به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 1 از 1  [ 1 پست ] 

اردیبهشت 11 ام, 95, 8:54 pm

آفلاين
مدیر ارشد تالار
مدیر ارشد تالار
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1) مدال افتخاری (1) مدال استاد شرطی کردن طوطی (1) مدال بزرگ ویژه سایت (1)
تاريخ عضويت: شهریور 31 ام, 92, 5:42 pm
پست ها : 2442
تشکر کرده اید: 1539 مرتبه
تشکر شده:
13216 مرتبه در 2382 پست
نوع طوطی: ...
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: ...

لانه طبیعی تنگ است
طوطی ها لانه های تنگ و تاریک را ترجیح می دهند. این باعث می شود جوجه های بدون پر در اعماق لانه محافظت شوند. همچنین لانه های بزرگ اغلب توسط طوطی سانان پذیرفته نمی شوند.
به صورت سنتی لانه های مکعبی برای طوطی سانان در اسارت ساخته می شد. ولی مطالعات و تجربه های جدید نشان داده است که این شکل لانه جوابگوی بیشتر گونه های طوطی سانان نیست. در ادامه لانه های مدرن طوطی سانان را معرفی خواهیم کرد.

لانه "T" و "Y" شکل
بعضی انواع لانه ها شکل بهتری برای پرورش طوطی سانان دارند. به طور مثال لانه T و Y شکل که برای کاکاتوها استفاده می شود. این لانه دو ورودی دارد و یک تخته جداکننده در وسط دارد. این شکل لانه از حبس کردن ماده در لانه تا مردن وی به دلیل گرسنگی توسط نر پرخاشگر جلوگیری می کند. همچنین باعث میشود که از کشتن ماده توسط نر در لانه جلوگیری شود. لانه ای با دو ورودی به ماده اجازه می دهد که از چنگال نری که میخواهد او را بکشد فرار کند.
در صورتیکه شما از لانه مکعبی شکل استفاده می کنید، کوتاه کردن شاهپرهای نر فرصت بهتری به ماده می دهد که از چنگال نر فرار کند. این فرم لانه ها (T و Y شکل) برای دیگر گونه های عصبی طوطی سانان مثل آمازون کوبایی و آمازون هیسپانیولان و پاراکیت کلاه آبی استرالیایی هم مناسب است. سایز لانه باید متناسب با سایز طوطی ساخته شود.
در زیر نقشه ساخت لانه T و Y شکل را مشاهده می کنید:


لانه "C" شکل
پرورش برخی گونه های طوطی سانان مشکل است چون نیاز به لانه خاص دارند. لانه ای که مفهوم استاندارد لانه مکعبی افقی یا عمودی (که معمولا برای ماکائوها استفاده می شود) در قفس نصب شود را تغییر دهد. به طور مثال کانورهای سیز رنگ Psittacara mitratus بسیار سخت لانه را قبول می کنند. بین سالهای 1988 تا 1991 بیش از 37750 عدد از آنها طبق آمار رسمی از آرژانتین به آمریکا صادر شده اند.
حتی اگر فقط یک درصد این تعداد کانور جوجه می دادند امروز باید تعداد بسیار زیادی از این گونه در آمریکا وجود داشته باشد ولی اینطور نیست. این کانور به همراه دیگر هم خانواده هایش مثل Psittacara wagleri و Psittacara leucophthalmus و Psittacara erithrogenys منبع موثقی از تولید مثل در اسارت ندارند در حالیکه در طبیعت بسیار عالی تولید مثل می کنند به صورتیکه تعدادی از آنها که وارد طبیعت آمریکا شده اند به راحتی در فلوریدا به صورت وحشی زندگی و تولید مثل می کنند.
بیشتر جفتها در اسارت سالها برای تولید مثل صبر می کنند. مشاهده شده که آنها بالاخره یک لانه سنتی شکل مکعبی را می پذیرند چون از سالها جستجو برای یافتن لانه مناسب خسته می شوند. برای این گروه لانه "C" شکل پیشنهاد می شود. این لانه به حالت حرف C به قفس متصل می شود. این لانه عموما خیلی بیشتر از یک لانه استاندارد کانور که مکعبی است توسط آنها پذیرفته می شود.
این لانه هم به صورت ایستاده و هم خوابیده می تواند در قفس قرار گیرد. در حالت خوابیده این لانه به شکل U خواهد بود. حالت خوابیده این لانه را کانورهای خانواده Eupsittula می پسندند در حالیکه فرم ایستاده این لانه برای طوطی های آفریقایی خانواده Poicephalus جذاب است.
در زیر نقشه ساخت لانه C شکل را مشاهده می کنید:


لانه های غیر متعارف
یک لانه با شکل غیر متعارف زمانی در نظر گرفته میشود که حفت دیگر اشکال لانه را نپسندیده باشند. بهترین مثالی که من می توانم بزنم جفت ماکائوی اسکارلتی بود که هیچگاه وارد لانه نشدند و دوبار روی نشیمن تخم کردند و تخمها سقوط کرد و شکست. بعد از دو سری تخمگذاری ناموفق و تلاش های ناموفق برای پسندیدن لانه توسط جفت، من رفتار آنها را زیر نظر گرفتم. ماده مدت زمانی زیادی را کف قفس می چرخید و کف قفس را وارسی می کرد. بر این اساس من تصمیم گرفتم از لانه مرغ و خروس در کف قفس برای آنها استفاده کنم و کمتر از یک هفته بعد ماده وارد لانه شد و مدتهاست در آن لانه تولیدمثل موفق دارند.


لانه "B" شکل
برای برخی گونه ها که مستعد شکستن تخمها هستند لانه هایی با شکل خاص B شکل توصیه می شود. مقصود از طراحی این لانه ها جلوگیری از نزدیک شدن نرها به تخمها است چون اغلب عامل شکستن تخمها نرها هستند. این لانه ها فضاهای تودرتو و تاریکی دارند که قدرت بینایی نر را مختل می کند که نتواند تخمها را ببیند و بشکند. ورودی های تنگ و تونلهای باریک این لانه ها با همین هدف طراحی شده اند. این لانه ها اغلب برای ماکائوی کله آبی و طوطی کله شاهینی و کایک سر سیاه استفاده می شوند که همگی سابقه زیادی در شکستن تخمها دارند.
در زیر نقشه ساخت لانه B شکل را مشاهده می کنید:


در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که اینها صرفا نمونه ای از اشکال مختلف لانه برای طوطی سانان بود. شما با توجه به مشاهدات رفتاری جفت بهترین شکل لانه را برایشان طراحی و انتخاب می کنید.
_________________
امضا فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
    فروشگاه پت شاپ - عرضه کننده مستقیم محصولات رودیبوش


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم مهدشتی به خاطر این پست تشکر کرده اند
امید سیدزاده, BENYAMIN10, h.solaymanieh, rockman88, mohammad valamehr, soli, amirkaffash, mohsen.k, esi67, RABI, شاهرخ ايلخاني, rgps2012, jobili_phn, faramarz, qaemi.ali, نیتا
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد.
 صفحه 1 از 1  [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. لانه مناسب برای عروس هلندی

arash_aria

0

9025

آبان 27 ام, 92, 5:37 pm

arash_aria نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. گیاهان خطرناک برای طوطی سانان

pooian

0

1166

تیر 25 ام, 91, 4:14 pm

pooian نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. 10 روش برای پیشگیری از تخم گذاری طوطی سانان

pooian

0

7012

آذر 3 ام, 91, 12:52 pm

pooian نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. لانه Lovebirds

محمد52

0

1376

آذر 21 ام, 92, 11:48 pm

محمد52 نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. پارک بازی برای علافه مندان به طوطی های خود

احمد گلچین

0

4279

تیر 31 ام, 91, 5:25 am

احمد گلچین نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد