به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 155  [ 1082 پست ]  »

دی 20 ام, 89, 7:02 pm

آفلاين
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
تشکر کرده اید: 64366 مرتبه
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

دوستان عزيز مدتي بود در اين فكر بودم كه تاپيكي جهت بحث و گفتگو در مورد چگونگي تعليم انجام حركتي خاص توسط طوطي كه خواسته ما مي باشد ، ايجاد كنم.

يعني مثلا چطور مي تونيم به طوطي ياد بديم كه هر جا با انگشت ضربه زديم طوطي بدوه و بياد اونجا .....چطور مي تونيم به طوطي ياد بديم كه وقتي با دست بهش اشاره مي كنيم كه بچرخ ، طوطي هم روي چوبش بچرخه و يك دور كامل بزنه.

در واقع قصد دارم راجع به كليد ياد دادن تريك (Trick) يا همون تروك خودمون با هم صحبتي داشته باشيم.....مي دونيد كه در فرايند Training در واقع شما داريد تعدادي Trick  ياد طوطي ميديد.و مقوله Train با مقوله Tame تفاوت داره ....اولي يعني آموزش و دومي يعني رام كردن.

نكته بسيار مهم اين هست كه طوطي كه رام نشده محاله شيرين كاري از شما ياد بگيره و شما نمي تونيد بهش چيزي آموزش بديد....در واقع لازمه Train شدن اول Tame شدن هست.

بنا بر اين بايد طوطي كاملا رام و با شما رفيق بشه و اصلا از شما نترسه بعد بريد دنبال تعليم و تربيتش و ياد دادن توروك و شيرين كاري بهش.

اينجا يكي از شيرينترين تاپيكهايي ميشه كه تا به حال در فرومها ديديد.....در اين مورد هيچ كسي در هيچ فرومي صحبتي نكرده الا خودم در فرومهاي قبلي كه فعاليت مي كردم و الان قصد دارم يك حركت حساب شده لذيذ رو اينجا شروع كنم .

مي دونم كه هميشه براي شما سوال بوده كه چگونه در سيركها حيوانات مختلف با اشاره دست مربي خودشون ، انواع كارها و شيرينكاري رو انجام ميدن.....راستي يك مربي سيرك چطور حيوان رو به چنين كاري وادار ميكنه؟

هميشه دقدقه فكر من همين بوده و اين شد كه در اينترنت بسيار دنبال اين قضيه گشتم و در خارج از ايران هم با يك مربي حيوانات در يك سيرك صحبت كردم تا اينكه يكدفعه دوزاريم افتاد و چه احساس خوبي بود اون موقع.

سايتي داريم در نت به نام Bird Tricks  كه متعلق به برادران وومچ Womach Brothers هست.....اين دو برادر در آمريكا زندگي مي كنند و كارشون تعليم و تربيت پرنده ها هست و يكي از بهترين توليد كننده هاي كتاب و سي دي آموزشي در اين زمينه هستند.

من چند سالي هست كه عضو سايتشون هستم و مكاتباتي هم با آقاي Chet كه يكي از برادران هست داشتم...اگر باهاش صحبت كنيد و عضو سايتش بشيد براتون كليپهاي مجاني از خودش زماني كه داره به طوطي آموزش ميده مي فرسته و روش چند شيرين كاري هم بهتون ياد ميده كه به طوطي تعليم بديد.

البته همونطور كه در عكسهاي بالا مي بينيد مجموعه هاي جالبي در سي دي ضبط كرده كه از طريق سايتش مي فروشه.....بايد مستر كارت يا كارت ويزا داشته باشيد تا بتونيد در امريكا ازش خريد كنيد در ضمن ارسالي هم به آسيا نداره ..فقط به اروپا.

بگذريم.....پايه گذار تفكر شرطي شدن حيوان ،  محققي به نام پائولوف بود....ايشون نظريه اي داشتند كه در اون گفته بود حيوانات داراي شعور و عقل نيستند اما ميشه با تربيت اونها رو به انجام خواسته هاي خودمون شرطي كنيم....يعني با دستور ما ، حيوان عملي رو كه خواسته ماست دقيقا طبق آنچه ازش انتظار داريم انجام بده.

همچنين دكتر فرانكل كه در يك لابراتوار داشت در مورد بيماريهاي انسان تحقيق مي كرد و چند موش آزمايشگاهي داشت بطور اتفاقي پي به قضيه شرطي شدن موشها برد و اين تجربه خودش رو كامل كرد و به مردم اعلام كرد.

فرانكل يك قفس براي موشها درست كرده بود كه بصورت اتوماتيك در ساعات خاصي براي موشها غذا مي انداخت .

اين مكانيزم وقتي كار مي كرد اجزاء اون در اثر حركت صدايي مي كردند و بعد غذا به داخل قفس در گوشه قفس مي افتاد...يك روز كه فرانكل يادش رفته بود در قيف مخصوص مكانيزم غذا بريزه ديد وقتي كه مكانيزم سر ساعت حركت كرد و اون صدا رو داد تمامي موشها دويدند و آمدند در همان گوشه اي كه غذا مي افتاده ....اما چون قيف غذا خالي بود هيچ غذايي به داخل قفس نيوفتاد...اينجا بود كه ذهن فرانكل جرقه اي زد و ديد كه موشها به اون صدا شرطي شدن و هر وقت اون صدا رو مي شنوند مي دوند و ميان گوشه قفس تا غذا بخورند...چه غذا باشه چه نباشه.

يعني انجام يك حركت كه دويدن موشها به محل خاصي باشه با ايجاد يك صدا يا حركت.

اما اگر شما الان يكي از همون قفسها با همون مكانيزم غذا دهي رو داشته بشيد و من الان چند تا موش به شما بدم كه بندازيد داخل قفس و بدون اينكه در قيف غذا بريزيد اون مكانيزم رو روشن كنيدآيا موشها مي دون و ميان گوشه قفس؟

جواب اين سوال رو همگي بطور مختصر بدين و علتش رو هم بگيد تا در پست بعدي ادامه مطلب رو دنبال كنيم...دلم روشنه كه اين تاپيك با ياري و پرسش و پاسخ شما دوستان بسيار شيرين خواهد شد....من منتظر جوابهاي شما هستم.

بالا بالا
  مشخصات
#

دی 21 ام, 89, 10:43 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال کاربر فعال (1) مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: آبان 30 ام, 89, 2:51 pm
تشکر کرده اید: 6944 مرتبه
نوع طوطی: .
شهر محل سکونت: جهرم

سلام آقا شاهرخ و دوستان عزیز

من مختصر بگم ماهی های من عادت کردن وقتی دست میره طرفشون چه غذا بدی چه ندی میان سمت دست چون هر وقت دست میره سمتشون غذا میریزه پس همه جانداران بخاطر شکم به هر عملی عادت میکنن شما میتونید وقتی به طوطی غذا میدید یه حرفی حرکتی رو هر روز تکرار کنید بعد از چند وقت مثلا با گفتن بیا سریع میاد به هوای غذا یا من برای بوس دادن سیلور هر شب بهش میگفتم بوس بده یه بادام دستم میگرفتم میبوسیدمش صدای بوسم در میاوردم بعدش بهش بادام میدادم بعد از چند وقت خودش صدای بوس در میاورد میومد جلو که بوس بده مگه ول میکرد تازه بعدش میگفت سرمم بوس کن وای یادش بخیر پس نتیجه میگیریم که همین موشها هم که شما به ما میدید بهد از چند وقت عادت میکنن که با صدا بیان البته یکم گشنگی لازمه فقط چند ساعت اونم میتونه با یک غذای محبوب باشه

بالا بالا
  مشخصات
#

دی 21 ام, 89, 12:45 pm

آفلاين
نماد کاربر

پرنده ی غریب نوشته است:

سلام آقا شاهرخ و دوستان عزیز

من مختصر بگم ماهی های من عادت کردن وقتی دست میره طرفشون چه غذا بدی چه ندی میان سمت دست چون هر وقت دست میره سمتشون غذا میریزه پس همه جانداران بخاطر شکم به هر عملی عادت میکنن شما میتونید وقتی به طوطی غذا میدید یه حرفی حرکتی رو هر روز تکرار کنید بعد از چند وقت مثلا با گفتن بیا سریع میاد به هوای غذا یا من برای بوس دادن سیلور هر شب بهش میگفتم بوس بده یه بادام دستم میگرفتم میبوسیدمش صدای بوسم در میاوردم بعدش بهش بادام میدادم بعد از چند وقت خودش صدای بوس در میاورد میومد جلو که بوس بده مگه ول میکرد تازه بعدش میگفت سرمم بوس کن وای یادش بخیر پس نتیجه میگیریم که همین موشها هم که شما به ما میدید بهد از چند وقت عادت میکنن که با صدا بیان البته یکم گشنگی لازمه فقط چند ساعت اونم میتونه با یک غذای محبوب باشه

نه ديگه نشد آقا.....پست قبلي من رو آخرش رو خوب بخون و سوال من رو دقيق جواب بده ...جواب شما اشتباه هست فكر مي كنم دقيق سوال من رو نخوندي.....اگر من همين الان يك قفس با چند تا موش كه قبلا در اون قفس نبودن به شما بدم و اون مكانيزم غذا دهي رو هم بدم ، اگر الان موشها رو بريزم داخل قفس و اون مكانيزم رو روشن كنم و توجه داشته باشيد كه در مكانيزم هم غذا نيست آيا موشها ميان گوشه قفس زير دستگاه غذادهي يا نه؟

من با اين سوال ميخوام چند چيز رو در ذهن بچه ها جا بندازم.

سوال دوم كه در اون يك مطلب مهم هست رو مي پرسم و از بچه ها خواهش مي كنم كه ديگه همه به اين سوال جواب بدن.

من الان به شما يك طوطي كاملا رام كه از هيچ كسي نمي ترسه ميدم و به شما ميگم كه 10 روز ديگه ميام و اين طوطي رو از شما ميگيرم و مي برم خونه و شما در اين 10 روز فرصت داريد كه به طوطي ياد بديد كه زماني كه بشكن مي زنيد هر دو بالش رو باز كنه...شما دقيق توضيح بدين كه در اين 10 روز چه كارهايي با طوطي انجام ميدين كه اين توروك يا بازي يا شيرين كاري يا Trick رو ياد بگيره.

همه اين شيرينكاري ها كليدشون 4 چيز بسيار مهم هست كه با همون4نكته مي تونيد انواع و اقسام توروكها رو به طوطي ياد بديد.

خوب.....جواب بدين دوستان .....تا بهش الان فكر نكنيد اگر من هم بگم فايده اي نداره.

بالا بالا
  مشخصات
#

دی 21 ام, 89, 2:33 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال کاربر فعال (1) مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: آبان 30 ام, 89, 2:51 pm
تشکر کرده اید: 6944 مرتبه
نوع طوطی: .
شهر محل سکونت: جهرم

شاهرخ ايلخاني نوشته است:

نه ديگه نشد آقا.....پست قبلي من رو آخرش رو خوب بخون و سوال من رو دقيق جواب بده ...جواب شما اشتباه هست فكر مي كنم دقيق سوال من رو نخوندي.....اگر من همين الان يك قفس با چند تا موش كه قبلا در اون قفس نبودن به شما بدم و اون مكانيزم غذا دهي رو هم بدم ، اگر الان موشها رو بريزم داخل قفس و اون مكانيزم رو روشن كنم و توجه داشته باشيد كه در مكانيزم هم غذا نيست آيا موشها ميان گوشه قفس زير دستگاه غذادهي يا نه؟

من با اين سوال ميخوام چند چيز رو در ذهن بچه ها جا بندازم.

سوال دوم كه در اون يك مطلب مهم هست رو مي پرسم و از بچه ها خواهش مي كنم كه ديگه همه به اين سوال جواب بدن.

من الان به شما يك طوطي كاملا رام كه از هيچ كسي نمي ترسه ميدم و به شما ميگم كه 10 روز ديگه ميام و اين طوطي رو از شما ميگيرم و مي برم خونه و شما در اين 10 روز فرصت داريد كه به طوطي ياد بديد كه زماني كه بشكن مي زنيد هر دو بالش رو باز كنه...شما دقيق توضيح بدين كه در اين 10 روز چه كارهايي با طوطي انجام ميدين كه اين توروك يا بازي يا شيرين كاري يا Trick رو ياد بگيره.

همه اين شيرينكاري ها كليدشون 4 چيز بسيار مهم هست كه با همون4نكته مي تونيد انواع و اقسام توروكها رو به طوطي ياد بديد.

خوب.....جواب بدين دوستان .....تا بهش الان فكر نكنيد اگر من هم بگم فايده اي نداره.

سلام آقا شاهرخ حق با شماست حواسم نبود درست نخوندم یه تیکه انحرافیشو ندیدمakhخوب معلومه که نمیرن چون اونا باید عادت کنن یه مدت باید غذا بدی تا عادت کنن وگرنه همینجوری محاله

حالا سوال دوم سخته اگه بلد بودیم که میشدیم شاهرخ ایلخانیhaha

ولی چیزی که به ذهنم میرسه و میدونم یکیش اینه که با یک نفر دیگه جلوش بایستیم و من بشکن بزنم اون طرف با دستش بال بال بزنه بعدش من یه خوراکی به اون نفر بدم و اون نگاه کنه که برای یکسری کارها میگن جواب میده و همینطور با خودش همینکارو بکنیم یعنی با دست بشکن بزنیم و بال بال بزنیم بعدش یه خوراکی بهش بدیم تا یواش یواش این قضیه براش جا بیوفته که اگه اینکارو بکنه جایزه داره

بالا بالا
  مشخصات
#

دی 22 ام, 89, 11:01 am

آفلاين
مترجم فعال سایت
مترجم فعال سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: آذر 2 ام, 89, 6:15 pm
تشکر کرده اید: 1796 مرتبه
نوع طوطی: اکلکتوس

بشکن بزنیم بعد هردو بال طوطی رو باز کنیم بعد جایزه بدیم؟hmmmm

بالا بالا
  مشخصات
#

دی 22 ام, 89, 11:53 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: آذر 15 ام, 89, 11:03 pm
تشکر کرده اید: 2345 مرتبه
نوع طوطی: ...
جنسیت شما: خانم

سلام

من هم نظرم مثل نظر دوستمون پرنده غریبه

منهم اینکار رو انجام میدم .   البته تجربه من که اصلا به پای شما نمیرسه فعلا من رو نخودی حساب کنید 

بالا بالا
  مشخصات YIM 
#

دی 23 ام, 89, 4:59 pm

آفلاين
نماد کاربر

قبل از ادامه صحبتم جا داره از دوستان عزيز افشين و عسل و پرنده غريب نهايت تشكر رو بكنم كه در اين بحث شركت كردن....هدف من اين بود كه شما خودتون فكر كنيد و وارد اين مود بشيد تا ادامه صحبتهاي من رو متوجه بشيد....در ضمن شما كه با من همكاري مي كنيد من انرژي ميگيرم كه بهتر براتون توضيح بدم.

جواب دوستمون افشين تا حدودي درست بود و جواب دوستان پرنده غريب و عسل درست نبود....همين الان دوست دارم اين رو از ذهنتون بيرون كنيد كه براي ياد دادن يك شيرين كاري يا تكرار كلمه و صحبت كردن طوطي ، 2 نفر آدميزاد بيان جلوي طوطي و با هم اون حركات رو انجام بدن و يا صحبت كنن.....خير اين راهش نيست....من نميگم بلكه اونهايي كه سالهاست مربي حيوانات هستند اين رو ميگم...در ايران هم نه در خارج از ايران.

قبل از اينكه روش اين رو خدمتتون بگم كه هر وقت بشكن ميزنيم طوطي بالهاش رو باز كنه( نه بال بال بزنه) بزاريد اول راجع به فرمول كلي تربيت حيوانات براتون بگم.

اگر 4 آيتم زير رو خوب بفهميد ديگه دورياليتون خوب افتاده و كليد كار دستتون آمده.

قبلا گفتم كه 4 چيز هست كه كليد تمامي توروكها و ياد دادن تمامي شيرينكاريها به حيوانات هست.....الان قصد دارم راجع به اون 4 آيتم طلايي توضيحاتي بدم.......درسته 4 آيتم طلايي.....اينها رو اگر ياد گرفتيد و بهشون ايمان آورديد ديگه كليد دستتونه:

1-مهمترين و مشكل ترين قسمت در تربيت حيوانات اين هست كه انجام اون عمل رو به حيوان بفهمونيم...مثلا در مورد مثال قبلي يك جوري بايد به طوطي بفهمونيم كه خواسته ما باز كردن بالش هنگام شنيدن بشكن ما هست.....دوست عزيزمون افشين اينجا فكرشون خوب كار كرد و تا حدودي درست گفتن اما كامل نبود.دوستان توجه كنيد كه در هر شيرينكاري اين آيتم پروسه خاص خودش رو داره و بين شيرينكاريها مشترك نيست و در هر نمونه روش خاص خودش هست....با مثالهايي كه بعدا مي زنم متوجه ميشيد.

2-ساين و تاييد كردن اون حركت كه توسط حيوان انجام ميشه.....اين تاييد ميتونه توسط كليكر كه يك وسيله كوچك هست كه داراي يك قسمت فلزي هست كه اگر اون قسمت رو فشار بدين 2 صداي تق تق ازش در مياد...مي تونيد به جاي اين وسيله خودتون يك كلمه تاييد به طوطي بگيد مثلا آفرين....و هميشه بايد همين كلمه رو با همون آهنگ بگيد و تغييرش نديد....حتما تاحالا فيلهايي از اينترنت دانلود كرديد كه در خارج از ايران نشون ميده صاحب طوطي چيزي رو از طوطي مي خواد و وقتي طوطي انجام ميده ميگه Good Bird و هميشه هم همون كلمه رو ميگه....فكر نكردين كه چرا همين كلمه رو ميگه؟.....اين همون كلمه تاييد و ساين هست....همون آفريني كه بهتون گفتم...پس هر وقت پرنده خواسته شما رو انجام داد بايد با كليكر يك تق تق كنيد و يا خودتون بگيد آفرين....يا مثلا آفرين پسر خوب.....يا هر چيز ديگري....نكته مهم اين هست كه تا زماني كه خواسته شما رو انجام نداده نبايد اون شيرينكاري رو ساين كنيد و بهش بگيد آفرين...آقاي چت ميگه از كليكر استفاده كنيد و همراه پك كتاب و سي دي آموزشيش يك كليكر هم بهتون ميده....يادتونه قدين نديمها براي بازي بچه ها يك قورباقه فلزي بود كه زيرش رو كه فشار ميدادن تق تق ميكرد؟ زمان ما كه بود .....كليكر مكانيزمش همينه.

3-بسيار بسيار بسيار اين مرحله مهم هست و بايد انجام بشه....وقتي حيوان عمل خواسته شده رو انجام داد و اون شيرينكاري رو انجام داد بايد بهش يك جايزه خوراكي بديم....براي اسب بهترين چيز قند و شيريني هست (ايندفعه رفتين سيرك دقت كنيد كه اسبها وقتي شيرينكاري رو انجام ميدن مربيشون يك حبه قند بهشون ميده....پارسال يك سيرك ايتاليايي به نام دوريكس توني همراه با آقاي خليل عقاب ماهها تهران بود رفتين؟...گاهي هم سيرك آقاي قهرماني مياد در تهران برنامه اجرا ميكنه حواستون باشه.)و براي طوطي سانان بهترين چيز يك تخمه آفتابگردان يا پينات يا همون بادام زميني هست....يادتون باشه اون خوردني كه به عنوان جايزه ميدين مي بايستي طوطيتون خيلي دوستش داشته باشه و بايد مقدار كمي بهش بدين كه طوطي اون رو در جا بخوره نه اينكه چند دقيقه با پاش بگيره و بخوره....تاكيد مي كنم بايد جايزه خوراكي براي طوطي بسيار خوشمزه و كم در حدي كه فوري اون رو بخوره باشه.....مهم و مهم و مهم هست كه تا اون شيرين كاري رو انجام نداده نبايد بهش جايزه خوراكي بدين و همچنين نبايد كليكر رو فشار بدين و يا ساين كنيد و بگيد آفرين....يادتون باشه وقتي اون كار رو به درستي انجام داد مي بايستي كلمه ساين (همون آفرين و يا فشار كليكر كه تق تق كنه)رو بگيد بعد بهش جايزه بدين.

4-در اين آيتم هست كه اون شيرينكاري براي حيوان جا مي افته و ملكه ذهنش ميشه.....بله دوستان تكرار....بايد شما اون پروسه رو روزي چند بار تكرار كنيد تا حيوان تربيت بشه به انجام اون كار....اينجا ديگه داره حيوان شرطي ميشه و بايد ياد حرفهاي دكتر فرانكل و پائولوف بيوفتيد.

نكته بسيار بسيار بسيار مهم: در اون چند روزي كه داريد اون شيرينكاري رو طبق 4 مرحله فوق به طوطي ياد ميدين .....هنگام آموزش بايد طوطي مقداري گرسنه باشه و حد اقل 4 ساعت كليه غذاهاش رو از دم دستش جمع كرده باشين.

در واقع حيواني كه توروك و شيرينكاري رو ياد گرفته ، اون شيرينكاري رو بخاطر گرفتن خوراكي انجام ميده كه اگر هم كمي گرسنه باشه رغبتش به انجام اون كار خيلي بيشتر ميشه و اون كار رو انجام ميده و شما هم نا اميد نميشيد و اميد پيدا مي كنيد به ادامه تمرين باهاش.....در تمامي شو هاي پرنده كه در باغ وحشهاي خارج از ايران به نمايش در مياد ، پرنده ها رو چندين ساعت گرسنه ميزارن تا صد در صد اون شيرينكاري انجام بشه....وقتي هم پرنده انجام داد فوري يك جايزه خوراكي كه بعضا بادام زميني كوچك هست بهش ميدن....من شخصا اين قضيه رو در سنگاپور در Bird Show وقتي شو تمام شد از مربي سوال كردم و ايشون هم همين جواب رو داد.

حالا دوباره سوال مي كنم كه با توجه به 4 آيتم فوق چطور ميشه به طوطي ياد داد كه هر وقت بشكن مي زنيم طوطي بالهاش رو باز كنه(نه اينكه بال بال بزنه)....دلم مي خواد هر 4 آيتم فوق رو در انجام اين شيرينكاري بياريد و به من توضيح بدين.....بفرماييد من سراپا گوشم.

بالا بالا
  مشخصات
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 155  [ 1082 پست ]  »

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد