به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 1 پست ] 

خرداد 5 ام, 90, 9:13 pm

آفلاين
مترجم فعال سایت
مترجم فعال سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: آذر 2 ام, 89, 6:15 pm
پست ها : 353
تشکر کرده اید: 1796 مرتبه
تشکر شده:
9658 مرتبه در 421 پست
نوع طوطی: اکلکتوس
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

متن زیر راهنمایی است که دوست پرورش دهنده ما در هلند اون را به دوستداران طوطی اکلکتوس جهت آشنایی میده.(تصاویر متعلق به فروم سنا میباشد)


                                     اطلاعاتی درباره طوطی اکلکتوس


                                        اکلکتوس جفت


اطلاعات عمومی


اکلکتوس ها طوطی های خاصی هستند. نیازی به تشخیص جنسیت ندارند چون تفاوت نر و ماده آنها کاملا مشخص است. طوطی ماده قرمز/بنفش و طوطی نر بیشتره بدنش سبز با مقداری قرمز و آبی و قرمز/سیاه زیبایی در زیر بالها است. آنها تقریبا 40/42 سانتیمتر بزرگ میشوند. که این مقداری از طوطی خاکستری (کاسکو) بزرگتر است. اصلیت آنها به استرالیا برمیگردد. در آنجا (با نواحی اطراف) حدود 10 گونه اکلکتوس زندگی میکنند. سه گونه از آنها مرتب در هلند مشاهده میشوند: اکلکتوس گینه ی نو، هالماهرا، و گونه ی سالومون. ما از اکلکتوس گینه ی نو جوجه کشی میکنیم. گونه ی گینه نو و هالماهرا بزرگترین آنها هستند. بقیه آنها کوچکتر هستند و تنها در ماده از نظر رنگ فرق میکنند.، نرها تقریبا فرقی ندارند.


در ازدواج طوطی های اکلکتوس، طوطی ماده حرف اول را میزند. (به استثنا ها کاری نداریم) همینطوری یک نر را کناره ماده قرار ندهید، ممکن است همدیگر را حسابی زخمی کنند. همیشه ماده را پیش نر ببرید. اکلکتوس های ماده خیلی در انتخاب زوج وسواسی هستند. او هر نری را قبول نمیکند و باید بین آنها کلیک شود تا تخمگذاری کنند. طوطی ماده در 12/18 ماهگی بالغ میشود و طوط نر در حدود 2 سالگی. پس اکلکتوس نر باید ترجیحا از ماده مسن تر باشد. درغیر اینصورت ممکن است که طوطی ماده تمامه قفس را دنبال نر بیفتد و زخمی اش کند. بهترین نتیجه را زمانی بدست می آورید که دو طوطی را از زمان جوجگی در کنار هم داشته باشید و باهم بزرگ کنید. ..... ...


هر دو طوطی بعنوان حیوان خانگی (پت) قابل نگهداری هستند. معمولا اکلکتوس نر مقداری آرامتر است در مقابل بقیه ولی وقتی بزرگتر بشود مقداری پرسر و صداتر میشود. درحالیکه اکلکتوس ماده در دو سال اول زندگی مقداری مشکل سازتر است ولی بعد از آن آرامتر خواهد شد و تقریبا جیغ نخواهد زد. او مقداری خانواده دوست تر است و در مقابل غریبه ها حالت تهاجمی شاید بگیرد. این طوطی فضای بزرگ و اسباب بازی های زیادی نیاز دارد. آنها طوطی های پرانرژی ای هستند و اگر نتوانند انرژی خود را بنحوی تخلیه کنند زمانیکه آنها را بیرون می آورید خیلی وحشی تر میشوند. استرس و سر رفتن حوصله میتواند باعث جیغ زدن و پرکنی یا نابهنجاری های دیگر در آنها بشود. طوطی های اکلکتوس باوجود اینکه طوطی های با اعتماد بنفسی هستند اما ممکن است دچار استرس شوند.


عوامل استرس میتوانند اینها باشند: تغییری در خانه اشان، صدای ناگهانی، مزاحمت، قرار دادن قفس آنها در جایی اشتباه در منزل، قفس خیلی دور از انسانها و غیره. اگر طوطی اتان بطور ناگهانی رفتارش تغییر کرده، ابتدا از خودتان سوال کنید که چه چیزی را در خانه تغییر داده اید. آنها خیلی خوب میتوانند صحبت کنند ولی از نظر تقلید به پای طوطی خاکستری (کاسکو) نمیرسند. آنها بسیار باهوش هستند و میتوانید چیزهای زیادی به آنها بیاموزید و آنها هم از انجام اینکارها با صاحبشان لذت میبرند. آنها طوطی های فوق العاده ای هستند دقیقا یهمین خاطر که بسیار در کارهای صاحبشان و دیگران مشتاق میباشند. بهمین خاطر توجه زیادی را میطلبند و از بودن در کنار صاحب خود لذت میبرند.


جوجه اکلکتوس ها دقیقا مانند نوزاد انسان میمانند. آنها باید بتوانند بدون مزاحمت بازی کنند و بخوابند. آنها باید محافظت شوند زیرا که خودشان ازین امر ناتوان هستند. باید مواظب باشید تا به خودشان در قفس، روی قفس و بیرون قفس آسیبی نرسانند. ج.جه اکلکتوس ها از سن 9 هفتگی قادر به پرواز میباشند (بسته به هر طوطی) ولی آن را بروز نمیدهند، حواستان جمع باشد. اگر بخواهید میتوانید بالهایشان را با کمک دامپزشک کوتاه کنید. اکلکتوس ها خیلی خوب میتوانند پرواز کنند. فراموش نکنید که اگر آنها بترسند ممکن است دیگر نبینیدشان. پس یا بالهایشان را کوتاه کنید و یا از بندهای مخصوص استفاده نمایید.


 


تغذیه طوطی اکلکتوس


جوجه اکلکتوس


جوجه اکلکتوس با قاشق غذای مخصوص جوجه های گوشتی را با مارک Nutribird A 19  میگیرد. آماده شده با آبی که جوشیده و خنک شده. دمای غذا باید 39 درجه سانتیگراد باشد. آن را با لبان خود مس کنید تا بفهمید که داغ نباشد. بعضی از جوجه ها غذای سرد را قبول نمیکنند. بنابراین بد غذا میخورند پس یادتان باشد که ممکن است اشکال از سرد بودن غذا باشد. غذای خیلی داغ ضرر خیلی بیشتری میتواند برساند چون ممکن است چینه دان دچار سوختگی شود. ممکن است مجبور به مراجعه با دامپزشک یا عمل جراحی شود. وقتی جوجه کمی بزرگتر شد ما در غذای مخصوص او مقداری Nutribird B14  مخلوط میکنیم که من دارای مهارت خوبی در این زمینه هستم. 


هرچه غذای مخصوص جوجه را رقیقتر درست کنید بهمان میزان طوطی شما مواد کمتری وارد بدنش خواهد شد و ریسک ابتلا به اسهال افزایش میابد. اگر متوجه شدید که جوجه همچنان گرسنه است یا اسهال شده، سعی کنید دفعه ی بعد غذا را مقداری سفت تر تهیه کنید. (غذا باید بتواند از قاشق سرازیر شود!)


من همیشه یه جوجه هایم با یک قاشق که گوشه های آن به داخل خم شده غذا میدهم تا غذا به اطراف نریزد. این را میتوانید خودتان به سادگی بوسیله گیره ی میزی بسازید. باقیمانده غذاها ممکن است به طوطی بچسبد و در آن باکتری ها جمع میشوند و حمام کردن ضروری بنظر میاید. هرچقدر جوجه کم سن تر باشد همانقدر باید سعی کنید که او را حمام نکنید. جوجه ای که پرهایش کامل درآمده میتواند هر روز صبح دوش بگیرد. حمام را دیر انجام ندهید چون اگر قبل از اینکه کاملا خشک باشند بخوابند ممکن است دچار عفونت های ریوی بشوند.


                                                 اکلکتوس نر


 


مارک ها:   Nutribird A19


               Nutribird B14


               ارزن


               یک ظرف با مقدار کمی تخمه و غذای میکس


               یک ظرف انواعی از میوه ها
توجه:  بی دلیل و سرخود غذای مارک دیگری را به جوجه ندهید! غذای مخصوص جوجه مهمترین مسئله است. اگر مارک دیگری بدهید ممکن است که روده های جوجه توان آن را هنوز نداشته باشند و طوطی دچار اسهال میشود. مارکهای دیگر پروتئین و غذای مخلوط طوطی های بزرگتر تقریبا اشکالی ندارد. اگر خواستید میتوانید مقداری از آنها هم اضافه کنید. هرچه جوجه بزرگتر شده باشد خطره اینکه در اثر استفاده از مواد جدید مشکلی پیش بیاید کمتر میشود.


در آشنا ساختن جوجه ها با مزه های جدید احتیاط کنید و در آغاز زیاد از چیزی ندهید. به آرامی او را آماده کنید. بدین صورت از اسهال هم جلوگیری میکنید. با اسهال آب بدن طوطی از بین خواهد رفت و نتایج آن خوب نیست.


سعی کنید تا آنجا که امکان دارد تنوع در غذا ایجاد کنید. این امر اشتهای طوطی را خوب نگه میدارد و دیگر نیازی نخواهد بود که نگران کمبود ویتامین در طوطی خود باشید.


ما مقدار کمی هم به تربیت جوجه طوطی ها میپردازیم. از زمانی که جوجه با شما به خانه ی جدید میرود، اصل تربیت آغاز میشود. او همه چیز را سعی خواهد کرد که امتحان کند و تنها راهنمایی که ما به شما میکنیم این است که در کارتان پیوسته باشید! و چیزی به او یاد ندهید که در درازمدت نتوانید تحمل کنید. آنها حیواناتی هستند که عادت میکنند و نمیفهمند که چرا چیزی یکدفعه دیگر اجازه نیست. اگر کاری کرد که شما نمیخواهید، به او بگوئید " نــه" . بعد از سه بار اخطار دادن، بگذاریدش روی زمین یا روی استند، ولی هیچگاه او را به قفس برنگردانید. در اینصورت به او یاد میدهید که اگر هوس قفس خودش را کرد فقط کافیست که یک گاز از شما بگیرد!


                                       اکلکتوس نر


اکلکتوس های مسن تر


طوطی اکلکتوس شروط زیادی برای غذایش میگذارد. در کنار آن خواهید دید که آنها تقریبا هیچ موقع مریض نمیشوند. طوطی اکلکتوس باید 50% غذای روزانه او میوه و سبزیجات تازه باشد. یک ظرف با حداقل 3 تا چهار نوع میوه/سبزیجات. ترجیحا با تنوع زیاد. آنها از بیشتره انواع میوه ها خوششان میاید. هیچگاه آوکادو و شکلات به آنها ندهید. اینکار باعث مرگ آنها خواهد شد!! و حواستان به نمک، شکر و روغن باشد چون اینها هم خوب نیستند. تا جای ممکن از میو و سبزیجات تازه استفاده کنید. همه را خوب بشوئید تا اثری از مواد شیمیایی روی آنها باقی نمانده باشد. تکه ی کوچکی گوشت، مرغ یا ماهی (پخته و بی چربی) هم گاهی خوب است. آنها چینه دان کوچکی دارند پس همیشه تکه ی خیلی خیلی کوچکی به آنها بدهید.  


در کنار اینها پلت هم میخورند. پلت ها قطعه های فشرده/پخته شده ای هستند که همه ویتامین ها و مواد معدنی و میوه ها در آنها موجود هستند. بوسیله پرورش دهنده های بزرگ توصیه میشود که همیشه پلت ها را در کنار غذای مخصوص طوطی سانان به آنها بدهید. این به آن دلیل است که اگر فقط پلت به طوطی بدهید معده او نیاز به فعالیت زیادی نداشته و تنبل میشود. و اگر فقط غذای مخصوص طوطی بدهید در دراز مدت طوطی با کمبود ویتامین مواجه خواهد شد. پس 50% میوه و سبزجات و 50% دانه ها و پلت در روز. ما طرفدار فقط 100% پلت نیستیم چون از این طریق هم خیلی غذا های تازه را از دست میدهند.


من همچنین یک واحد هم مواد معدنی پرندگان مارک Bogena  به طوطی ها میدهم. در آن کلسیم اضافی و ... موجود است. یکبار در هر دو هفته هم یک قاشق کوچک پروتئین و یک شاخه ارزن.


شاید اینها خیلی باشد ولی در عوض طوطی سالمی خواهید داشت که با کمتر مریض شدنش شما را کمتر اذیت خواهد کرد. اگر به آنها پلت میدهید سعی کنید دیگر ویتامین زیادی به آنها ندهید چون ویتامین زیادی هم خوب نیست. چون تولید پلت هنوز در ابتدای راه است ما تصمیم گرفتیم که پلت های مختلف را با هم مخلوط کنیم. مانند اینها:Harrison, Eco-bird, Pretty-bird, Nutribird


 


منبع : Sennapapegaaien.nl             Mvr. Corina


ترجمه: افشین آ.


_________________
امضا تصوير


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 1  [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. راهنمای پرورش جوجه گوشتی طوطی (ترجمه)

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

afshin

9

6001

آبان 30 ام, 90, 5:21 pm

afshin نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. راهنمای اولیه در تکثیر طوطی خاکستری افریقایی معروف به کاسکو

محمد مددی

0

722

دی 11 ام, 95, 7:51 pm

محمد مددی نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. آن چشمان زیبای طوطی (ترجمه)

afshin

5

1618

آذر 17 ام, 90, 2:51 pm

OM!D نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. اثرات نحوه پرورش کاسکو (ترجمه)

afshin

0

2987

آذر 16 ام, 90, 6:33 pm

afshin نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. چرا طوطی من اینطوری رفتار میکنه؟ ( ترجمه )

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

afshin

7

9423

مهر 15 ام, 90, 1:12 pm

archer نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد