به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 672  [ 4699 پست ]  »

آبان 4 ام, 89, 10:19 pm

آفلاين
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
پست ها : 6601
تشکر کرده اید: 64392 مرتبه
تشکر شده:
111077 مرتبه در 6818 پست
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

تصوير


نام : طوطی بزرگ اسکندر، شاه طوطی، Alexandrian, Psittacula eupatria


اندازه: تا طول 60cm


اهلی شدن: متوسط


تونایی صحبت: عالی


سر و صدا: زیاد


طول عمر: 35 - 40 سال


سازگاری با دیگر حیوانات: توصیه نمیشود


تعیین جنسیت: نر در 3 سالگی طوق دور گردنش کامل میشود.


وضعيت جوجه در بازار ايران : جوجه گوشتي يا سرنگي ملنگو و همچنين شاه طوطي از بهمن ماه تا اواخر خرداد در بازار موجود است ( پاكستاني ها زود تر و ايراني ها دير تر وارد بازار ميشوند ) و از ٢-٢/٥ ماهگي شروع به دونخور شدن مي كنند ( از خرداد تا مرداد جوجه دونخور شده در بازار پيدا ميشود )


طول این پرنده ۵۸ سانتیمتر و زیستگاهش از شرق افغانستان، شبه جزیره هندوستان، برمه، پاکستان تا ویتنام است. رنگ اصلی اش سبز است و در جنس نر آن نوار سیاهی از بخش زیرین منقار منشعب شده و در پشت گردن به نوار قرمزی ارتباط می یابد.تکثیر این طوطی در درون نورخان پاسیو میسر است. طوطی بزرگ اسکندر طرفداران چندانی ندارد.به نظر میرسد که نر ان از ماده اش با استعدادتر است. این پرنده با طوطی سبز معمولی تفاوت هایی دارد که به شناسایی آن کمک میکند از جمله ی این موارد داشتن ناحیه ی قرمز رنگ بر روی ناحیه ی خم گاهی بالهایش و همچنین نوک بزرگتر از طوطی سبز معمولی . پرنده ای است که در صورت دستی شدن دلبستگی زیادی با صاحبش پیدا میکند و با توجه به حرکات زیبایی که از خود نشان میدهد صاحبش را مجذوب خود می کند . رفتار های خیلی جالبی دارد از جمله اینكه فوق العاده اهل شیطنت کردن می باشد. این شاه طوطی ها پرندگانی با استعداد هستند و توانایی یادگیری کلمات را دارند.اگر ازبچگی با انسان بزرگ شوند بسیار راحت تر کلمات را می اموزند.در مورد بزرگتر هااحتیاج به صبر وحوصله بیشتری است. در اروپا زود(در ماه فوریه ) لانه سازی می کند. قدرت باروری ان می تواند تا ۲۰ سالگی ادامه داشته باشد. جوجه ها یا پرندگان نابالغ: شبیه به پرنده ماده هستند اما با دم کوتاه تر، و عنبیه مایل به خاکستری ، پرهای بلوغ در طول سال سوم ( و حتی سال دوم ) ظاهر میشوند.


خاستگاه: در سرتاسر شبه جزیره هندوستان ، نپال ، پاکستان، بنگلادش، و نیز سری لانکا ، برمه ، پاکستان، کامبوج، لائوس، ویتنام و جزایر اندامن( خلیج بنگال).


وضعیت: در حد متعارف در سرزمین های پست در سرتاسر منطقه وسیعی به وسعت بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر در هیمالیا، تعداد انها در سری لانکا رو به کاهش است.


پرورش: تا سال ۱۹۷۰ به طور مرتب از خارج وارد می شد. امروزه در استرالیا کاملا جا افتاده و ارزش زیادی دارد و در جاهای دیگر ارزش و اعتبار کمتری دارد.


نوع مسکن: ساختمان های فلزی و یا مشبک ، انواع چوبی به راحتی توسط منقار قوی پرنده تخریب می شوند.


تعداد تخم ها: ۲ تا ۴ عدد


زمان خوابیدن روی تخم ها: حدود ۲۴ روز


مدت اقامت پرندگان جوان در اشیانه: حدود ۷ هفته


تمایزات .: ماده ها فاقد طوق گردن بوده و دم انها اندکی کوچکتر است. صرف نظر از اختلاف جثه این دو پرنده، تنها تفاوتی که از لحاظ وضعیت پرها می توان بین این دو طوطی قائل شد ان است که طوطی های الکساندرین (بالا) بر روی شانه خود نقاط قرمز رنگی نیز دارند


برای مشاهده خلاصه ای از مطالب مهم برای صاحبان شاه طوطی به این مقاله مراجعه کنید: لینک


نحوه تشخیص جنسیت. گردآورنده کاربر متخصص picasso


تعیین محدوده سن و جنسیت در شاه طوطی و ملنگو:


به خاطر داشته باشید با توجه به توضیحاتی که در ادامه می‌آید تنها میتوان محدوده سن طوطی را با اختلاف یکی دو ماه تخمین زد و تعیین سن دقیق طوطی به این ترتیب ممکن نیست. حتی با آزمایش هم نمیتوان گفت که این طوطی به فرض دقیقاً متولد 91/07/02 است. بعضی از طوطی‌های پرورشی چون نزد انسان و در اسارت متولد شده‌اند پرورش دهنده‌شان تاریخ از تخم بیرون آمدن آنها را میداند و گاهی اوقات روی حلقه پای آنها سال و ماه تولد آنها درج میشود (که معمولاً روز تولد را ثبت نمیکنند پس باز هم تاریخ دقیق را شمای خریدار نخواهید دانست). به علاوه تمام پرورشی‌ها هم روی حلقه پایشان این اطلاعات ثبت نمیگردند و گاهی روی حلقه تنها یک کد که برای ما هیچ معنای خاصی ندارد و احتمالاً تنها یک شماره شناسایی برای خود پرورش دهنده هست درج شده است.


یک فاکتور کلیدی در تخمین سن شاه طوطی و ملنگو رنگ عنبیه چشم آنهاست. با رشد جوجه شاه طوطی و ملنگو و بزرگ شدنشان رنگ عنبیه چشم نیز به تدریج تغییر مینماید. این تغییر رنگ عنبیه چشم به ترتیب زیر است:


مشکی یا قهوه‌ای تیره (از بدو تولد تا 6-7 ماهگی)، سپس دودی تیره، دودی روشن، طوسی، سفید (که زمانیکه عنبیه چشم سفید شد جوجه حداقل یکسال دارد). از یکسالگی تا حدود 2.5-3 سالگی رنگ عنبیه به تدریج از سفید به کرم متمایل میگردد (در این زمان در نرها میبینید که طوق نیز کامل میشود و طوطی بالغ میگردد) و در نهایت رنگ عنبیه زرد رنگ خواهد شد (البته شدت زردی در مقایسه با زردی چشم کاسکو کمتر هست و آنقدر پررنگ نیست). در ملنگو به دلیل تعدد رگهای خونی موجود در عنبیه ممکن است از زمانیکه چشم رو به سفیدی میرود عنبیه را نارنجی یا قرمز رنگ ببینید. برای تشخیص رنگ عنبیه چشم دقت کنید دور مردمک چشم شاه طوطی و ملنگو یک نوار خاکستری رنگ وجود دارد. این قسمت خاکستری ممکن است حتی دور مردمک طوطی بالغ نیز وجود داشته باشد. عنبیه پس از نوار قرار گرفته، این نوار را با عنبیه اشتباه نگیرید. در عکسهای زیر عنبیه با فلش مشخص شده و از این نوار خاکستری کاملاً متمایز گردیده است:


رنگ چشم شاه طوطی     چشم شاه طوطی  چشم جوجه شاه طوطی


 


طوطی از هر نوعی از زمانی که از تخم خارج میشود تا زمانی که بالغ گردد جوجه حساب میشود. این زمان بلوغ در طوطیهای مختلف متفاوت هست، شاه طوطی حدود 3 سالگی (2.5 الی 3 سالگی) بالغ میگردد و تا پیش از این زمان جوجه محسوب میشود.


اما هر جوجه‌ای نیز مناسب خریدن و وقت صرف کردن نیست. در مورد شاه طوطی و ملنگو (که در حال حاضر مورد بحث ما هستند) توصیه اکید این است که جوجه امساله یعنی جوجه با عنبیه چشم مشکی (قهوه‌ای تیره) یا دودی نهایتاً طوسی بخرید. جوجه با رنگ عنبیه‌ی مشکی و دودی و طوسی جوجه‌ای هست که میتوانید کاملاً مطمئن باشید در صورت تمرین صحیح بسیار عالی رام و سخنگو خواهد شد. (به رنگ چشم در عکسهای زیر توجه فرمایید).


          


 


جوجه‌ای که عنبیه چشم آن سفید شده، یا در حال سفید شدن هست یک طوطی نابالغ هست (فکر میکنم همان واژه جوجه کاملاً مفهوم را میرساند) که با توجه به زمان تخمگذاری شاه طوطی و روند تغییر رنگ چشم چنین جوجه‌ای متولد سال گذشته بوده و اصطلاحاً به آن جوجه‌ی پارسال گفته میشود. شاه طوطی وحشی با این سن را ممکن است بتوانید با زحمت بیشتر و صرف وقت و حوصله بیشتر تا حدودی رام کنید (البته معمولاً نباید انتظار رام بودن در حد جوجه‌ای که سرلاکی بزرگ شده یا از زمان تازه دون خور شدن با انسان بوده را داشت) اما احتمال سخنگو شدن آن بسیار بسیار کم هست و اگر سخنگو شدن طوطی برای فردی مهم هست (که در 99% موارد چنین است) نباید ریسک کند و سراغ طوطی با عنبیه سفید برود، چون اصلاً نمیتوان روی سخنگو شدن آن حساب باز کرد. پس شاه طوطی با عنبیه سفید شد جوجه نابالغ که در این شرایط اگر نر باشد میبینید طوق آن هنوز کمرنگ هست (مانند اولین عکس از سمت راست در عکسهای زیر).


    


 


 


از حول و حوش 2-2.5 سالگی شاه طوطی در نرها میبینید که طوق شروع به کامل شدن و پررنگ شدن میکند و طوطی در آستانه بلوغ قرار میگیرد. زمانیکه شاه طوطی نر طوق کاملی دارد سن آن 3 سال به بالا بوده و بالغ هست.  اگر شاه طوطی یا ملنگوی بالغی (چه نر چه ماده) خریدید که رام و سخنگو نبود نه به رام شدنش دلخوش باشید و نه به سخنگو شدن آن. خیلی خوب و عالی که رام شود ممکن است فقط از دست غذا بگیرد و خیلی خیلی خیلی خوش بین باشیم و صاحب طوطی نیز بسیار خوش شانس، نهایتاً شاید بتواند آن را روی دست هم بیاورد. در مورد سخنگو شدن هم احتمال آن چیزی نزدیک به صفر هست (نمیگوییم خود صفر چون در این دنیا هیچ چیز مطلق نیست اما خودتان با این تفاسیر میتوانید تصور کنید چقدر احتمال آن ضعیف هست!). در زیر شاه طوطی ماده بالغ (عکس سمت راست) و شاه طوطی نر بالغ (عکس سمت چپ) را مشاهده میفرمایید. آخرین عکس مربوط به شاه طوطی نر در حال تکمیل طوق و بالغ شدن میباشد.


     از 3 سال به بعد دیگر هیچ نشانه آشکاری برای تعیین سن و سال شاه طوطی نداریم. افرادی که خیلی خبره و با تجربه هستند میتوانند از روی پوست پاها، پوست اطراف منقار و خود منقار تشخیص بدهند طوطی پیر هست یا جوان اما نمیتوان گفت حدود سن آن چقدر هست.


در کنار رنگ عنبیه چشم، طوق نرها نیز نشانه بسیار مطمئن و واضح و روشنی برای تشخیص محدوده سنی آنهاست:


1. اثرات طوق دیده میشود اما طوق کامل نیست و رنگ عنبیه چشم مشکی-دودی هست = جوجه امساله (از لحاظ سنی یک مورد خوب برای خریدن هست)


2. اثرات طوق دیده میشود اما طوق کامل نیست و رنگ چشم سفید هست (رنگ چشم به غیر از مشکی-دودی و طوسی هست) = جوجه (طوطی نابالغ) پارسالی  


3.  طوق کامل (رنگ چشم دیگر مهم نیست اما کرم یا زرد رنگ هست) = حداقل سه سال


اما در مورد ماده‌ها که این طوق را ندارند تشخیص محدوده سن سخت‌تر بوده و فقط بر اساس رنگ چشم صورت میگیرد.


برای تشخیص جنسیت شاه طوطی و ملنگو در جوجه‌های گوشتی (سرنگی یا سرلاکی) با توجه به اینکه پرها کامل نشده به فرم و اندازه سر جوجه توجه میکنیم. جوجه با سر کشیده و بیضی شکل یا کشیده و مربع شکل بصورتی که سر به نسبت بدن جوجه بطور قابل ملاحظه‌ای بزرگتر هست به احتمال زیاد نر هست. جوجه‌های ماده سرهای کوچکتر و گردتری دارند. از زمانیکه پرهای جوجه کامل شد (جوجه‌های تازه دون خور) آثار طوق نرها را بصورت نقاط دودی رنگی در امتداد هم در زیر گلوی جوجه، درست جاییکه که بعدها طوق مشکی شکل میگیرد، میتوان دید. دقت کنید این نقاط در بعضی جوجه‌ها پررنگ و واضح هستند اما در بعضی دیگر کمرنگ هستند و باید برای تشخیص آنها کاملاً دقت کنید (گاهی اوقات میتوانند بقدری کمرنگ باشند که با چشم قابل تشخیص نباشند و حتی افراد خبره در تعیین جنسیت به اشتباه بیفتند! اما ریسک نکنید اگر حتماً جوجه شاه طوطی یا ملنگوی نر میخواهید موردی را انتخاب کنید که با دقت کردن به زیر گلو میتوانید نقاط دودی را تشخیص دهید). شاه طوطی و ملنگوی ماده فاقد هر گونه سیاهی چه کم چه زیاد زیر گلو و اطراف گردن هستند. توجه داشته باشید در اطراف گردن ماده‌ها به دلیل اختلاف خواب پرهای سر و گردن ممکن است هاله سبز رنگی ببینید. دقت کنید این هاله سبزرنگ را با طوق نرها اشتباه نگیرید. تاکید میکنم طوق نرها بطور مشخص نقاطی مشکی یا دودی رنگ هست که رنگ خود پرها چنین هست و با هاله‌ سبزی که به خاطر سایه و اختلاف خواب پرها بوجود آمده کاملاً متفاوت هست. 


عکس زیر یک جوجه شاه طوطی ماده با سنی مناسب جهت خرید است (به فرم گرد سر و عدم وجود آثار طوق در زیر گلو توجه فرمایید). 


 در عکسهای زیر جوجه‌های نر را مشاهده میفرمایید که آثار طوق آنها در زیر گلو مشخص هست. همانطور که در این عکسها نیز ملاحظه میگردد این آثار در جوجه‌های مختلف میتواند بسیار پررنگ‌ و واضح یا کمرنگ‌ باشد:


   
 


 


در آخر مجدداً یادآوری مینمایم یک جوجه شاه طوطی یا جوجه ملنگوی مناسب برای خرید از نظر سن و جنسیت جوجه‌ای هست با عنبیه چشم مشکی (قهوه‌ای تیره) یا دودی دارای نقاطی مشکی یا دودی در زیر گلو. (مشابه عکسهای زیر)


 


   


" تمامی مطالبی که در مورد شاه طوطی بیان گردید در مورد ملنگو نیز صادق هستند. زمانهایی که در خصوص روند تغییرات رنگ چشم، کامل شدن طوق یا بلوغ در بالا قید گردیده‌اند مربوط به شاه طوطی میباشد که در ملنگو نیز روند این تغییرات دقیقاً مانند شاه طوطی بوده تنها اختلافات جزئی‌ای در زمان وقوع آنها وجود دارد. "


 گردآورنده کاربر متخصص picasso


_________________
امضا فروشگاه غذا و لوازم جانبی مخصوص طوطی سانان http://www.iranparrot.net
از کاربران عزیز خواهش می کنم قبل از پرسیدن سوال حتما بخش مقالات مختلف و تاپیکها رو مطالعه کنید.جواب سوالتون رو می تونید در مطالب موجود در مقالات و تاپیکها با توضیحات مفصل پیدا کنید.


آخرين ويرايش توسط Amir ali on خرداد 29 ام, 92, 12:29 pm, ويرايش شده در 2.
تکمیل اطلاعات


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

آذر 6 ام, 89, 12:55 am

آفلاين
مترجم فعال سایت
مترجم فعال سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: آذر 2 ام, 89, 6:15 pm
پست ها : 353
تشکر کرده اید: 1796 مرتبه
تشکر شده:
9670 مرتبه در 421 پست
نوع طوطی: اکلکتوس
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران
سلام
من صاحب یک شاه طوطی جوان شدم تصوير فقط چیزی که هست قبل از رسیدن به خونه حسابی رام بود، راحت روی دست میامد، میگذاشت نوازشش کنی اما همین که رسیدیم خونه و خواستم بذارمش در قفس جدید چنان برای دستم حمله میاورد... این رفتارش ممکنه بخاطر استرس یا ترس از محیط جدید باشه؟
خوشبختانه یکمقدار غذا خورد. بذارم عادت کنه بعد بالای قفس رو باز کنم؟ دیدی که چشماشون رو هم ریز میکنن و حمله میکنن حسابی ترسناک میشن تصوير

_________________
امضا تصوير


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

آذر 7 ام, 89, 10:50 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال کاربر فعال (1) مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: آبان 30 ام, 89, 2:51 pm
پست ها : 589
سن: 46
تشکر کرده اید: 6944 مرتبه
تشکر شده:
10188 مرتبه در 613 پست
نوع طوطی: .
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: جهرم
afshin نوشته است:
سلام
من صاحب یک شاه طوطی جوان شدم تصوير  فقط چیزی که هست قبل از رسیدن به خونه حسابی رام بود، راحت روی دست میامد، میگذاشت نوازشش کنی اما همین که رسیدیم خونه و خواستم بذارمش در قفس جدید چنان برای دستم حمله میاورد... این رفتارش ممکنه بخاطر استرس یا ترس از محیط جدید باشه؟
خوشبختانه یکمقدار غذا خورد. بذارم عادت کنه بعد بالای قفس رو باز کنم؟ دیدی که چشماشون رو هم ریز میکنن و حمله میکنن حسابی ترسناک میشن تصوير

سلام دوست عزیز مبارکه
چند روز باید بگذره تا به محیط و صاحب جدیدش عادت کنه معمولا تا 10 روز یک جا ثابت بذارش و کاری بهش نداشته باش فقط آبو غذا و نظافت یواش یواش با دست بهش غذا بده بذار به عنوان صاحب جدید به مرور قبولت کنه


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

آذر 7 ام, 89, 11:15 am

آفلاين
مترجم فعال سایت
مترجم فعال سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: آذر 2 ام, 89, 6:15 pm
پست ها : 353
تشکر کرده اید: 1796 مرتبه
تشکر شده:
9670 مرتبه در 421 پست
نوع طوطی: اکلکتوس
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران
پرنده ی غریب نوشته است:
سلام دوست عزیز مبارکه
چند روز باید بگذره تا به محیط و صاحب جدیدش عادت کنه معمولا تا 10 روز یک جا ثابت بذارش و کاری بهش نداشته باش فقط آبو غذا و نظافت یواش یواش با دست بهش غذا بده بذار به عنوان صاحب جدید به مرور قبولت کنه


ولی این طوطی کاملا دستی بوده یعنی حتی اونجا روی دستم راحت میومد! اما اینجا که اومده اینطوری شده

_________________
امضا تصوير


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

آذر 7 ام, 89, 11:23 am

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: آذر 1 ام, 89, 8:09 pm
پست ها : 807
سن: 45
تشکر کرده اید: 7170 مرتبه
تشکر شده:
14722 مرتبه در 951 پست
نوع طوطی: كاسكو
جنسیت شما: خانم
شهر محل سکونت: اهواز
afshin نوشته است:
پرنده ی غریب نوشته است:
سلام دوست عزیز مبارکه
چند روز باید بگذره تا به محیط و صاحب جدیدش عادت کنه معمولا تا 10 روز یک جا ثابت بذارش و کاری بهش نداشته باش فقط آبو غذا و نظافت یواش یواش با دست بهش غذا بده بذار به عنوان صاحب جدید به مرور قبولت کنه


ولی این طوطی کاملا دستی بوده یعنی حتی اونجا روی دستم راحت میومد! اما اینجا که اومده اینطوری شده


شايد از محيط جديد ترسيده.
من يه چيزي مي خوام بگم ولي مطمئن نيستم فقط حدسيات خودمه.
منم يه بار از دروازه غار يه ملنگو خريدم كه خيلي دستي بود. اصلا اونجا رو شونه اون پسر بچه بود و داشت با دكمه‌هاي لباسش بازي مي كرد. اينقدر دستي بود كه قفس هم نداشت. وقتي ما خريديمش چند نفر ديگه هم كه اونجا بودن ملنگو رو از ما گرفتن و براندازش كردن. ما هم همينطوري بدون قفس آورديمش خونه.
تا رسيد به خونه يه حركت‌هايي انجام داد كه انگار نه انگار دستيه. حتي به قول آقا شاهرخ دستمون رو قلوه كن مي كرد و اصلا هيچ سازشي باهامون نداشت.
يه بنده خدايي گفت علاوه بر اين كه اين پرنده هاي بيچاره رو وقتي مي خوان براي فروش بيارن چند روز گرسنه نگه ميدارن بلكه يه مقدار ترياك هم بهشون مي دن كه تو اون لحظه پرنده نئشه است. حالا اين حرف تا چه حد درسته من نمي دونم.

_________________
امضا كجا رفتند كبوتران آن همه آبي بي‌انتها
كه گنبد شكسته مسجد ما
اين همه خاموش و بي اذان؟


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

آذر 7 ام, 89, 12:09 pm

آفلاين
کاربر عضو ایران پاروت
کاربر عضو ایران پاروت
نماد کاربر
مدال کاربر فعال (1) مدال فعالیت مفید (1)
تاريخ عضويت: آبان 30 ام, 89, 2:51 pm
پست ها : 589
سن: 46
تشکر کرده اید: 6944 مرتبه
تشکر شده:
10188 مرتبه در 613 پست
نوع طوطی: .
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: جهرم
mahsa نوشته است:
afshin نوشته است:
پرنده ی غریب نوشته است:
سلام دوست عزیز مبارکه
چند روز باید بگذره تا به محیط و صاحب جدیدش عادت کنه معمولا تا 10 روز یک جا ثابت بذارش و کاری بهش نداشته باش فقط آبو غذا و نظافت یواش یواش با دست بهش غذا بده بذار به عنوان صاحب جدید به مرور قبولت کنه


ولی این طوطی کاملا دستی بوده یعنی حتی اونجا روی دستم راحت میومد! اما اینجا که اومده اینطوری شده


شايد از محيط جديد ترسيده.
من يه چيزي مي خوام بگم ولي مطمئن نيستم فقط حدسيات خودمه.
منم يه بار از دروازه غار يه ملنگو خريدم كه خيلي دستي بود. اصلا اونجا رو شونه اون پسر بچه بود و داشت با دكمه‌هاي لباسش بازي مي كرد. اينقدر دستي بود كه قفس هم نداشت. وقتي ما خريديمش چند نفر ديگه هم كه اونجا بودن ملنگو رو از ما گرفتن و براندازش كردن. ما هم همينطوري بدون قفس آورديمش خونه.
تا رسيد به خونه يه حركت‌هايي انجام داد كه انگار نه انگار دستيه. حتي به قول آقا شاهرخ دستمون رو قلوه كن مي كرد و اصلا هيچ سازشي باهامون نداشت.
يه بنده خدايي گفت علاوه بر اين كه اين پرنده هاي بيچاره رو وقتي مي خوان براي فروش بيارن چند روز گرسنه نگه ميدارن بلكه يه مقدار ترياك هم بهشون مي دن كه تو اون لحظه پرنده نئشه است. حالا اين حرف تا چه حد درسته من نمي دونم.
دوست عزیز درسته که این پرنده دستیه یا به قول دوستمون . خانم همچی کارایی کردن ولی فرقی نمیکنه چه وحشی باشه چه رام فقط فرقش اینه که رام زود به محیطش عادت میکنه و زود با شما اخت میشه و وحشیه زمان میبره ولی هر دو به چند روز همون 10 روز اولیه نیاز دارن تا به محیط و شما و شرایط جدید عادت کنن شما وقتی پیشه یه طوطیه رام شخصی برای اولین بار میری جلوی شما به ندرت کارای همیشگیشو انجام میده خجالت میکشه غریبی میکنه و به شما اجازه نمیده نزدیکش بشی دیگه شما تصور کن که از محیطش جدا شده از صاحابش دور شده پس باید چند روز باهاش مدارا کنی تا درست بشه


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

آذر 7 ام, 89, 8:31 pm

آفلاين
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
مدیر کل انجمن ایران پاروت و صاحب امتیاز سایت
نماد کاربر
تاريخ عضويت: مهر 7 ام, 89, 10:45 pm
پست ها : 6601
تشکر کرده اید: 64392 مرتبه
تشکر شده:
111077 مرتبه در 6818 پست
نوع طوطی: انواع نژادهاي مختلف
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران
afshin نوشته است:
پرنده ی غریب نوشته است:
سلام دوست عزیز مبارکه
چند روز باید بگذره تا به محیط و صاحب جدیدش عادت کنه معمولا تا 10 روز یک جا ثابت بذارش و کاری بهش نداشته باش فقط آبو غذا و نظافت یواش یواش با دست بهش غذا بده بذار به عنوان صاحب جدید به مرور قبولت کنه


ولی این طوطی کاملا دستی بوده یعنی حتی اونجا روی دستم راحت میومد! اما اینجا که اومده اینطوری شده

افشین جان این شاه طوطی که الان شما داری یک جوجه امساله کاملا رام هست و خودت هم دیدی که از شاه طوطی من خیلی آرومتره اما چون الان تازه بردی منزل(24 ساعت هم نشده) باید یه چند روزی به محیط جدید و صاحب جدیدش عادت کنه پس همه چیز درست خواهد شد....این هم که گفتی غذا خورده من خیلی خوشحال شدم چون گاهی اتفاق میوفته طوطی های رام وقتی جاشون عوض میشه از غذا می افتن.
اما یک نکته بسیار بسیار مهم: اون قفسی که من با طوطی بهت دادم فقط برای حمل و رسیدن به منزل هست و شما باید سریعا طوطی رو به قفس خودت انتقال بدی چون اون قفس اصلا مناسب طوطی نیست و از اینها مهمتر میله های قفس بدون آبکاری و رنگ هست که برای طوطی بسیار بد و به مرور زمان سمی میشه....شما همین الان برو درب بالای قفس رو بردار و از درب جلو دستت رو داخل قفس کن تا طوطی بیاد بالا و بعد دستت رو جلوی پاش بگیر خودش میاد روی انگشتت بعد اون رو به داخل قفس 1033 خودت انتقال بده.....غذای خوب.....حبوبات و مخصوصا نخود خیس خورده فراموش نشه .....این طوطی که الان پیش شماست چون تازه صاحبش شدی ممکنه غذاش کم بشه و چون هنوز جوجه هست و نهایتا 8-9 ماهش بیشتر نیست(این رو از روی وضعیت طوق زیر گردنش و رنگ چشمش می گم) ممکنه کمی کم غذا بشه....طوطی اسکندر یعنی همین شاه طوطی خودمون و ملنگو بیشتر از طوطی های دیگه علاقه به حبوبات خیس خورده خصوصا نخود دارن.....نخود خیس خورده و ذرت تازه بسیار بسیار در جون گرفتن یک جوجه تازه وارد کمک میکنه....تخمه آفتاب قهوه ای هم بهش بده.....گردو و پسته فراموش نشه...بادام زمینی خام هم برای تقویت یک طوطی ضعیف بسیار عالیه... ......کلا الان تا 1 ماه دیگه حسابی باید تقویتش کنی تا این تازه وارد ضعیف نشه.....گاهی هم اگر بیاریش بیرون از قفس و روی دستت بد نیست چون این طوطی رام و جوجه هست اگر در قفس به حال خودش ولش کنی باهات رفیق نمیشه و می دونی که پاراکیتها از جمله ملنگو و شاه طوطی در این زمینه خیلی بد نام هستند و خیلی زود وحشی میشن.....شما یه 7-8 روز دست نگه دار تا خوب غذا خور بشه بعد باهاش کار کن در ضمن این طوطی داره یواش یواش به حرف میوفته پس تمرین صحبت هم باهاش یادت نره.

_________________
امضا فروشگاه غذا و لوازم جانبی مخصوص طوطی سانان http://www.iranparrot.net
از کاربران عزیز خواهش می کنم قبل از پرسیدن سوال حتما بخش مقالات مختلف و تاپیکها رو مطالعه کنید.جواب سوالتون رو می تونید در مطالب موجود در مقالات و تاپیکها با توضیحات مفصل پیدا کنید.


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 672  [ 4699 پست ]  »

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پاراکیت سبیل دار (Moustached Parakeet or Derbian Parakeet)

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

شاهرخ ايلخاني

12

6969

تیر 2 ام, 94, 10:33 am

hrabiee نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. Uvea Parakeet

نیره

1

1868

اسفند 17 ام, 92, 3:33 pm

narges feizi نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پاراکیت دم بلند (Longtailed Parakeet)

شاهرخ ايلخاني

2

4605

اسفند 14 ام, 92, 4:18 pm

narges feizi نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پاراکیت خط دار (Lineolated Parakeet)

شاهرخ ايلخاني

1

3539

خرداد 1 ام, 92, 1:55 am

فرشید اصفی نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پاراکیت پریجا (Perija Parakeet)

شاهرخ ايلخاني

1

3254

بهمن 13 ام, 91, 12:43 am

فرشید اصفی نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


جستجو براي:
انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد