به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا خوش آمدید. برای عضویت اینجا را کلیک کنید
ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان و مرغ مینا

گفتگو در مورد انواع طوطی سانان طوطی های آفریقایی کاسکوی دم قرمزیا کنگو، دم شکلاتی یا تیمنه پاراکیت ها شاه طوطی، ملنگو،عروس هلندی، کاکادوها ، آمازونها ، ماکائوها ، رزیلاها....

ورود | عضويت

*** به ایران پاروت، انجمن تخصصی طوطی سانان خوش آمدید *** لطفا قبل از فعالیت، راهنمای استفاده از فروم را مطالعه کنید ***

پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 2  [ 8 پست ]  »

مرداد 6 ام, 95, 11:39 am

آفلاين
مدیر ارشد تالار
مدیر ارشد تالار
نماد کاربر
مدال فعالیت مفید (1) مدال افتخاری (1) مدال استاد شرطی کردن طوطی (1) مدال بزرگ ویژه سایت (1)
تاريخ عضويت: شهریور 31 ام, 92, 5:42 pm
پست ها : 2442
تشکر کرده اید: 1539 مرتبه
تشکر شده:
13220 مرتبه در 2383 پست
نوع طوطی: ...
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: ...

ترجمه مقاله "۲۰ نکته که بهتر است در مورد تغذیه طوطیها بدانیم" توسط آقای محسن رستمی


_________________
امضا فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.
    مرجع کامل اخبار تحلیل و آنالیز فوتبال ایران و جهان - مرجع اخبار، تخلیل و آنالیز فوتبال و بزرگترین و کامل ترین پایگاه اطلاع رسانی و دیتابیس باشگاه ها، تیم ها، بازیکنان و مربیان فوتبال جهان به زبان پارسی


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم مهدشتی به خاطر این پست تشکر کرده اند
شاهرخ ايلخاني, amirkaffash, محمد مددی, esi67, محسن رستمی

#

مرداد 13 ام, 95, 8:10 am

آفلاين
مدیر سراسری تالار
مدیر سراسری تالار
مدال ارسال های برتر (1) مدال لیاقت سایت (1)
تاريخ عضويت: فروردین 17 ام, 92, 8:48 pm
پست ها : 517
تشکر کرده اید: 3002 مرتبه
تشکر شده:
7588 مرتبه در 934 پست
نوع طوطی: ------
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران


20نکته که بهتر است در مورد تغذیه طوطیها بدانیم(بخش اول)


تغذیه یکی از مهمترین مسائل نگهداری در پرندگان خانگی است و شما به عنوان یک نگهدارنده پرندگان خانگی باید بیشترین کنترل را بر آن داشته باشید. با ارائهء یک رژیم غذایی سالم و مغذی ، رعایت اصول بهداشتی مناسب همراه با مراقبتهای پیشگیرانهء دامپزشکی می توانید اطمینان پیدا کنید که طوطی شما یک زندگی عاری از بیماری و طولانی خواهد داشت به این منظور یک رژیم غذایی متعادل در اختیار طوطی خود قرار دهید زیرا برخی مواد غذایی برای پرندگان سمی هستند ، برخی دیگر همیشه غذای امن و مناسبی نیستند و مصرف بیش از حد برخی دیگر نیز برای سلامتی پرندگان مضر است.


بیایید در کنار یکدیگر بیاموزیم چگونه و چه نوع تغذیه ای برای طوطی خود فراهم کنیم.


1.قبل از اقدام به تغییرناگهانی رژیم غذایی ، از سلامت پرنده خود اطمینان داشته باشید:اگرچه تغییرات در رژیم غذایی، پس از اینکه غذای مناسبی برای طوطی خود یافتید بسیار وسوسه برانگیز است اما شما بایستی از سلامت طوطی خود اطمینان پیدا کنید زیرا پرندگان مستعد پنهان کردن علائم بیماریهای داخلی هستند . برای اینکار طوطی خود را نزد دامپزشک متخصص پرندگان زینتی ببرید تا آزمایشهای لازم صورت پذیرد ، هرگز ممکن نیست با یک نگاه سطحی بتوان میزان سلامت جسمانی پرنده را تعیین کرد برخی تستهای آزمایشگاهی باید صورت پذیرد ، بهترین تعیین کننده ، آزمایش شمارش سلولهای خونی یا CBC هست ، به تشخیص پزشک رادیوگرافی ، کشت مدفوع و ... نیز انجام میپذیرد اما در مراحل تکمیلی سایر آزمایشها برای تشخیص ویروس پولیوما ، بیماری پر و منقار (PBFD) ، بیماری psittocosis ، آسپرژیلوزیس ، الکتروفورز پروتئین هم ممکن است صورت پذیرد.
هنگامیکه طوطی شما چک شد  بحث تجویز یک رژیم غذایی خاص متناسب با سطح سلامتی طوطی شما توسط دامپزشک است ، دامپزشک شما باید بتواند دستورالعملهای مناسب با وضعیت بدنی پرنده تان برای او ارائه کند.


 


۲.رژیم غذایی مبتنی بر دانه ها برای طوطی شما نامناسب است :


 
بیشتر طوطیها در مواد غذایی روزانه ای که در اختیارشان قرار می گیرد ، دانه ها را ترجیح میدهند ، دانه ها در بسیاری از مواد مغذی لازم برای سلامت طوطیها فقیر و از طرف دیگر دارای چربی بالایی هستند ، یک طوطی که فقط از دانه ها تغذیه کند مطمئنا" از #سوءتغذیه رنج خواهد برد حتی ممکن است بصورت ظاهری سالم بنظر بیاید اما اینگونه نیست ، اضافه وزن هم از دیگر نقاط ضعف در تغذیه با دانه هاست.
باجریگار و ککاتیل در درجه اول به خوردن دانه ها ، بذر چمن و کمی از پوشش گیاهی در طبیعت می پردازند اما در اسارت این رژیم غذایی نامناسب بوده و برای برخی نژادها خطرناک نیز هست ، در کل تغذیه صرفا بر پایه دانه ها برای هیچ یک از گونه های طوطیسانان توصیه نمی شود.۳.مخلوط دانه های غنی شده نامناسب هستند :


اغلب صاحبان طوطیها فکر میکنند بهترین رژیم غذایی را میتوانند با خرید دانه های مخلوط غنی شده فراهم کنند، متاسفانه ویتامینها و مواد معدنی به پوسته دانه ها اضافه میگردند و هنگامیکه طوطی شما آنرا میخورد پوست دانه ها دور انداخته میشود . در بیشتر این مخلوط دانه ها پلت ، میوه خشک و آجیل نیز گنجانده شده است اما پلت به واسطه وجود دانه ها و عادت طوطی شما به خوردن دانه و آجیل ، توسط طوطی خورده نمی شود و این ماده مغذی در کف قفس ریخته خواهد شد ، میوه ها نیز بخشی از یک رژیم غذایی خوب برای طوطیها تصور میشوند اما آنها معمولا حاوی کلسیم نامناسب نسبت به فسفر و مقادیر بالایی قند هستند که مفید نیست ، پس سبزیجات مغذی تر از میوه در رژیم غذایی طوطیهاست .


۴.پلت یک پایه مناسب و مطمئن در رژیم غذایی طوطی :


از آنجا که پلت ترکیبی از بسیاری مواد مغذی مفید جهت پرندگان است پس هر تکه ای که طوطی از آن تغذیه میکند میتواند غذای کامل و تغذیهء خوب و مناسبی باشد . ما هنوز مسائل زیادی برای یادگیری در مورد تغذیه طوطیها باید بدانیم ، پلتها یک تغذیه متعادل و فرموله برای تغذیه طوطیسانان هستند.
تولیدکنندگان این محصول همواره برای بهبود کیفیت محصولات خود ترکیبی از سبزیجات تازه ، مقادیر کمی میوه ، غلات ، حبوبات و... ، آجیل و برخی دانه ها استفاده میکنند .


 


ادامه دارد ...


 


مترجم : محسن رستمی


 


منبع : www.exoticpetvet.net/avian/20facts.html   


 بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم محسن رستمی به خاطر این پست تشکر کرده اند
amirkaffash, مهدشتی, esi67, شاهرخ ايلخاني

#

شهریور 30 ام, 95, 10:25 am

آفلاين
مدیر سراسری تالار
مدیر سراسری تالار
مدال ارسال های برتر (1) مدال لیاقت سایت (1)
تاريخ عضويت: فروردین 17 ام, 92, 8:48 pm
پست ها : 517
تشکر کرده اید: 3002 مرتبه
تشکر شده:
7588 مرتبه در 934 پست
نوع طوطی: ------
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

♻️۲۰ #نکته که بهتر است در مورد تغذیه طوطیها بدانیم
(بخش دوم)۵.طوطیهادر رژیم غذایی بر پایه پلت معمولا
نیازی به مکمل و مواد معدنی ندارند:


مگر در موارد محدودی که توسط دامپزشک تجویز می شود ، هیچگاه نباید  همراه با مصرف پلت ، مکمل مصرف گردد ، در واقع این کار میتواند خطراتی برای سلامتی طوطی شما داشته باشد. پلتها حاوی مقادیر کافی از ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز طوطیهای سالم و نرمال هستند ، اکثر مردم این نکته را نمی دانند اما استفادهء خودسرانه مکمل به مسمومیت با ویتامینها و آسیب زدن به ارگانهای داخلی بدن طوطی شما منجر می شود ، با این حال برخی طوطیها ممکن است در طول زمانهای خاص نیازهای ویژه ای داشته باشند و دامپزشک مکمل خاصی تجویز نماید.بطور مثال یک کاسکوی بیمار به علت عدم جذب کلسیم ممکن است دچار تشنج گردد و به دلیل کلسیم خون پایین(هیپو کلسیم) یک مکمل کلسیم تجویز شده و پس از مصرف دوز مناسب و کنترل شده توسط دامپزشک تشنج حاصل از این مورد متوقف و سطح کلسیم خون به حد نرمال بازگشت.

۶.تفاوت چندانی بین مضرات #آفتابگردان و دانه #گلرنگ (کافیشه) وجود ندارد:


یک شایعهء قدیمی وجود دارد که برای از بین بردن خواص بد و اعتیاد آور آفتابگردان از مخلوط دانهء گلرنگ(دانه ای شبیه آفتابگردان ریز) در کنار آفتابگردان استفاده شود ، متاسفانه گلرنگ دارای ارزش غذایی مشابه آفتابگردان میباشد به جز اینکه مزه ای تلخ و ناخوشایند داشته و به همین علت ممکن است طوطیها از خوردن آن اجتناب کرده و کمتر مصرف کنند ، پس این باور را کنار بگذارید که گلرنگ باعث می شود اعتیاد طوطی به تخمه کم شود فقط به احتمال زیاد باعث می شود طوطی کمتر غذا بخورد.
هر دو دانهء گلرنگ و آفتابگردان حاوی مقادیر زیادی چربی در بافت خود هستند تصور بر این است که دانه های آفتابگردان سفید مواد مغذی بهتری نسبت به دانه های سیاه و سفید درون خود دارند، گه گاه تغذیه با دانه های چرب مفید است به خصوص برای طوطیهایی که باید وزن از دست رفته را جبران کنند.⛔️نکتهء آخر : تغذیه با #دانه های چرب ممکن است مشکلات جذب کلسیم بوجود آورد در این طوطیها بایستی سطح کلسیم خون مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد تا اطمینان حاصل شود مصرف بیش از حد دانه های چرب تداخلی در جذب کلسیم بوجود نیاورده باشد.
ادامه دارد ...


مترجم : محسن رستمی


منبع :


www.exoticpetvet.net/avian/20facts.htmlبالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
کاربران زیر از شما کاربر محترم محسن رستمی به خاطر این پست تشکر کرده اند
مهدشتی, amirkaffash, esi67, شاهرخ ايلخاني

#

تیر 13 ام, 99, 2:26 pm

آفلاين
مدیر سراسری تالار
مدیر سراسری تالار
مدال ارسال های برتر (1) مدال لیاقت سایت (1)
تاريخ عضويت: فروردین 17 ام, 92, 8:48 pm
پست ها : 517
تشکر کرده اید: 3002 مرتبه
تشکر شده:
7588 مرتبه در 934 پست
نوع طوطی: ------
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

♻️۲۰ نکته که بهتر است در مورد تغذیه طوطیها بدانیم


(بخش سوم)


 7.اشتراک گذاشتن غذاهای مفید و مجاز خود با طوطیها آنها را ترغیب به خوردن میکند:


علاوه بر یک رژیم غذایی سالم و متعادل بر پایهء پلت برای طوطیها؛ تولیدکنندگان این محصولات توصیه میکنند که در کنار این ماده غذایی برخی میوه ها و سبزیجات مفید نیز مصرف گردد ؛


بسیاری از طوطیها از غذا خوردن لذت میبرند ؛ طوطیها را میتوان با خوردن غذا در کنارشان به تغذیه از مواد غذایی جدیدی که به آنها توجه نمیکنند ترغیب کرد . با به اشتراک گذاشتن مواد خوراکی


مجاز برای طوطیها ؛ آنها علاقمند خواهند شد مزه های جدید را تجربه کنند البته تمام غذاهایی که ما میخوریم مانند غذاهای چرب؛شور؛شیرین و... برای تغذیه طوطیها مجاز نیستند.


به یاد داشته باشید اگر طوطی شما درکنارتان به خوردن میوه و سبزیجات و یا هرگونه خوراکی مجاز مشغول شد هرگز نباید اجازه بدهید بطور مستقیم از دهان یا چنگالی که با آن غذا میل


نموده اید تغذیه کند زیرا باکتریهای موجود در بزاق دهان ما برای آنها خطرناک و گاهی کشنده است.


 


8.برخی مواد غذایی مضر و سمی برای طوطیها


*شکلات : شیوه هضم وتجزیه غذا در پرندگان با انسانها متفاوت است و این تفاوت هضم مواد حاصل از تجزیه شکلات را در بدن طوطی به ماده ای سمی تبدیل میکند .


انواع شکلاتها(تلخ؛شیرین؛سیاه؛سفید و...)در هر شکل ممکن هرگز نباید در دسترس طوطی قرار بگیرد. علائم مسمومیت با شکلات ممکن است شامل گیجی؛بیش فعالی؛ استفراغ


اسهال؛ ضربان قلب نامنظم؛ تشنج؛ مدفوع تیره و یا مرگ ناگهانی باشد.


*آواکادو: برخی گونه های آواکادو برای طوطیها سمی هستند؛ پوست و گوشت میوه هر دو سمی بوده ؛ بنابراین به هیچ وجه در دسترس طوطی نگذارید.


*کافئین: هیچ محصول دارای کافئین در اختیار طوطی قرار ندهید(قهوه؛ چای؛ نوشابه و سایر محصولات کافئین دار)


*نمک: مصرف نمک میتواند موجب تشنگی ؛ افزایش مصرف آب افزایش ادرار ؛ افسردگی؛ هیجان عصبی؛ لرزش؛ عدم تعادل و یا مرگ گردد.


*پیاز: پیاز بزای سگ و گربه سمی است؛ اگرچه مسمومیت با پیاز برای پرندگان بطور کامل اثبات نشده است اما برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی بهتر است از دسترس خارج بشود.


در حیوانات پستاندار مانند سگ و گربه پیاز باعث کم خونی و تخریب سلولهای گلوبول قرمز میشود که ممکن است در پرندگان نیز همین عملکرد را داشته باشد ؛ پس به منظور جلوگیری از


صدمات احتمالی ؛ مصرف پیاز غیرمجاز است.


*الکل: الکل باعث نامنظم شدن ضربان قلب و مرگ طوطی شما میگردد ؛ هرگز نباید در دسترسش باشد. 


*برخی دانه ها نیز برای طوطی سمی هستند: دانه سیب حاوی سیانور می باشد هنگامیکه سیب به طوطی خود می دهید حتما" دانه های آنرا خارج کنید ؛گیلاس؛آلو؛زردآلو؛هلو


میوه های مجاز هستند اما مغز دانه های آنها ممکن است در بدن پرندگان گلیکوزیدهای سیانوژیک تولید کند که تجزیه آن سیانور آزاد می کند.


*جعفری: در برخی گزارشات شاهد سمی بودن جعفری برای برخی گونه های پرندگان بوده ایم ؛ اما اختلاف نظر فراوان است؛ جعفری به عنوان منبع خوبی از ویتامین آ و کلسیم می باشد


به طور معمول مشکلی از جهت تغذیه برای عموم پرندگان بوجود نمیاورد.


 


9.تغذیه با میوه و سبزیجات اسهال مزمن ایجاد نمیکند:


 وقتی طوطی شما از میوه ها و سبزیجات تغذیه میکند به علت وجود آب فراوان در بافتهای این موادغذایی در فضولات طوطی آب بیشتری مشاهده میگردد که این آب حاصل از ادرار 


پرنده است.


فضولات پرنده از سه بخش تشکیل شده اند:


1.ادرار(مایع آبکی روشن)


2.اورات(بخش سفیدرنگ مایل به کرم)


3.مدفوع(بخش سبز تیره)


وقتی اسهال رخ میدهد که بخش مدفوع پرنده بسیار شل و آبکی باشد؛ در پرندگان ازدیاد ادرار بواسطه خوردن غذاهای آبکی و میوه و سبزیجات ممکن است به اشتباه اسهال تشخیص 


داده شود ؛ ممکن است پرنده شما تنها ادرار بیشتری کرده باشد بنابراین حتما" این سه بخش را در فضولات پرنده در نظر بگیرید.


در ضمن زمانیکه پرنده شما عصبی بوده یا استرس دارد ممکن است ادرار بیشتری دفع کند .


 


 


ادامه دارد ....


 


 


مترجم : محسن رستمی


 


منبع :  www.exoticpetvet.net/avian/20facts.htmlبالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

دی 6 ام, 99, 11:24 pm

آفلاين
مدیر سراسری تالار
مدیر سراسری تالار
مدال ارسال های برتر (1) مدال لیاقت سایت (1)
تاريخ عضويت: فروردین 17 ام, 92, 8:48 pm
پست ها : 517
تشکر کرده اید: 3002 مرتبه
تشکر شده:
7588 مرتبه در 934 پست
نوع طوطی: ------
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

♻️۲۰ نکته که بهتر است در مورد تغذیه طوطیها بدانیم


(بخش چهارم)


 


8.رنگ مدفوع با توجه به تغذیه تغییر می کند


طوطیهایی که رژیم غذاییشان مبتنی بر دانه هاست معمولا مدفوع به رنگ سبز تیره دارند؛ طوطیهایی که پلت رژیم اصلی غذاییشان است ممکن است رنگ مدفوعشان سبز روشن یا


قهوه ای روشن باشد ؛ برخی طوطیهایی که از پلتهای رنگین تغذیه می کنند مدفوع متفاوت با توجه به رنگ پلتهایی که مصرف کرده اند خواهند داشت ؛ زمانیکه طوطی شما


ازberry ها تغذیه میکند به سرعت رنگ مدفوعش تغییر میکند و همچنین سایر غذاهایی که دارای رنگدانه هستند تاثیر مستقیم بر رنگ مدفوع طوطی میگذارند.


 


11. پرندگان نمی توانند شیر را هضم کنند


 


شما بخوبی می دانید که پستانداران در دورهء نوزادی از شیر مادر تغذیه میکنند ؛ طوطیها و سایر پرندگان هرگز در زندگی طبیعی شیر نمی نوشند زیرا طوطیها آنزیمهای گوارشی لازم


برای تجزیه و هضم شیر را ندارند ؛ پرندگان از پرگرداندن غذای خورده شده جوجه خود را تغذیه می کنند ؛


 به همراه این محصول شیره مانند ترشحاتی حاوی آنزیمهای لازم جهت جذب و هضم غذا برای جوجه ها وجود دارد.


قند شر لاکتوز نام دارد ؛ در بدن پستانداران یک آنزیم گوارشی به نام لاکتاژ ترشح می شود که مخصوص تجزیه قند شیر است .


وقتی در رژیم غذایی پرندگان بین 10تا30درصد لاکتوز وجود داشته باشد آنها به مشکلات گوارشی دچار شده و مبتلا به اسهال می گردند .


انسانها نیز ممکن است در برخی موارد از ناتوانی هضم لاکتوز رنج ببرند که این همان فرایند عدم تحمل لاکتوز در بدن است.


برخی محصولات لبنی مانند ماست و پنیر حاوی مقادیر کمی لاکتوز است ؛


ممکن است تصور شود که پرندگان با خیال راحت میتوانند از آنها تغذیه کنند این محصولات حاوی منابع خوبی از کلسیم هستند و برخی از صاحبان طوطیها فکر می کنند


میتوان از آنها جهت تغذیه طوطیها استفاده کرد اما متاسفانه این محصولات نیز خطرنک محسوب می شوند.


بطور کل لاکتوز و گالاکتوز برای پرندگان نامناسب و کشنده هستند ؛ بنابراین نباید این محصولات در سبد غذایی پرندگان قرار گیرند.


 


12. برخی غذاها دارای مواد غیر مفید و مضر هستند


 


اگزالات (اسید اگزالیت) یک اسید آلی است که بطور موثر و مستقیم در عدم جذب کلسیم تاثیر میگذارد.


بالاترین سطح اگزالات در چای ؛ اسفناج و ریواس یافت شده است. سطح مصرف بالای اگزالات میتواند به استفراغ ؛ اسهال ؛ لخته شدن خون و تشنج منجر گردد.


سطح پایین و مصرف مداوم آن نیز در کاهش رشد ؛ استخوانهای ضعیف (پوکی استخوان) و ایجاد سنگ کلیه موثر است.


تغذیه طوطیها گاهی با برگ اسفناج مشکلی ایجاد نمی کند اما مصرف روزانه آن حتما طوطی شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. 


 


 


 


ادامه دارد .....


 


مترجم : محسن رستمی


 


 


منبع : http://www.exoticpetvet.net/avian/20facts.html

بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

تیر 6 ام, 00, 5:51 pm

آفلاين
مدیر سراسری تالار
مدیر سراسری تالار
مدال ارسال های برتر (1) مدال لیاقت سایت (1)
تاريخ عضويت: فروردین 17 ام, 92, 8:48 pm
پست ها : 517
تشکر کرده اید: 3002 مرتبه
تشکر شده:
7588 مرتبه در 934 پست
نوع طوطی: ------
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران


♻️۲۰ نکته که بهتر است در مورد تغذیه طوطیها بدانیم(بخش پنجم)


 ۱۳.مصرف زیاد ویتامین Aمیتواند مسمومیت ایجاد کند و کمبود آن بیماری
بتاکاروتن به عنوان یک مادهء پیش ساز ویتامین A و محلول در چربی در بدن شناخته می شود.کاروتنوئیدها در چند رنگدانه گیاهی یافت می شوند.ویتامین A برای عملکرد درست سیستم ایمنی بدن لازم است همچنین برای قدرت بهتر بینایی،رشد مناسب استخوانها ، تولید مثل و برای حفظ غشاء سلولهای مخاطی مهم است.پرندگانی که به مدت طولانی یک رژیم غذایی مبتنی بر مصرف دانه ها دارند به علت فقر ویتامین A در معرض ابتلا به سینوس و مشکلات تنفسی هستند ،


اغلب آنان به علت تخریب غشاء سلولهای مخاطی ، حفره های سینوسشان متورم میگردد ،


بسیاری از پرندگان مبتلا به مشکلات تنفسی که از کمبود ویتامین A به خاطر تغذیه غلط رنج میبرند


از طریق تزریق این ویتامین بوسیله دامپزشک میتوانند درمان شوند . ویتامین A در کبد ذخیره میگردد و مقدار کمی در کلیه ها ، ریه و غدد فوق کلیوی یافت میشود.۱۴.یک طوطی سالم نیازی به مصرف شن ندارد
شن معمولا به عنوان یک دانهء متراکم مواد معدنی نامحلول تعریف شده است ،


برخی پرندگان که نیاز به شن دارند : کبوترها ، مرغ خانگی ، مرغ شاخدار ، بلدرچین ، مگاپود ، بوقلمون ، باقرقره و شترمرغ هستند.


توجه داشته باشید که طوطیها جزو این لیست قرار ندارند .


اما طوطیسانان کوچک جثه ای مانند باجریگار ، لاوبرد ، پروتلت ممکن است کمی شن به همراه دانه بخورند که این مقدار در سنگدانشان ذخیره میگردد.


بطور کلی طوطیها تمام مواد مغذی لازم را از یک رژیم غذایی متعادل بدست می آورند و در کمک به هضم تغذیه شان به شن نیازی ندارند.

۱۵. در ساخت سرلاک طوطیسانان نباید هیچگونه مواد معدنی و مکمل اضافه کرد

تولیدکنندگان سرلاک زمان بسیار زیادی را صرف تحقیق جهت فرمول ساخت سرلاک مناسب کرده اند .


هنگامیکه یک پرورش دهنده یا یک نگهدارنده خانگی شروع به اضافه کردن مواد اضافی به ترکیبات سرلاک طوطیسانان میکند


نسبت میزان چربی ، پروتئین و ویتامینهای لازم در سرلاک تغییر کرده و ممکن است مشکلاتی در هضم آهسته در چینه دان رخ دهد


که نتیجه آن ترش شدن سرلاک و مسمومیت جوجه است .


ویتامینها و مواد معدنی لازم با نسبت مناسب در فرمول سرلاک گنجانده شده اند بنابراین اضافه کردن ویتامینها و مواد معدنی نه لازم است و نه توصیه میشود .بهترین روش مصرف و تهیه طبق روش ساخت برروی بروشور سرلاک توضیح داده شده است ، ممکن است روش و نسبت ترکیب برای هر شرکت متفاوت باشد.


 


 


 


ادامه دارد ... 

مترجم : محسن رستمی


 


منبع :  http://www.exoticpetvet.net/avian/20facts.htmlبالا بالا
  مشخصات
  تشکر  

#

تیر 7 ام, 00, 9:11 pm

آفلاين
مدیر سراسری تالار
مدیر سراسری تالار
مدال ارسال های برتر (1) مدال لیاقت سایت (1)
تاريخ عضويت: فروردین 17 ام, 92, 8:48 pm
پست ها : 517
تشکر کرده اید: 3002 مرتبه
تشکر شده:
7588 مرتبه در 934 پست
نوع طوطی: ------
جنسیت شما: آقا
شهر محل سکونت: تهران

♻️۲۰ نکته که بهتر است در مورد طوطیها بدانیم

(بخش ششم)۱۶.نیاز به ویتامین D برای اینکه طوطی سالم بماندآفتاب برای پرندگان مفید است درصورت امکان پرندگان خانگی بایستی نور خورشید را بدون واسطه و . دریافت کنند،

 

زمان مناسب مجموعا" حدود یکساعت در هفته در فصل تابستان و حدود یکساعت در ماه در فصل زمستان است.


غده uropygeal در طوطیها از خود ماده چربی ترشح میکند که روی تمام پرهای پرنده را میپوشاند و از آنها محافظت میکند ، تا حدودی پرها را ضد آب کرده و همچنین چربی این غده کمک میکند 

پرها انعطاف پذیر شده و طوطی مبتلا به خشکی پر نگردد. 

پیش نیاز ترشح این ماده ویتامینD میباشد که در زمان پرآرایی در زیر نور خورشید جذب میگردد. همچنین ویتامینD در بدن طوطی شما کمک میکند جذب کلسیم به خوبی صورت پذیرد .

 کلسیم مناسب جهت استخوانهای قوی ، پوسته تخم نرمال ، انقباض عضلانی لازم است، بنابراین نورخورشید یکی از ملزومات سلامتی طوطی شماست .۱۷.بیسکوئیت حیوانات (نوعی مکمل ویتامینD) برای تغذیه پستانداران است ، پرندگان پلت مخصوص دارندنوعی خوراکی جدید(در امریکای مرکزی و جنوبی) برای پستانداران طراحی گردیده که میزان بالایی ویتامینD در آن وجود دارد که یکی از نیازهای اصلی پستانداران برای سلامتی می باشد ،

متاسفانه این خوراکیها از سطح بالایی ویتامین D برخوردارند که برای طوطیها مضر است به خصوص ماکائو ها که ممکن است با مصرف آن نشانه هایی از مسمومیت از جمله مشکلات کلیوی و افزایش ادرار نمایان شود. 

همچنین برگرداندن غذا ، اسهال و بی حالی نیز دیده شده است . توجه داشته باشید این مکملها نیز باید برای سنین پایین در پستانداران استفاده گردند و برای حیوانات بالغ نیازی نیست ،

 درون این خوراکیها باکتریهایی وجود دارد که برای پستانداران بی خطر و گاهی مفید است اما بصورت بالقوه وجودشان در بدن طوطیها خطرناک است.۱٨.برای طوطیهایی معتاد به خوردن دانه های چرب هستند مصرف جوانه ها می تواند به افزایش ارزش غذایی کمک کنداگر طوطی شما از دانه هایی که حتی یک درصد چربی کمتری دارند تغذیه کند برای سلامتی او مفیدتر است ترجیحا اگر بتوانید مخلوطی از جوانه ها را در اختیارش بگذارید خیلی بهتر از دانه های خشک است.


برای درست کردن جوانه ، دانه ها را تمیز بشویید ،سپس ۲۴ ساعت در آب خیس کنید ، در مرحله بعد درون یک دستمال مرطوب بریزید تا زمانیکه اندکی از ریشه نمایان گردد

سپس درون یک ظرف تمیز ریخته و روی آن دستمال مرطوب بگذارید و به جای گرم منتقل کنید پس از اینکه جوانه روئید و کیفیت مناسبی داشت 

می توانید جهت آهسته تر شدن سرعت رشد آنرا درون یخچال نگهدارید و به مرور در اختیار طوطی بگذارید .ادامه دارد...

مترجم : محسن رستمیمنبع : http://www.exoticpetvet.net/avian/20facts.html


بالا بالا
  مشخصات
  تشکر  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
پاسخ به مبحث
 صفحه 1 از 2  [ 8 پست ]  »

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


{ RELATED_TOPICS }
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. [تغذیه]زمستان و تغذیه زمستانی پیشگیری بهتر از درمان

DR_MOOSAVI

1

3641

مهر 4 ام, 92, 1:47 am

DR_MOOSAVI نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. آیا الوئه ورا برای طوطی مفید است ؟

Uho

1

3915

مرداد 16 ام, 90, 2:05 pm

Uho نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. مواد مورد نیاز در رژیم غذایی طوطی

محمد مددی

4

2311

آذر 6 ام, 95, 9:08 pm

محمد مددی نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. تغذیه مرغ مینا

شاهرخ ايلخاني

1

2706

شهریور 27 ام, 93, 8:23 pm

ehsan78 نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. تغذیه پرندگان خانگی

شاهرخ ايلخاني

1

2343

آذر 18 ام, 92, 1:22 pm

مهدشتی نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد


جستجو براي:
انتقال به:  
cron
   

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
کپی برداری از مطالب و مقالات این سایت فقط با ذکر منبع و لینک مستقیم و معتبر به ایران پاروت مجاز میباشد