیه. هرچیزی که افزایش هورمون را باعث شود همزمان باعث افزایش حمله ها میشود.

نرهای "سه گانه داغ" برنامه ریزی شده اند برای محافظت از لانه، قلمرو و خانواده. ماده ها بر روی تخمها می خوابند درحالیکه نرها در بیرون از لانه نگهبانی می دهند. در طبیعت آنها قلمرو مشخصی اطراف لانه دارند و هر پرنده ای غیر از جفت آنها بخواهد نزدیک قلمرو شود مورد حمله قرار می گیرد. مشکل مردم با آمازونها هم از عدم درک این رفتارها در زمان جفت خواهی است. آنها در اسارت هم همان رفتاری را که قرنهاست انجام داده اند انجام می دهند و سعی در حفاظت از قلمرو خود می کنند.

آمازونها بسیار وفادار به صاحب خود هستند. آنها جان خود را به خطر می اندازند تا از همدم خود محافظت کنند. در روزنامه ها موارد متعددی از حمله آمازونها به افرادی نوشته اند که سعی در حمله به صاحب آمازون را داشته اند. صاحبان آمازونها باید بدانند که ممکن است پرنده در تشخیص رفتار دیگران با صاحب خود دچار سوء برداشت شود. به عنوان یک صاحب آمازون، من همیشه عکس العمل پرنده را در مواجه با رفتار دیگران مورد توجه قرار می دهم. همچنین آمازونها ممکن است کسی را که خیلی دوست دارند زخمی کنند در حالیکه سعی می کنند وی را از خطری محافظت کنند یا از رقیب خود دورش سازند.

بالا بالا
  مشخصات
#

اسفند 10 ام, 92, 9:56 pm

آفلاين
مدیر ارشد تالار
مدیر ارشد تالار
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1) مدال افتخاری (1) مدال استاد شرطی کردن طوطی (1) مدال بزرگ ویژه سایت (1)
تاريخ عضويت: شهریور 31 ام, 92, 5:42 pm
تشکر کرده اید: 1539 مرتبه
نوع طوطی: ...
شهر محل سکونت: ...

بخش دوم:

فاکتور اصلی ورود پرنده به رفتارهای جفت خواهی نور دریافت شده است. افزایش نور باعث بزرگ شدن اورگانیزم باروری و کاهش نور  باعث کوچک شدن این اورگانیزم می شود. اگر من بخواهم یک پرنده را از رفتارهای تولیدمثل دور کنم قفس آنرا با کاور تیره بسیار ضخیمی که نور از آن رد نشود می پوشانم. در این حالت پرنده زود می خوابد و زمان زیادی را در خواب می گذراند. در ابتدا مدت زمان روز را برای پرنده به 13 ساعت می رسانم و بر اساس رفتار پرنده این زمان را کم یا زیاد می کنم. اگر رفتارهای تولید مثلی و تهاجمی ادامه داشته باشد طول روز را باز هم کوتاهتر می کنم.

به دلیل اینکه قفسهای من به هم نزدیک هستند من از کاور برای جداسازی آنها استفاده کرده ام که پرندگان همدیگر را نبینند. اگر من اینکار را نکنم آنها در فصل تولیدمثل مدت زمان زیادی را به جنگیدن با همدیگر برای حفاظت از قلمرو خود می کنند. تنها سمت جلویی قفسها کاور ندارد و آنها نمی توانند همدیگر را ببینند. محصور کردن قفس با کاور باعث می شود آنها احساس آرامش داشته باشند و نیازی نبینند که بخواهند از قلمرو خود در برابر دیگران محافظت کنند. اگر من اتاق اضافه داشتم که آنها را از هم جدا کنم دیگر به کاور نیازی نبود. تهاجم به سمت نر دیگر برای حفاظت از قلمرو اغلب در فصول تولید مثل مشاهده می شود. پرورش دهندگانی که یک نوع آمازون را پرورش می دهند جفتها را به روشی در کنار هم قرار می دهند که همدیگر را نبینند. اگرچه رفتار حفاظت از قلمرو ممکن است باعث شروع جفتگیری شود ولی نگهداری جفت در کنار جفت همنوع باعث می شود بجای جفتگیری بیشتر زمان را صرف کشمکش و مبارزه با یکدیگر بر سر قلمرو بکنند و لانه سازی را انجام ندهند.

افزایش رطوبت، افزایش مواد غذایی و افزایش دمای عصرها فاکتورهای دیگری هستند که به رفتارهای هورمونی و جفت خواهی کمک می کنند. اغلب پرندگان رفتارهای هورمونی را در اواخر پاییز و زمستان نشان می دهند. دلیل آن این است که مردم سیستم گرمایش منازل را روشن می کنند و دمای عصرها را افزایش می دهند. همچنین آنها چراغها را زودتر روشن می کنند و نور بیشتری را به پرنده می دهند. با افزایش دمای عصر و طول روز بدن پرنده واکنش نشان می دهد و تصور می کند بهار است.

بعد از خروج جوجه ها از لانه، آمازونهای وحشی به گروه آمازونها باز می گردند و دیگر رفتارهای جفت خواهی را ندارند. این نکته را باید به خاطر داشت در زمانی که رفتارهای جفت خواهی را از پرنده می بینید. بهتر است بسیار محتاط باشید در زمانی که پرنده شما رفتارهای جفت خواهی دارد به پرندگان دیگر آسیب نرساند. فقط یک ثانیه زمان لازم است که یک پرنده پای دیگری را قطع کند و یا حتی بدتر از آن را انجام دهد.

یکی از بایدها، دانستن زبان بدن آمازونها برای جلوگیری از آسیب است. آمازونها معمولا قبل از گاز گرفتن اخطار می دهند. این هشدار ممکن است خیلی سریع باشد ولی به هر حال وجود دارد. یکی از زمانهای هشدار هم وقتی است که آمازون هیجان زده است. وقتی دم او باز است و یا چشمش گشاد شده بهتر است تا آرام شدنش از دست زدن به وی خودداری کنیم. حتی زمانی هم که پرنده تحت تاثیر شدید هورمون است زمان کوتاهی در روز و یا عصر آرام است و می شود به وی دست زد. بعد از 20 سال کار کردن با آمازونها بهترین راه، جلوگیری از گاز گرفته شدن برای مرتبه اول است. هر بار گاز گرفتن شانس دوباره گاز گرفتن را افزایش می دهد. این بسیار مهم است که زبان بدن پرنده را یاد بگیرید و از قرار گیری در موقعیت گاز گرفته شدن دوری کنید. مسلما شما نمی خواهید گاز گرفتن هورمونی را به عادت گاز گرفتن در پرنده خود تبدیل کنید.

گاهی اوقات بهتر است که همه پرندگان شما نر یا همه ماده باشند. نرهای "سه گانه داغ" می توانند با ماده هایی از گونه های دیگر نگهداری شوند. یکی از تصورات این است که آمازونها با این رفتارهای جفت خواهی به راحتی قابل تکثیر هستند. تکثیر آمازونها بسیار سخت است به دلیل اینکه فقط یکبار در سال تخم می گذارند. آنها ممکن است خیلی سخت جفت خود را انتخاب کنند. اغلب جفتها برای سالیان دراز با هم زندگی می کنند و یک عشق افلاطونی بین آنها است. پرورش دهندگان بزرگ اجازه می دهند آمازونها خودشان جفت خود را انتخاب کنند. یکبار تخم گذاری در سال و مشکلات پیدا کردن جفت کاملا تطابق یافته، باعث شده بسیاری پرورش دهندگان از پرورش این گونه منصرف شوند. نژادهای دیگر طوطی سانان به مراتب سودآورتر هستند.

موارد متعددی را برای حفظ آرامش و هارمونی در روابط خود با آمازون باید انجام دهید. جوجه های آمازون شیرین و دوست داشتنی هستند. اغلب مردم نمی توانند باور کنند که این جوجه روزی آنها را گاز خواهد گرفت. این ایده خوبی است که وقتی بچه هستند آنها را بر روی شانه خود بگذارید. ولی مدتی بعد، یک آمازون تحت تاثیر هورمون می تواند آسیب جدی به چشم، گوش و صورت وارد کند. روش دیگر جابجایی استفاده از چوب تمرین است. این چوب به شما اجازه می دهد پرنده را از روی قفس به پارک بازی منتقل کنید.  اجازه دادن به بازی بر روی قفس باعث افزایش حس قلمروطلبی پرنده می شود. بازیهای خشن نیز باعث هیجان بیشتر در آمازون می شود. اگر پرنده پرخاشگر شود شما باید زمان بیشتری را جهت آموزش به وی صرف کنید.

برای نگهداری از نر "سه گانه داغ" قفس بزرگ حیاتی است. آمازونهای نر من در قفس سایز ماکائو نگهداری می شوند با فاصله میله های مناسب آمازونها. فاصله میله ها باید به مقداری نزدیک باشد که پرنده نتواند سر خود را بین آنها گیر بیندازد. قفس تنها برای زمانهای کوتاهی از عمر پرنده نیاز است. در زمانهایی که زیاد هیجان زده است و نمی توان بر روی پارک بازی قرارش داد، برای یکی دو روز باید در قفس باشد. اگر درون قفس اسباب بازی زیاد باشد پرنده از بودن در قفس آسیب نمی بیند. من حتی در زمانهای پرخاشگری هم با پرندگان بازی می کنم ولی میله های قفس را بین خودم و آنها حائل قرار می دهم.

چیدن بالها در نرهای پرخاشگر حتما باید انجام شود. این باعث می شود پرنده اعتماد به نفس کمتری برای حمله داشته باشد همچنین باعث می شود دیگران از گزند پرنده در امان باشند. بعضی از این پسرها می توانند بسیار خطرناک باشند و مطمئنا شما نمی خواهید با پرنده ای روبرو شوید که برای گاز گرفتن به سمت صورت شما پرواز می کند.

آمازنهای نر مصاحب های فوق العاده ای هستند. آنها بسیار باهوش، اجتماعی، پرحرف و وفادار هستند. آنها بسیار کاملتر و معاشرتی تر از ماده ها هستند. نرهای "سه گانه داغ" به معنای واقعی مرد هستند. آنها همچنین پرندگان بامزه ای هستند. من آنها را تماشا می کنم وقتی نمایش می دهند و از قفس بالا می روند و به سمت زمین سقوط آزاد می کنند.

حتی زمانی که شما قادر به تحمل آمازون خود در دوره های هورمونی نباشید بازهم آنها بسیار سرگرم کننده هستند. پرهای سینه آنها ناگهان مثل رنگین کمان رنگارنگ می درخشد. آنها دم و بال خود را باز می کنند و رنگهای زیبای قرمز، زرد و آبی را نمایش می دهند. چشمهای نارنجی براق آنها خیره کننده است. پرهای سرشان را بلند می کنند و بالها را باز می کنند و قدم می زنند. این نمایش را معمولا در زمان جفت خواهی بیشتر نشان می دهند.

آمازونها مصاحب های فوق العاده ای هستند اگر صاحبان آنها از بی احتیاطی های خود را چشم پوشی کنند. شادی که از آنها به دست می آید به مراتب مهمتر از چند گاز کوچک است. آمازونها برای هر کسی مناسب نیستند ولی با یادگیری چرایی و چگونگی عکس العملشان می توانند به حیوانات خانگی برجسته ای تبدیل شوند. برای دانستن آمازونها باید عاشق آنها بود.

منبع: www.parrothouse.com

نویسنده: Joanie Doss

بالا بالا
  مشخصات
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 3 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است

{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. طوطی های هیبرید

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1 ... 11, 12, 13 ]

NikPendar

89

13773

بهمن 17 ام, 95, 3:50 pm

مهدشتی نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. طوطی های منقرض شده

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

farbodkh

7

2322

بهمن 7 ام, 92, 4:39 pm

NikPendar نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. نباید های طوطی سانان

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2, 3 ]

Uho

19

5818

آبان 10 ام, 91, 2:39 pm

شاهرخ ايلخاني نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. دانستنی های دنیای طوطی سانان

viki

6

3118

آبان 23 ام, 92, 2:39 pm

ECMN نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. عکس های خوشگل وملوس از نی نی طوطی ها

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

nasrin

9

3642

شهریور 31 ام, 92, 2:23 pm

amir aj نمایش آخرین ارسال

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

انتقال به:  

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد