به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 2 پست ] 

اسفند 10 ام, 94, 11:25 am

آفلاين
کاربر فعال
کاربر فعال
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: آبان 21 ام, 94, 4:56 pm
پست ها : 188
سن: 30
تشکر کرده اید: 58 مرتبه
تشکر شده:
528 مرتبه در 166 پست
نوع طوطی: هیچی
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

 


اگر مشاهده کردید طوطی شما بدخو یا بی حال شده است و دلیلی برای این موضوع نیافتید باید این سوال را از خود بپرسید که آیا طوطی من به اندازه کافی می خوابد و در طول روز نور خورشید نیز به او می رسد؟!


طوطی


مایکل کاراس متخصص رفتار شناسی پرندگان در مرکز نجات پرندگان ایالت ایلینوی در مورد طوطی ماکائوی آبی-طلایی رسیده به مرکز می گوید :" این طوطی بسیار رفتار خشونت آمیزی داشت و اجازه نمی داد کسی به او دست بزند. پس از بررسی ها متوجه شدم صاحب قبلی این طوطی شب ها تا دیروقت بیدار بوده است و لامپ بالای سر طوطی را نیز خاموش نمی کرده است و ماکائو فقط 6 ساعت خواب شبانه داشته است و این مساله دلیل بدخویی او می باشد. راه حل ساده بود! من این طوطی را در یک اتاق مخصوص نگهداری طوطی سانان قرار دادم که لامپ ها زود خاموش می شد و آنها می توانستند زمان مناسبی بخوابند. بعد از چند روز مشاهده کردم که طوطی ماکائو نسبت به قبل بسیار شادتر و خوش اخلاق تر شده است و به راحتی روی دست می آید."


اریک لمن از آریزونا داستان مشابهی دارد منتها از آن روی سکه! اریک نگران کاسکوی خود به نام "اسکوتر" بود و می گفت : "اسکوتر با اسباب بازی هایش بازی نمی کند و به ندرت صدا می کند." اریک طوطی خود را نزد دامپزشک برد و او پس از انجام معاینات کامل پزشکی هیچ مشکلی پیدا نکرد. دامپزشک از اریک پرسید اسکوتر در طول روز چقدر در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرید و اریک پاسخ داد : هیچ!!!


پس دامپزشک از اریک خواست تا طوطی خود را داخل قفس در طول روز در محیط بیرون قرار دهد تا نور خورشید به آن برسد ( البته توجه داشته باشید نور مستقیم خورشید داغ در مدت 10 دقیقه راحت می تواند کاسکو را گرمازده کند و باید قفس در سایه-آفتاب قرار گیرد و بهتر است به او آب اسپری کنیم و نیز اگر به طوطی خود واکسن نزده باشیم به راحتی ممکن است بیمار شود). بعد از دو هفته اسکوتر بسیار فعال و شاداب شد، بیشتر صحبت می کرد و پرهایش روشن تر شد.


این دو مثال یک نکته مهم را نشان می دهد : قرار گرفتن پرندگان خانگی در معرض نور آفتاب و نیز تاریکی کافی در طول شبانه روز فاکتور بسیار مهمی در حفظ سلامت فیزیکی و روانی آنهاست.


نور مستقیم آفتاب باعث فعال شدن ویتامین D در بدن موجودات زنده و سبب جذب مناسب کلسیم می شود. همچنین باعث بهبود اشتها پرندگان، افزایش کیفیت پرها و بهبود رنگ آنها و نیز تنظیم پرریزی انان می گردد. به علاوه باعث خوشی و سرحالی پرندگان می شود همانگونه که نور خورشید به ما انسانها احساس خوبی می دهد. دوری طولانی مدت طوطی سانان از نور آفتاب سبب تنبلی و افسردگی آنها می گردد.


 


اما طوطی ما واقعا به چند ساعت خواب احتیاج دارد؟


تاریکی به اندازه در طول شب مدت زمان خواب پرنده ما را تضمین می کند. در طبیعت، طوطی ها غروب چرت نمی زنند زیرا بسیاری از حیوانات شکارچی در آن زمان اقدام به شکار می کنند و طوطی کل آن زمان را به مراقبت از محیط اطراف خود می پردازد و تمام طوطی سانان با این طرز فکر زاده می شوند.


 مایکل کاراس در این خصوص می گوید: " طوطی ها نمی توانند بفهمند قرار نیست هیچ شکارچی از سقف پایین بیاید! وقتی شما لامپ منزل را روشن می گذارید طوطی نمی تواند به راحتی استراحت کند و انتظار حمله شکارچی در نور را دارد."


 لذا پرندگان احتیاج به تاریکی برای استراحت و خواب واقعی دارند. در طبیعت در زمان تاریکی اکثر حیوانات وحشی به خواب فرو می روند و پرنده انتظار حمله در تاریکی را ندارد و بطور غریزی با خیالی راحت به خواب فرو می رود.


کمبود خواب می تواند سیستم ایمنی طوطی را دچار استرس کند و احتمال بیمار شدن او را افزایش می دهد. نگهداری طوطی در نشیمن و روشن نگه داشتن لامپ ها و تماشای تلویزیون در کنار او نتیجه ای جز کمبود خواب طوطی نخواهد داشت. طوطی ابتدا کم انرژی و بی حال شده و در ادامه به دلیل خستگی مزمن بیمار خواهد شد، از اختلالات گوارشی گرفته تا بیماری های تنفسی. به علاوه پرنده های کم خواب بیشتر مستعد مشکلات رفتاری همچون پرکنی و جیغ کشیدن بیش از حد هستند.


از طرفی طولانی شدن زمان روز برای برخی پرندگان باعث می شود در حالت مستی و جفت خواهی قرار بگیرند. وقتی زمان روز در طول یک شبانه روز برای طوطی زیاد باشد برای او این پیام را دارد که فصل گرما رسیده و زمان جفتگیری است! شما با تنظیم زمان خاموشی و خواب برای پرنده خود می توانید بیشتر فصل پاییز را برای او شبیه سازی کنید تا به دلیل جفت خواهی عصبی نشود.


در برخی گونه ها همچون ککاتیل و طوطی فیشر تنظیم نکردن زمان خاموشی و خواب همیشه پیغام فصل جفتگیری را در بر دارد. در گونه های کاکاتو، آمازون و کاسکو که در فصل گرما از نظر هورمونی شارژ می شوند، به راحتی باعث بروز مشکلات رفتاری نظیر پرخاشگری و پرکنی خواهد شد.


 


ملاحظات عملی


متاسفانه تعداد زیادی از پرندکان خانگی نور طبیعی و خواب لازم را دریافت نمی کنند که سبب بروز مشکلات سلامتی و رفتاری ذکر شده می شود. با نگاهی دقیق تر متوجه می شویم که اسم بسیاری از مشکلات طوطی ها که با عنوان کمبود کلسیم مطرح می شود در واقع مشکل کمبود نور طبیعی است. نور خورشید باعث فعال شدن پروسه جذب ویتامین D و کلسیم می شود که برای حفظ سلامت طوطی ها کاملا ضروری است.


دان هریس دامپزشک بعد از 20 سال کار و تحقیق در کلینیک دامپزشکی پرندگان فلوریدا اظهار می کند تا بحال هیچ موردی از عارضه hypocalcemia (کمبود کلسیم خون) را در کاسکوهایی که در محیط بیرون نگهداری می شوند مشاهده نکرده است. همچنین تمام کاسکوهای با این عارضه با قرار دادن در محیط بیرون بطور متناوب، کاملا درمان شده اند. هریس همچنان عقیده دارد اکثر پرندگان خانگی از کمبود خواب رنج می برند. از نظر او صاحبان پرندگان خانگی تصور می کنند پرنده با برنامه خواب انها مطابقت پیدا می کند ولی این طرز فکر مطلقا اشتباه است. حقیقت این است که نیاز پرندگان به خواب بیش از انسانهاست و اگر کم خوابی برای ما بد است برای پرندگان فاجعه خواهد بود!


مایکل کاراس نیز عقیده دارد 75% مشکلات رفتاری پرندگانی که با آنها مواجه می شود به دلیل کم خوابی است و اولین سوالی که از صاحبان طوطی در مواجهه با طوطی های پرکن می پرسد این است که طوطی ساعت چند می خوابد که متاسفانه اکثرا جواب می دهند ساعت 11 یا دیرتر! در واقع در بسیاری از موارد با چند ساعت افزودن تاریکی به محیط نگهداری پرندگان می توان آنها را به شرایط ایده آل باز گرداند.
منبع : birdchannel.com


نام مقاله :  Your pet bird needs light & sleep


نویسنده : Rebecca Sweet


مترجم : Mohsen2015 – iranparrot.com


 


طوطی


_________________
امضا احساسات خیلی شبیه امواج هستند، نمی توانیم مانع آمدنشان شویم اما می توانیم انتخاب کنیم روی کدامشان سوار شویم.


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم mohsen2015 به خاطر این پست تشکر کرده اند
Matin_ne, مهدشتی, amirkaffash, esi67, RABI, Good bird, mohammad valamehr, شاهرخ ايلخاني, soli, mohsen.k, dabiri

#

تیر 25 ام, 97, 3:37 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: خرداد 19 ام, 97, 10:37 pm
پست ها : 3
تشکر کرده اید: 10 مرتبه
تشکر شده:
2 مرتبه در 2 پست
نوع طوطی: کاسکو
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: شیراز

این دو مثال یک نکته مهم را نشان می دهد : قرار گرفتن کلینیک پرندگان خانگی در معرض نور آفتاب و نیز تاریکی کافی در طول شبانه روز فاکتور بسیار مهمی در حفظ سلامت فیزیکی و روانی آنهاست.


 


ممون بابت این نکته مهم.بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم dabiri به خاطر این پست تشکر کرده اند
mohammad valamehr
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 2 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد